“M.P.Vaqifin söz dünyası və məktəbi” adlı elmi sessiya keçirilib
AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyində “M.P.Vaqifin söz dünyası və məktəbi” adlı elmi sessiya keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək dahi sənətkarın Azərbaycanın bədii söz və fikir tarixindəki rolundan danışıb. M.P.Vaqifin XVIII əsr Azərbaycan poeziyasının görkəmli nümayəndələrindən biri olduğunu söyləyən alim onun öz ənənələri ilə seçilən ədəbi məktəb yaratdığını bildirib. O, şairin realist məzmun və xalq yaradıcılığı ruhunda yazdığı qoşma, bayatı, gəraylı və müxəmməslərlə Azərbaycan ədəbiyyatını zənginləşdirdiyini diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, görkəmli şair bənzərsiz poeziya nümunələri meydana gətirməklə milli ədəbiyyatın yeni istiqamətdə inkişafına təkan verib. Azərbaycan şeiri məhz Vaqifin sayəsində tarixinin növbəti mərhələsinə qədəm qoyub. Çünki onun şeirlərində Azərbaycan dilinin saflığı, təbiiliyi öz əksini tapıb. Şairin ölməz lirikası məhəbbət, insan gözəlliyinin tərənnümü, insanlar arasında xoş münasibətin, səmimiyyətin ecazkar ifadəsinə çevrilib.
R.Hüseynov Vaqifin Azərbaycanın siyasi mühitində də mühüm rol oynadığını, ictimai xadim kimi müdrikliyi və uzaqgörənliyi ilə tarixdə iz buraxdığını qeyd edib. Akademikin sözlərinə görə, Vaqifin ədəbi irsi və siyasi fəaliyyətinin dərindən araşdırılıb öyrənilməsi ədəbiyyatşünas alimlərin qarşısında duran əsas hədəflərdəndir.
“Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin 12 yanvar 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladan akademik R.Hüseynov müstəqil Azərbaycanın tarixində M.P.Vaqifin yaradıcılığının ilk dəfə kütləvi şəkildə qeyd olunduğunu bildirib.
Sonra tədbir muzeyin Qarabağ filialının elmi işçisi Rəhman Baxşəliyevin “Molla Pənah Vaqif - XVIII əsr şairi və ictimai xadimi”, muzeyin elmi işçiləri Natəvan Bağırovanın “Molla Pənah Vaqifin gözəllik idealı” və Sevinc Heydərovanın “Vaqif irsi Azərbaycan şeirində və Nizami Muzeyinin ekspozisiyasında” adlı məruzələri ilə davam etdirilib.

Состоялась научная сессия «Мир слов и школа М.П.Вагифа»
В Национальном музее азербайджанской литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялась научная сессия на тему «Мир слов и школа М.П.Вагифа». Выступивший на мероприятии директор музея, академик Рафаэль Гусейнов рассказал о роли великого мастера в истории художественного слова и мысли Азербайджана. Отметив, что М.П.Вагиф является одним из видных представителей азербайджанской поэзии XVIII века, ученый сказал, что поэт собственными традициями создал литературную школу.
Академик довел до внимания, что написанные поэтом в духе народного творчества гошма, баяты, гарайы и мухаммасы обогатили азербайджанскую литературу. Было отмечено, что создавая неповторимые образцы поэзии, выдающийся поэт дал толчок развитию национальной литературы в новом направлении. Именно благодаря творчеству Вагифа азербайджанская поэзия вступила на очередной этап своего развития. В его стихотворениях нашли свое отражение чистота, естественность азербайджанского языка. Бессмертная лирика поэта превратилась в воспевание красоты человека, в замечательное выражение доброго отношения и искренности между людьми.
Р.Гусейнов также отметил, что Вагиф сыграл важную роль в политической среде Азербайджана, своей мудростью и дальновидностью общественного деятеля оставил след в истории. По словам академика, глубокое исследование и изучение литературного наследия и политической деятельности Вагифа является одним из основных задач, стоящих перед учеными.
Напомнив Распоряжение Президента Ильхама Алиева «О проведении 300-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа» от 12 января 2017 года, Р.Гусейнов отметил, что в истории независимого Азербайджана творчество М.П.Вагифа изучается масштабно впервые.
Далее были заслушаны доклады научного сотрудника Карабахского филиала музея Рахмана Бахшалиева «Молла Панах Вагиф - поэт и общественный деятель XVIII века», научных сотрудников музея Натаван Багировой «Идеал красоты Моллы Панаха Вагифа» и Севиндж Гейдаровой «Наследие Вагифа в азербайджанской лирике и экспозиции Музея Низами».