Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin mətbu orqanı olan “Elm” qəzetinin növbəti sayı 11 iyul 2017-ci il tarixində işıq üzü görüb.
Yeni nömrədə “Biliklər cəmiyyətinin formalaşmasına yönələn mühüm addım”, “Əsrimizin qlobal çağırışı”, AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin 2015-ci ilin kimya üzrə Nobel mükafatçısı Əziz Sancarla görüşü, AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İsa Həbibbəyli və İbrahim Quliyevin Türkmənistana səfəri haqqında materiallar yer alıb.
Qəzetdə, həmçinin İmadəddin Nəsiminin vəfatının 600 illiyinə və Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illiyinə həsr olunmuş konfranslar, eləcə də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bəyanatı, “Azərbaycan mənşəli şairlər və filosoflar”, israilli alim Lev Eppelbaumla müsahibə və digər məlumatlarla tanış olmaq olar.

Next edition of "Elm" newspaper, press organization of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences, has been published on July 11, 2017.
The new number includes the material "Important step for the formation of science society", "Global call for our future", information about President of the Academy of Sciences, academician Akif Alizadeh’s meeting with Azizom Sandjar, Nobel Prize in chemistry and vice-president ANAS, Academician - Isa Habibbeyli and Ibragim Guliyev’s visit to Turkmenistan.
The newspaper also contains information about the conferences dedicated to Imadeddin Nasimi’s 600th and Molla Panah Vagif’s 300th anniversary, the statement of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, an interview with Israeli scientist Lev Eppelbaum, as well as articles "Poets and philosophers of Azerbaijani origin".
The new edition also includes "Calls, Problems, Tasks", "The Directorate of Research Institutions in the Soviet Union", "On the Fundamentals of Science Research", "On Seismic Surveys", "Seismic Research", "Wasting Insights in Self Defense" "," Agreement reached ", etc.