22-23 iyun 2017-ci il tarixlərində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkekdə BMT-nin Mərkəzi Asiya ölkələri iqtisadiyyatı üçün xüsusi proqramı SPECA-nın "Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üçün innovasiyaların yaradılması"na həsr olunan regional görüşü keçirilib. Bundan əlavə, SPECA-nın Biliyə əsaslanan İnkişaf üzrə İşçi Qrupunun 9-cu sessiyası da baş tutub.
Tədbirdə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE), BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP), BMT-nin Asiya və Sakit Okean Regionu üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP), Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Almaniya, Belçika, Ukrayna, Birləşmiş Krallıq, Belarus, Niderland və digər ölkələrdən nümayəndələr iştirak ediblər.
İclasda dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün innovasiyaların yaradılmasına dair regional baxışlar, eko-innovasiya və sosial innovasiyaların bu sahədə rolu, sosial sahibkarlığın təşviq edilməsi, dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək məqsədilə investisiyanın cəlbedilməsi üçün əlverişli mühitin yaradılmasında hökumətin rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşı Vüsal Süleymanlı "Azərbaycanda bilik iqtisadiyyatının və elm, dövlət, sənaye əsaslı innovasiya ekosisteminin inkişafı" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. V.Süleymanlı ölkəmizdə dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün görülən işlər, startap ekosistemindəki son durum və bu sahədəki fəaliyyət planı barədə məlumat verib.
SPECA-nın Biliyə əsaslanan İnkişaf üzrə İşçi Qrupunun 9-cu sessiyasında isə 2018-2019-cu il üzrə fəaliyyət proqramı qəbul edilib.

22-23 июня 2017 года в столице Кыргызстана Бишкеке состоялась региональная встреча, посвященная теме «Создание инноваций для целей устойчивого развития» специальной программы ООН для экономики стран Центральной Азии SPECA. Кроме того, состоялась 9 сессия Рабочей группы SPECA по развитию, основанной на знаниях.
В мероприятии принимали участие Европейская экономическая комиссия ООН (UNECE), Экономическая и социальная комиссия ООН по Азии и Тихоокеанскому региону (UNESCAP), Программа развития ООН (UNDP), представители Азербайджана, Казахстана, Кыргызстана, Таджикистана, Узбекистана, Украины, Германии, Бельгии, Беларуси, Нидерландов, Соединенного Королевства и других стран.
На заседании состоялись обсуждения по региональным взглядам относительно создания инноваций для целей устойчивого развития, роли эко-инноваций и социальных инноваций в этой сфере, поощрению социального предпринимательства, роли правительства в создании благоприятной среды для привлечения инвестиций с целью поддержки устойчивого развития.
Сотрудник Парка высоких технологий НАНА Вусал Сулейманлы выступил с презентацией на тему «Развитие экономики знаний и инновационной экосистемы с научной, государственной, индустриальной основой в Азербайджане». В.Сулейманлы проиформировал о работах, проводимых для целей устойчивого развития в нашей стране, современном состоянии стартапной экосистемы и плане деятельности в этой сфере.
На 9 сессии основанной на знаниях Рабочей группы SPECA по развитию была принята программа деятельности на 2018-2019 годы.