“Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi dövrləri və münasibətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
Sentyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında “Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi dövrləri və münasibətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Üç gün davam edəcək konfrans “INOCTE 2017 – “Osmanlı tədqiqatlarında yeni tendensiyalar” beynəlxalq konqresi çərçivəsində AMEA, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (ADPU), Xəzər Universiteti, Türkiyə Səlcuq Universiteti, Sütçü İmam Universiteti və Türk Tarix Qurumu tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq konfransın tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, tədbirdə Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi problemlərinə dair aparılan elmi tədqiqatların nəticələri müzakirə olunacaq, müxtəlif mövzularda məruzələr dinləniləcək. “Konfransın təşkilində məqsəd bu tədbir vasitəsilə türk xalqlarının ortaq tarixi dövrlərinin araşdırılması ilə bağlı aparılan tədqiqat işlərini daha da genişləndirmək, xalqımızın öz milli-mədəni dəyərlərinə olan qayğı və diqqətini, bu sahədə olan biliklərini daha da təkmilləşdirməkdən ibarətdir”. -deyə İ.Həbibbəyli vurğulayıb.
Türk xalqlarının müxtəlif dövrlərdə yaşadığı tarixi-siyasi hadisələrdən danışan AMEA-nın vitse-prezidenti bu hadisələrin səbəb olduğu sosial-iqtisadi dəyişikliklərdən, yeni formalaşan etnik-mədəni dəyərlərdən, bunların xalq və dövlətlərin inkişafında rolundan bəhs edib. O,türkoloji məsələlərlə bağlı AMEA-da bir sıra tədbirlərin keçirildiyini söyləyərək, bugünkü konfransın elmi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən konfransın baş koordinatoru, professor Alaattin Aköz Şərqi və Qərbi türk dünyasına dair elmi tədqiqatların hazırkı vəziyyətindən danışıb. O, qədim türk yazılı mənbələrinin yenidən tədqiqi, ortaq dəyərlərin qorunub saxlanılması və digər məsələlərdən söz açıb. Konfransın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirən A.Aköz üç gün davam edəcək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov türk xalqlarının ortaq dərsliklərinin hazırlanmasının mühüm məsələlərdən biri olduğunu qeyd edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini səsləndirib, təkliflərini irəli sürüb. O, ortaq tariximizi, mədəniyyətimizi, ədəbiyyatımızı, eləcə də problemlərimizi, gələcəyə baxışlarımızı gənclərimizin daha yaxşı bilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Refik Turan isə çıxışında müxtəlif tarixi dövrlərdə yaşayıb-yaratmış, elmi tədqiqatlarından bu gündə istifadə etdiyimiz məhşur türk alimlərinin dünya elminə verdiyi töhvələrdən söz açıb.
Konfransda Səlçuq Universitetinin rektoru, professor Mustafa Şahin, ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov və digər çıxış edən alimlər türk dünyasının problemlərindən və inkişaf meyillərindən söhbət açıblar. Alimlər ayrı-ayrı türkoloji mərkəzlərin əlaqələrinin koordinasiyası məsələsinin vacibliyi vurğulayıblar.
Daha sonra bir qrup alimə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Tədbir öz işini ADPU-da bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda azərbaycanlı və türkiyəli alimlərin 100-dən çox elmi məruzəsinin dinlənilib müzakirə olunması nəzərdə tutulur.

An international scientific conference titled "Common Historical Times and Relations of the East and West Turkic World" has started at the main building of ANAS on September 12.
The conference is organized by ANAS, Ministry of Education, Azerbaijan State Pedagogical University (ASPU), Khazar University, Turkey's Selcuk University, Sutcu Imam University and Turkish Historical Society within the framework of the International Congress "New Trends in Ottoman Studies" - INOCTE 2017.
Speaking at the opening ceremony, vice-president of ANAS, academician Isa Habibbayli spoke about the historical importance of the international conference. He said that the results of scientific research on the problems of the common history of the East and West Turkic world will be discussed at the event and reports will be heard on a variety of topics. The purpose of the conference is expanding research activities of Turkic peoples’ common history , enhancing care and attention of our people for their national and cultural values, improving their knowledge in this field, underlined I.Habibbeyli.
Talking about historical and political events of Turkish peoples in various periods, the vice president of ANAS spoke about the socio-economic changes caused by these events, the newly formed ethnic and cultural values, their role in the development of peoples and states. He said that a number of events were held at ANAS in connection with this and expressed confidence that today's conference will make a significant contribution to the development of scientific relations.
Then, speaking at the conference, Professor Alaattin Aköz stressed the current state of scientific research on East and West Turkic world. He talked about the researches of ancient Turkic written sources, preservation of common values and other issues. Thanking everyone who contributed to organizing the conference, A.Akoz wished success to three-day conference.
Director of the Institute of History named after A.Bakikhanov, academician Yagub Mahmudov noted that the preparation of joint textbooks of Turkic peoples was one of the important issues and voiced his views on the subject. He emphasized the importance of our common history, culture, literature, as well as our problems and future visions of our young people.
Prof. Rafig Turan, President of the Turkish Historical Society, spoke about the contributions made by famous Turkish scholars to the world science in their scientific researches.
Rector of Selcuk University, Professor Mustafa Shahin, Rector of ADPU, Professor Jafar Jafarov and others spoke about the problems and development trends of the Turkic world, and emphasized the importance of coordination of relations between different Turkic centers.
Later, a group of scholars were given a certificate of appreciation.
The event continued its work at ASPU division sessions. It is expected that more than 100 scientific reports by Azerbaijani and Turkish scientists be discussed at the sessions.