AMEA rəhbərliyi Xızı Dayaq Məntəqəsində olub
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin rəhbərliyi ilə bir qrup alim Xızı Dayaq Məntəqəsində olub.
Alimlər məntəqədə torpaqların mühafizəsi, münbitliyinin artırılmasına dair mövcud standart və normativlərə əməl olunması vəziyyəti ilə tanış olublar. Həyata keçirilən tarla təcrübələrilə yaxından maraqlanan AMEA rəhbərliyi arpa, buğda və digər əkin sahələrinə, müxtəlif sort tərəvəz bitkilərinin məhsullarına baxış keçiriblər.
AMEA rəhbərliyi Xızı Dayaq Məntəqəsində çalışan mütəxəssislərlə söhbət aparıb, qarşıya qoyulan vəzifələrin icrası ilə əlaqədar görülən işləri müzakirə edib, bir sıra məsələlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib. Görüşdə aqrar sektorun, o cümlədən heyvandarlığın inkişafında, əhalinin ayrı-ayrı kənd təsərrüfatı məhsullarına olan təlabatının ödənilməsində torpaq münbitliyinin yaxşılaşdırılması, heyvandarlığın yem bazasının möhkəmləndirilməsi, təbii yem sahəsinin mühafizəsi, otlaqların yaxşılaşdırılması və bitkilərin botaniki zənginliyinin qorunub saxlanılmasının vacibliyindən bəhs edilib. Ölkə iqtisadiyyatının dinamik inkişaf etdiyi dövrdə aqrar sahənin elmi biliklər əsasında modernləşdirilməsinin önəmindən danışan AMEA rəhbəri Xızı Dayaq Məntəqəsində çoxsahəli aqrokompleksin yaradılmasının bu sahədəki işin səmərəliliyinin artırılması baxımından mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini vurğulayıb. Aqrokompleksin ilkin layihələrinin hazırlanmasına dair müvafiq göstərişlər verən AMEA rəhbərliyi əkinçilik mədəniyyətinin yüksəldilməsi, elmin istehsalatla əlaqəsinin möhkəmləndirilməsi, bu sahəyə aid texnologiyanın təkmilləşdirilməsi və müasir texnologiyadan geniş istifadə olunması, elmi-texniki nailliyyətlərin və qabaqcıl təcrübənin həyata keçirilməsinin vacibliyini bildirib.
Səfərdə Rəyasət Heyəti aparatının İşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər üzrə elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, idarənin müdir müavini Sərdar Əliyev və Mərkəzi Nəbatat Bağının direktoru, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Vahid Fərzəliyev də iştirak ediblər.

Группа ученых под руководством президента НАНА, академика Акифа Ализаде посетила Опорный пункт Хызы.
Ученые ознакомились с состоянием соблюдения существующих стандартов и нормативов по охране и повышению плодородия земель на участке. Руководство НАНА провело осмотр на посевные участки ячменя, пшеницы и других сортов овощных культур.
Руководство НАНА провело беседу со специалистами, работающими в Опорном пункте Хызы, обсудило проделанную работу в связи с исполнением поставленных задач, дало соответствующие поручения по ряду вопросов. На встрече говорилось о необходимости улучшения плодородия почв, укрепления кормовой базы животноводства, охране природных кормовых участков, улучшении пастбищ и сохранении биоразнообразия растений в развитии аграрного сектора, в том числе животноводства, удовлетворении спроса населения на отдельные продукты сельского хозяйства. Говоря о значении модернизации аграрной сферы на основе научных знаний в период динамичного развития экономики страны, глава НАНА подчеркнул важное значение создания в Опорном пункте Хызы многоотраслевого агрокомплекса с точки зрения повышения эффективности работы в этой области. Дав соответствующие указания касательно подготовки предварительных проектов агрокомплекса, руководство НАНА отметило важность повышения культуры земледелия, укрепления связей науки с производством, совершенствования технологий в этой сфере и широкого использования современных технологий, реализации научно-технических достижений и передового опыта.
В поездке также приняли участие начальник Управления делами аппарата Президиума, доктор политических наук Фатали Абдуллаев, заместитель руководителя управления Сардар Алиев и директор Центрального ботанического сада, доктор философии по биологии, доцент Вахид Фарзалиев.