“Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi dövrləri və münasibətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb
Sentyabrın 12-də AMEA-nın Əsas binasında “Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi dövrləri və münasibətləri” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans işə başlayıb.
Üç gün davam edəcək konfrans “INOCTE 2017 – “Osmanlı tədqiqatlarında yeni tendensiyalar” beynəlxalq konqresi çərçivəsində AMEA, Təhsil Nazirliyi, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universiteti (ADPU), Xəzər Universiteti, Türkiyə Səlcuq Universiteti, Sütçü İmam Universiteti və Türk Tarix Qurumu tərəfindən təşkil olunub.
Tədbirin açılış mərasimində çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli beynəlxalq konfransın tarixi əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, tədbirdə Şərqi və Qərbi türk dünyasının ortaq tarixi problemlərinə dair aparılan elmi tədqiqatların nəticələri müzakirə olunacaq, müxtəlif mövzularda məruzələr dinləniləcək. “Konfransın təşkilində məqsəd bu tədbir vasitəsilə türk xalqlarının ortaq tarixi dövrlərinin araşdırılması ilə bağlı aparılan tədqiqat işlərini daha da genişləndirmək, xalqımızın öz milli-mədəni dəyərlərinə olan qayğı və diqqətini, bu sahədə olan biliklərini daha da təkmilləşdirməkdən ibarətdir”. -deyə İ.Həbibbəyli vurğulayıb.
Türk xalqlarının müxtəlif dövrlərdə yaşadığı tarixi-siyasi hadisələrdən danışan AMEA-nın vitse-prezidenti bu hadisələrin səbəb olduğu sosial-iqtisadi dəyişikliklərdən, yeni formalaşan etnik-mədəni dəyərlərdən, bunların xalq və dövlətlərin inkişafında rolundan bəhs edib. O,türkoloji məsələlərlə bağlı AMEA-da bir sıra tədbirlərin keçirildiyini söyləyərək, bugünkü konfransın elmi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini ifadə edib.
Sonra çıxış edən konfransın baş koordinatoru, professor Alaattin Aköz Şərqi və Qərbi türk dünyasına dair elmi tədqiqatların hazırkı vəziyyətindən danışıb. O, qədim türk yazılı mənbələrinin yenidən tədqiqi, ortaq dəyərlərin qorunub saxlanılması və digər məsələlərdən söz açıb. Konfransın təşkilində əməyi olan hər kəsə təşəkkürünü bildirən A.Aköz üç gün davam edəcək konfransın işinə uğurlar arzulayıb.
Tədbirdə AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov türk xalqlarının ortaq dərsliklərinin hazırlanmasının mühüm məsələlərdən biri olduğunu qeyd edərək mövzu ilə bağlı fikirlərini səsləndirib, təkliflərini irəli sürüb. O, ortaq tariximizi, mədəniyyətimizi, ədəbiyyatımızı, eləcə də problemlərimizi, gələcəyə baxışlarımızı gənclərimizin daha yaxşı bilməsinin vacibliyini qeyd edib.
Türk Tarix Qurumunun sədri, professor Refik Turan isə çıxışında müxtəlif tarixi dövrlərdə yaşayıb-yaratmış, elmi tədqiqatlarından bu gündə istifadə etdiyimiz məhşur türk alimlərinin dünya elminə verdiyi töhvələrdən söz açıb.
Konfransda Səlçuq Universitetinin rektoru, professor Mustafa Şahin, ADPU-nun rektoru, professor Cəfər Cəfərov və digər çıxış edən alimlər türk dünyasının problemlərindən və inkişaf meyillərindən söhbət açıblar. Alimlər ayrı-ayrı türkoloji mərkəzlərin əlaqələrinin koordinasiyası məsələsinin vacibliyi vurğulayıblar.
Daha sonra bir qrup alimə təşəkkürnamələr təqdim edilib.
Tədbir öz işini ADPU-da bölmə iclaslarında davam etdirib. İclaslarda azərbaycanlı və türkiyəli alimlərin 100-dən çox elmi məruzəsinin dinlənilib müzakirə olunması nəzərdə tutulur.

Начала работу международная научная конференция на тему «Общие исторические периоды и отношения тюркского мира Востока и Запада»
Начала работу международная научная конференция на тему  «Общие исторические периоды и отношения тюркского мира Востока и Запада»
12 сентября в Главном здании НАНА начала работу международная научная конференция на тему «Общие исторические периоды и отношения тюркского мира Востока и Запада».
Конференция продлится три дня. Организаторами мероприятия, которое проходит в рамках международного конгресса «INOCTE 2017 - новые тенденции в османских исследованиях», выступают НАНА, Министерство образования, Азербайджанский государственный педагогический университет, университет «Хазар», Сельджукский университет Турции, Университет Сутчу Имам, а также Турецкое историческое общество.
Выступивший на церемонии открытия мероприятия вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли рассказал об историческом значении международной конференции и сообщил, что на мероприятии будут обсуждены результаты проведенных научных исследований по проблемам общей истории тюркского мира Востока и Запада и заслушаны доклады на различные темы. «Цель организации конференции заключается в дальнейшем расширении научных работ в связи с исследованием общих исторических периодов тюркских народов, а также еще более усовершенствовании знаний нашего народа касательно своих национально-духовных ценностей», - подчеркнул И.Габиббейли.
Говоря об исторических и политических событиях, пережитых тюркскими народами в разные периоды истории, вице-президент НАНА рассказал о социально-экономических преобразованиях, вновь формирующихся этнокультурных ценностях и их роли в развитии народа и государства. Сообщив о проведении в НАНА ряда мероприятий в связи с тюркологическими вопросами, ученый выразил уверенность в том, что сегодняшняя конференция внесет существенный вклад в развитие научных связей.
Выступивший затем генеральный координатор конференции, профессор Алааттин Акоз рассказал о нынешнем состоянии научных исследований о тюркском мире Востока и Запада. Он затронул вопросы повторного изучения древнетюркских письменных источников, сохранения общих ценностей и др. А.Акоз, выразив благодарность каждому, кто вложил труд в организацию мероприятия, пожелал успехов работе конференции.
На мероприятии директор Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА, академик Ягуб Махмудов, отметив важность подготовки единых учебников тюркских народов, высказал мысли по теме, выдвинул свои предложения.
Председатель Турецкого исторического общества, профессор Рефик Туран в своем выступлении рассказал о вкладах известных тюркских ученых различных исторических периодов, к научным исследованиям которых обращаются и сегодня.
Выступив на конференции, ректор Сельджукского университета, профессор Мустафа Шахин, ректор АГПУ, профессор Джафар Джафаров рассказали о проблемах и тенденциях развития тюркского мира. Ученые подчеркнули важность вопроса координации связей отдельных тюркологических центров.
Далее группе ученых была вручена Благодарственная грамота.
Мероприятие продолжалось в АГПУ в заседаниях секций. На заседаниях были заслушаны свыше 100 научных докладов азербайджанских и турецких ученых.