İnnovasiya və texnologiyaların idarə olunmasına dair dünya təcrübəsi öyrənilir
Avqustun 28-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə əməkdaşlıq çərçivəsində Avropa İttifaqının TAİEX - Texniki Yardım və İnformasiya Mübadiləsi layihəsinin mütəxəssisləri tərəfindən AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında təlim-seminar başlayıb.
Sloveniyanın Lyublyana Texnoparkının mütəxəssisləri tərəfindən keçirilən seminar “Texnologiya parklarının planlaşdırılması və idarəolunması” mövzusuna həsr olunub.
Seminarın keçirilməsində məqsəd texnologiya parklarının inkişaf etdirilməsi və idarəedilməsi istiqamətində Avropa Birliyi təcrübəsini öyrənməkdir. Dörd gün davam edəcək seminar-təlimdə iştirakçılar innovasiyalar, texnologiyaların idarə olunmasında ənənəvi və müasir modellərlə tanış olacaqlar.
Təlim zamanı elm və texnologiya parkları, biznes inkubatorların ənənəvi rolları, texnologiya parklarının inkişaf tarixi və istiqamətləri, innovasiyalar, elmin kommersiyalaşdırılması və digər mövzular üzrə müzakirələr aparılacaq. Seminar çərçivəsində “Elm və texnologiya parklarına dəstəyin artırılmasında ənənəvi “LEAN approach” – “Yalın yanaşma” mövzusuna da toxunulacaq. Bu yanaşmanın əsas məqsədi daha az resursdan istifadə edərək dəyəri maksimuma çatdırmaqdır. "Elm Texnologiya Parklarının fəaliyyətinin inkişafında Yalın metodologiyasına baxış", "Yalın metodologiyasının praktiki istifadəsi" və s. təlimin əsas mövzularından olacaq.
Seminarın açılış mərasimində çıxış edən AMEA Yüksək Texnologiyalar Parkının direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev ölkədə innovasiya və texnologiyaların idarə olunması təcrübəsinin inkişaf etdirilməsinin vacibliyindən danışıb. Bu sahədə dünya təcrübəsinin öyrənilməsi, beynəlxalq əməkdaşlığın möhkəmləndirilməsinin əhəmiyyətini qeyd edib.
Təlimdə ölkədə fəaliyyət göstərən bir sıra dövlət qurumları, ali təhsil müəssisələri və texnologiyalar parklarının nümayəndələri iştirak edirlər.

Изучается европейский опыт планирования и управления технопарками
28 августа в рамках сотрудничества c Национальной академией наук Азербайджана (НАНА) сотрудниками программы технической поддержки и обмена информацией TAIEX Европейского союза начался учебный семинар в Парке высоких технологий (ПВТ).
Семинар, проведенный специалистами Технопарка "Любляна" Словении, посвящен теме «Планирование и управление технологическими парками».
Целью проведения семинара является изучение опыта Европейского союза в области развития и управления технологическими парками. В 4-дневном учебном семинаре участники ознакомятся с традиционными и современными моделями управления инновациями и современными технологиями.
В ходе тренингов состоятся обсуждения относительно научных и технологических парков, традиционной роли бизнес-инкубаторов, истории развития и направлений технологических парков, инноваций, коммерциализации науки и т.п. На семинаре будет затронута тема «Традиционный “LEAN approach” - «Минималистский» подход» в усилении поддержки научным и технологическим паркам». К основным темам тренинга относятся «Взгляд на Минималистскую методологию развития деятельности научно-технологических парков», «Применение Минималисткой методологии на практике» и др.
На мероприятии директор Парка высоких технологий НАНА, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев рассказал о важности развития опыта управления инновациями и технологиями в нашей стране. Он также отметил важность изучения мирового опыта в этой сфере в целях укрепления международных связей.
В тренинге принимают участие представители ряда государственных структур, высших учебных заведений, технопарков, функционирующих в стране.