22-23 iyun 2017-ci il tarixlərində Qırğızıstanın paytaxtı Bişkekdə BMT-nin Mərkəzi Asiya ölkələri iqtisadiyyatı üçün xüsusi proqramı SPECA-nın "Dayanıqlı İnkişaf Məqsədləri üçün innovasiyaların yaradılması"na həsr olunan regional görüşü keçirilib. Bundan əlavə, SPECA-nın Biliyə əsaslanan İnkişaf üzrə İşçi Qrupunun 9-cu sessiyası da baş tutub.
Tədbirdə BMT-nin Avropa İqtisadi Komissiyası (UNECE), BMT-nin İnkişaf Proqramı (UNDP), BMT-nin Asiya və Sakit Okean Regionu üzrə İqtisadi və Sosial Komissiyası (UNESCAP), Azərbaycan, Qazaxıstan, Qırğızıstan, Tacikistan, Özbəkistan, Almaniya, Belçika, Ukrayna, Birləşmiş Krallıq, Belarus, Niderland və digər ölkələrdən nümayəndələr iştirak ediblər.
İclasda dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün innovasiyaların yaradılmasına dair regional baxışlar, eko-innovasiya və sosial innovasiyaların bu sahədə rolu, sosial sahibkarlığın təşviq edilməsi, dayanıqlı inkişafı dəstəkləmək məqsədilə investisiyanın cəlbedilməsi üçün əlverişli mühitin yaradılmasında hökumətin rolu mövzusunda müzakirələr aparılıb.
AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının əməkdaşı Vüsal Süleymanlı "Azərbaycanda bilik iqtisadiyyatının və elm, dövlət, sənaye əsaslı innovasiya ekosisteminin inkişafı" mövzusunda təqdimatla çıxış edib. V.Süleymanlı ölkəmizdə dayanıqlı inkişaf məqsədləri üçün görülən işlər, startap ekosistemindəki son durum və bu sahədəki fəaliyyət planı barədə məlumat verib.
SPECA-nın Biliyə əsaslanan İnkişaf üzrə İşçi Qrupunun 9-cu sessiyasında isə 2018-2019-cu il üzrə fəaliyyət proqramı qəbul edilib.

The representative of ANAS High Technologies Park took part at UN event
June 22-23, 2017 in Bishkek, Kyrgyzstan, held a regional meeting dedicated to the "Creating Innovations for Sustainable Development" of the UN Special Program for the Economies of Central Asia SPECA. In addition, the 9th session of the SPECA Working Group on Knowledge-Based Development.
The event attended by the United Nations Economic Commission for Europe (UNECE), United Nations Economic and Social Commission for Asia and the Pacific (UNESCAP), the United Nations Development Program (UNDP), representatives of Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan, Tajikistan, Uzbekistan, Ukraine, Germany, Belgium, Belarus, the Netherlands, the United Kingdom and other countries.
The meeting held discussions on regional views on creating innovations for sustainable development, the role of eco-innovations and social innovations in this area, the promotion of social entrepreneurship, the role of government in creating an enabling environment for attracting investments to support sustainable development.
An employee of the High Technologies Park of ANAS Vusal Suleymanli made a presentation on the theme "Development of the knowledge economy and innovation ecosystem with a scientific, state, industrial basis in Azerbaijan". V. Suleymanly spoke about the works carried out for the purposes of sustainable development in our country, the current state of the start-up ecosystem and the plan of activities in this area.
At the 9th session of the knowledge-based SPECA Working Group on Development, a program of activities for 2018-2019 was adopted.