“Əyləncəli elm” mövzusunda növbəti görüş keçiriləcək
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) ilə AR Təhsil Nazirliyinin birgə əməkdaşlığı çərçivəsində təşkil olunan “Əyləncəli elm” mövzusunda məktəblilərlə növbəti görüşün hazırlıq prosesi müzakirə olunub.
Bu məqsədlə AMEA Rəyasət Heyətinin İctimaiyyətlə əlaqələr şöbəsində Gənc alim və mütəxəssislər şurasının idarə heyəti ilə toplantı keçirilib, elmin müxtəlif istiqamətlərində dünya təcrübəsinə əsaslanan təqdimatlar müzakirə olunub. Şagirdlərlə növbəti görüşün yaxın vaxtda Xaçmazda keçirilməsi təklif edilib.
Xatırladaq ki, layihənin məqsədi ölkədə yetişməkdə olan gənc nəslin elmə marağının artırılmasıdır. AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadənin irəli sürdüyü bu təşəbbüs ölkə başçısı İlham Əliyevin imzalamış olduğu “Azərbaycan Respublikası regionlarının 2009-2013-cü illərdə sosial-iqtisadi inkişafı üzrə Dövlət Proqramı”nda qarşıya qoyulan vəzifələrdən irəli gəlir.
Qeyd edək ki, “Əyləncəli elm” mövzusunda ilk səyyar görüş martın 1-də AMEA N.Tusi adına Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasında baş tutmuş, rayonun məktəbliləri tərəfindən böyük maraqla qarşılanmışdır.

Preparatory process of next meeting with pupils on the subject “Entertaining Science” organized by Azerbaijan National Academy of Sciences and Ministry of Education was discussed. Meeting was held with Board of Directors of Council of young scientists and specialists at Public Relations Department of Presidium of ANAS. It was proposed to hold the next meeting with students in Khachmaz .
Let’s note that, the purpose of the project is to increase interest in science in young generation. President of the National Academy of Sciences , academician Akif Alizadeh’s idea is derived from the objectives of “State Program on Socio-economic Development of the Regionsof the Republic of Azerbaijan in 2009-2013” signed by President Ilham Aliyev.
First meeting on theme " Entertaining Science” was held on March 1 at Shamakhi Astrophysical Observatory named after N.Tusi and was met with great interest by the students.