AMEA-nın alimləri Suraxanı məktəblilərinə kimya fənnini tədris edəcəklər
AMEA-nın  Y.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutuSuraxanı Rayonu Heydər Əliyev Mərkəzi və Suraxanı Rayon İcra Hakimiyyəti arasında əməkdaşlıq müqaviləsi imzalanıb.
Razılaşmaya əsasən, Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun alimləri rayon məktəblərinin 10-cu sinfində təhsil alan və gələcəkdə I qrup ixtisaslarını seçən, xüsusi istedadı ilə fərqlənən və aztəminatlı ailələrdən olan 15 nəfər şagirdi 2017-ci il sentyabrın 15-dən 2 il müddətində kimya fənnindən hazırlaşdıracaqlar. Həftədə 2 dəfə institut alimləri rayonun Heydər Əliyev Mərkəzində şagirdlərlə kimyadan məşğələlər keçəcək və ayda 1 dəfə onların institutun laboratoriyalarında görülən işlərlə tanışlığı təşkil ediləcək. Şagirdlər institut tərəfindən əlavə dərs vəsaitləri ilə təmin olunacaqlar. Hər rübdə bir dəfə institut alimləri tərəfindən hazırlıq səviyyəsinin yoxlanılması məqsədi ilə şagirdlər üçün sınaq testləri keçiriləcək.
Bu məqsədlə Suraxanı Rayonu Heydər Əliyev Mərkəzində əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimi olub.
Tədbir iştirakçıları əvvəlcə ümummilli liderin Heydər Əliyev parkında ucalan abidəsini ziyarət ediblər.
Əməkdaşlıq müqaviləsinin imzalanma mərasimində çıxış edən icra hakimiyyətinin başçısı İlqar Abbasov Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin, Birinci vitse-prezident Mehriban xanım Əliyevanın təhsilə diqqət və qayğısından danışıb. O qeyd edib ki, son 14 ildə Azərbaycanın ictimai-siyasi həyatının bütün sahələrində olduğu kimi, təhsil sistemində də çox ciddi irəliləyişlər, uğurlar əldə olunub.

Подписан договор о сотрудничестве между Институтом нефтехимических процессов имени академика Ю.Мамедалиева НАНА, Центром Гейдара Алиева Сураханского района и исполнительной властью Сураханского района.
Согласно договору, ученые Института нефтехимических процессов будут готовить одаренных учеников 10 классов школ Сураханского района из малообеспеченных семей, которые в дальнейшем намерены выбрать специальности I группы. Подготовка 15 избранных учащихся по химии начнется 15 сентября 2017 и продлится 2 года.
Занятия по химии будут проводиться учеными института 2 раза в неделю в Центре Гейдара Алиева района, а 1 раз в месяц будет организовано ознакомление учащихся с работами, проводимыми в лабораториях института. Институт также будет обеспечивать учащихся дополнительными учебными пособиями. Один раз в четверть с целью проверки уровня подготовки учащихся сотрудниками института будут проводиться испытательные тестовые экзамены.
С этой целью в Центре Гейдара Алиева Сураханского района состоялась церемония подписания договора о сотрудничестве.
Вначале участники мероприятия посетили памятник, воздвигнутый общенациональному лидеру в парке Гейдара Алиева.
Выступивший на церемонии подписания договора о сотрудничестве глава исполнительной власти Ильгар Аббасов рассказал о внимании и заботе Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева, Первого вице-президента Азербайджана Мехрибан ханум Алиевой об образовании. И.Аббасов отметил, что за последние 14 лет в Азербайджане во всех сферах общественно-политической жизни, в том числе в системе образования были достигнуты очень серьезные подвижки и успехи.