AMEA-nın alimləri Suraxanı məktəblilərinə kimya fənnini tədris edəcəklər
AMEA-nın  Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutuSuraxanı Rayonu Heydər Əliyev Mərkəzi və Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun alimləri rayon məktəblərinin 10-cu sinfində təhsil alan və gələcəkdə I qrup ixtisaslarını seçən, xüsusi istedadı ilə fərqlənən və aztəminatlı ailələrdən olan 15 nəfər şagirdi 2017-ci il sentyabrın 15-dən 2 il müddətində kimya fənnindən hazırlaşdıracaqlar. Həftədə 2 dəfə institut alimləri rayonun Heydər Əliyev Mərkəzində şagirdlərlə kimyadan məşğələlər keçəcək və ayda 1 dəfə onların institutun laboratoriyalarında görülən işlərlə tanışlığı təşkil ediləcək. Şagirdlər institut tərəfindən əlavə dərs vəsaitləri ilə təmin olunacaqlar. Hər rübdə bir dəfə institut alimləri tərəfindən hazırlıq səviyyəsinin yoxlanılması məqsədi ilə şagirdlər üçün sınaq testləri keçiriləcək.
Bu məqsədlə Suraxanı Rayonu Heydər Əliyev Mərkəzində əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimi olub.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə ümummilli liderin Heydər Əliyev parkında ucalan abidəsini ziyarət ediblər.
Əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimində çıxış edən icra hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısından danışıb. O qeyd edib ki, son 14 ildə Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, təhsil sistemində də çox ciddi irəliləyişlər, uğurlar əldə olunub.

Surakhani district Heydar Aliyev Center, Institute of Petrochemical Processes named after Y.Mammadaliyev and Surakhany District Executive Authority signed an agreement on cooperation.
According to the agreement, scientists from the Institute of Petrochemical Processes will prepare 15 students from different low-income families who choose I group from 15 September 2017 in chemistry subject. Institute's scientists will conduct chemistry classes with pupils two times a week at Heydar Aliyev Center of the district. Meetings with well-known academics of the Institute will be organized and scholars will pass the master classes. Students will get acquainted with the work done at the institute's laboratories once a month. Students will be provided with additional training materials by the institute. Test quizzes will be held once every quarter for the purpose of checking the level of preparation by the institute's scientists.
Ceremony of signing a cooperation agreement was held at the Heydar Aliyev Center in Surakhani district.
The participants of the event first visited the monument to the national leader Heydar Aliyev.
Speaking at the signing ceremony, the head of the executive power, Ilgar Abbasov, spoke about the attention and care of President of Azerbaijan Ilham Aliyev, First Vice President of Azerbaijan Mehriban Aliyeva. Ilgar Abbasov noted that, as in all spheres of Azerbaijan's socio-political life over the past 14 years, serious progress has been made in the education system.