Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının veb-saytının yeni versiyası təqdim olunub
AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Nəsrəddin Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının veb-saytının yeni versiyasının təqdimat mərasimi keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev, Rəsədxananın direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü, fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Namiq Cəlilov, direktor müavinləri fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikayılov, elmi katib, astronomiya üzrə fəlsəfə doktoru Orxan Xəlilov və hər iki qurumun mütəxəssisləri iştirak edirdilər.
Öncə tədbiri giriş sözü ilə açan akademik Rasim Əliquliyev Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının əməkdaşlarını salamladı, bu əlamətdar gün münasibətilə hər kəsi təbrik edib.
Alim Azərbaycanda ilk veb-sayt olan science.gov.az-ın tarixi haqqında məlumat verərək onun 1995-ci ildə məhz rəhbərlik etdiyi qurumda fəaliyyətə başladığını bildirib. Qeyd edib ki, son dövrlərdə informasiya-kommunikasiya texnologiyalarının sürətli inkişafı Azərbaycanda olan veb-saytların da müasir tələblər əsasında yenidən qurulması zərurətini ortaya qoyub, akademiya da cəmiyyətin fəal hissəsi kimi bu prosesə qoşulub.
R.Əliquliyev AMEA rəhbərliyinin regionlarda yerləşən elmi qurumların inkişafına daim diqqət göstərdiyini və bu istiqamətdə məqsədyönlü tədbirlər həyata keçirdiyini qeyd edib. Ölkənin elmi nailiyyətlərinin populyarlaşdırılması, alimlərin elmi nəticələrinin ölkə və dünya ictimaiyyətinə operativ çatdırlmasında yeni texnologiyaların, media vasitələrinin danılmaz rolunu vurğulayıb.
70 ildir ki, Azərbaycan elmində xüsusi missiyanı yerinə yetirən Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının yeni veb-saytının hazırlanmasının da bu istiqamətdə atılmış mühüm addımlardan biri olduğunu diqqətə çatdırıb.
Alim AR Prezidenti İlham Əliyevin elm və təhsilin inkişafına, alimlərin dünya elminə inteqrasiyası məsələsinə böyük önəm verdiyini, bu sahədə mütəmadi olaraq mühüm qərarlar qəbul etdiyini vurğulayıb. Bildirib ki, ölkə başçısının Şamaxı Rəsədxanasının maddi-texniki bazasının inkişafına diqqət ayırması bu qurumun əməkdaşlarının daha səmərəli fəaliyyətinə geniş imkanlar açıb. Yeni veb-sayt da öz növbəsində dövlətin rəsmi informasiya siyasətinin tərkib hissəsi kimi Rəsədxanaın fəaliyyəti ilə yanaşı, ölkədə və dünyada astronomiya elmində baş verən hadisələrin işıqlandırılması işlərini həyata keçirməlidir.
İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun şöbə müdiri Gülnarə Nəbibəyova çıxış edərək institutun mütəxəssisləri tərəfindən hazırlanmış “shao.az” veb-saytının AR Nazirlər Kabinetinin qərarı ilə təsdiq edilmiş “Dövlət orqanlarının internet informasiya ehtiyatlarının yaradılması və idarə edilməsinə dair Tələblər”ə və AR Xüsusi Dövlət Mühafizə Xidmətinin tələblərinə uyğun hazırılandığını bildirib. Saytın AzScienceNet elm kompüter şəbəkəsinin Data Mərkəzində yerləşdirildiyini qeyd edib.
Sonra institutun sektor müdiri Əfruz Qurbanova “shao.az”ın informasiya təminatı haqqında çıxış edib. Bildirib ki, veb-saytda qurumun əməkdaşlarının elmi fəaliyyəti haqqında məlumatların yerləşdirilməsi Azərbaycanda astronomiya elmi sahəsində əldə olunmuş nailiyyətlərin beynəlxalq elmi ictimaiyyət tərəfindən tanınmasında mühüm rol oynayır. O, saytın “Xəbərlər” bölməsində Rəsədxananın fəaliyyəti, burada təşkil olunan tədbirlər, astronomik hadisələr, yeniliklər, seminarlar, innovativ fəaliyyət, həyata keçirilən layihələr və s. dair məlumatların yerləşdirilməsinin nəzərdə tutulduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra institutun proqramçısı Yusif Sadıyev veb-sayt haqqında ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, saytın ana səhifəsi “Rəsədxana haqqında”, “Rəsmi sənədlər”, “Elmi fəaliyyət”, “Elmi-təşkilati fəaliyyət”, “Dissertasiya şurası”, “Elmi nəşrlər”, “Xəbərlər”, “Media” və “Əlaqə” bölmələrindən ibarətdir.
Y.Sadıyev Azərbaycan və ingilis dillərində fəaliyyət göstərəcək saytın mobil versiyasının da hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, ən son texnologiyalar əsasında yaradılmış bu resursda əhatəli axtarış sistemi, saytın xəritəsi və faydalı linklər də mövcuddur. Veb-saytda, həmçinin Rəsədxananın əməkdaşlıq əlaqələri, burada keçirilən tədbirlərə, görüşlərə dair məlumatlar əldə etmək və video-görüntülərə baxmaq mümkündür.
Sonra çıxış edən Rəsədxananın direktoru Namiq Cəlilov institut və təşkilatların fəaliyyətinin geniş təbliğində saytların böyük rola malik olduğunu vurğulayıb. Bildirib ki, yüksək peşəkarlıqla hazırlanmış, müasir tələblərə cavab verən yeni veb-sayt Rəsədxananın dünya elminə açılmış bir pəncərəsi rolunu oynamaqla yanaşı, qurumun astronomiya elmi sahəsində meqalayihələrdə iştirakına geniş imkanlar yaradacaq. O, saytın zəruri məlumatlarla təmin olunması və Rəsədxananın fəaliyyətinin operativ işıqlandırılması istiqamətində qurumun əməkdaşları qarşısına xüsusi vəzifələrin qoyulduğunu qeyd edib.
Rəsədxananın direktor müavini Elçin Babayev çıxış edərək ən son texnologiyaların tətbiq olunduğu veb-saytın ərsəyə gəlməsində göstərdiyi xidmətlərə görə institutun mütəxəssislərinə təşəkkürünü bildirib, iki qurum arasında əməkdaşlığın bundan sonra inkişaf edəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonda Rəsədxananın əməkdaşı Elnur Məmmədliyə shao.az-ın idarə olunması üzrə təlim kursunu başa vurduğuna görə sertifikat təqdim olunub.

Представлена новая версия веб-сайта Шемахинской астрофизической обсерватории
В Институте информационных технологий НАНА состоялась презентация новой версии веб-сайта Шемахинской астрофизической обсерватории (ШАО).
В мероприятии приняли участие академик-секретарь НАНА, директор института, академик Расим Алгулиев, директор ШАО, член-корреспондент НАНА, доктор физико-математических наук Намиг Джалилов, заместители директора - доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев, доктор философии по физике Хыдыр Микаилов, ученый секретарь, доктор философии по астрономии Орхан Халилов, а также специалисты обеих структур.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик Расим Алгулиев поприветствовал сотрудников Шемахинской астрофизической обсерватории, поздравил всех с этим знаменательным днем.
Ученый, проинформировав присутствующих об истории первого в Азербайджане веб-сайта science.gov.az, отметил, что сайт начал функционировать в 1995 году именно в возглавляемой им структуре. Академик подчеркнул, что стремительное развитие информационно-коммуникационных технологий в последнее время диктует необходимость реконструкции веб-сайтов в Азербайджане на основе современных требований, и академия как активная часть общества также подключилась к этому процессу.
Р.Алгулиев отметил, что руководство НАНА постоянно уделяет внимание развитию научных учреждений, распложенных в регионах страны, и осуществляет целенаправленные меры в этом направлении. Ученый подчеркнул неоспоримую роль новых технологий и средств медиа в популяризации научных достижений страны, в оперативном доведении научных результатов ученых до мировой научной общественность.
Ученый подчеркнул, что Президентом АР Ильхамом Алиевым придается большое значение вопросу развития науки и образования, интеграции ученых в мировую науку, регулярно принимаются важных решений в этой области. Так, развитие материально-технической базы Шемахинской обсерватории открыло для сотрудников этой структуры широкие возможности для более плодотворной деятельности. Новый веб-сайт, в свою очередь, как составная часть официальной информационной политики государства, наряду с деятельностью обсерватории, будет также освещать события, произошедшие в отечественной и моровой астрономической науке.
Выступившая затем заведующая отделом Института информационных технологий Гюльнара Набибекова подробно проинформировала о требованиях, связанных с безопасностью веб-сайта «www.shao.az».
Г.Набибекова сообщила, что сайт подготовлен специалистами института в соответствии с «Требованиями о создании и управлении информационными интернет-ресурсами государственных органов», утвержденными постановлением Кабинета Министров АР, и требованиями Специальной государственной охранной службы АР. Отметив, что безопасность сайта обеспечена на высоком уровне, она сообщила, что веб-сайт «www.shao.az» размещен в Дата-центре Научно-компьютерной сети AzScienceNet.
Затем заведующая сектором института Афруз Гурбанова выступила в связи с информационной политикой "www.shao.az". Она отметила, что веб-сайт играет важную роль в организации на высоком уровне пропаганды научной деятельности, а также удовлетворении потребностей общества в научной информации. Она довел до внимания, что в целях пропаганды деятельности сайта сохранение актуальности информационного обеспечения является одним из главных условий.
Программист института Юсиф Садыев, подробно информируя о веб-сайте, отметил, что главная страница сайта включает в себя следующие разделы – «Об обсерватории», «Официальные документы», «Научная деятельность», «Научно-организационная деятельность», «Диссертационный совет», «Научные издания», «Новости», «Медиа» и «Связь».
Ю.Садыев отметил, что также подготовлена мобильная версия сайта, который будет функционировать на азербайджанском и английском языках. По его словам, на сайте, разработанном на основе самых последних технологий, имеются масштабная поисковая система, карта сайта и полезные ссылки. Здесь можно получить информацию о проведенных встречах и мероприятиях, а также просматривать видео-ролики.
Выступивший затем директор ШАО Намиг Джалилов подчеркнул, что сайты играют большую роль в пропаганде деятельности институтов и организаций. Он отметил, что подготовленный с высоким профессионализмом и отвечающий современным требованиям новый веб-сайт создаст широкие возможности для участия этой структуры в мегапроектах в области астрономии. Он довел до внимания, что перед сотрудниками структуры поставлены важные задачи в направлении обеспечения сайта необходимой информацией и оперативного освещения деятельности обсерватории.
Заместитель директора обсерватории Эльчин Бабаев в своем выступлении поблагодарил специалистов института за заслуги в создании веб-сайта и выразил уверенность в развитии сотрудничества между двумя структурами.
В заключение сотруднику обсерватории Эльнуру Мамедли был вручен сертификат за успешное окончание курса по управлению shao.az.