Kanadalı alimlər işığı əks etdirməyən nəhəng planet aşkarlayıblar
Kanadadakı Makgil Universitetinin alimləri Günəş sisteminin xaricində işığı əks etdirməyən səthə malik “qara” planet aşkarladıqlarını açıqlayıblar.
Teylor Bellin rəhbərlik etdiyi astronomlar qrupu həmin planetə “WASP-12b” adını veriblər.
T.Bellin sözlərinə görə, “WASP-12b” Günəş sisteminin ən böyük planeti olan Yupiterdən iki dəfə böyükdür. Ətrafında fırlandığı ulduza çox yaxın olduğu üçün bu planetin birillik dövriyyəsi dünyanın birgünlük hərəkətinə bərabərdir. “Qara” planetin səthinin 2600 dərəcəyədək isindiyi, tərkibindəki maddələrin isə işığı udduğu ehtimal edilir. Bununla yanaşı, planetin əks etdirdiyi işığın miqdarını ölçən tədqiqatçılar “WASP-12-b”dən yayılan işığın son dərəcə zəif olduğunu bildirilər.

Researchers at McGill University and Exeter University have discovered unusual properties of the exoplanet WASP-12b, which, as it turned out, almost did not reflect the sunlight. Article on this subject was published in the scientific journal Astrophysical Journal Letters.
Planet, according to astronomers, is the darkest in the galaxy and represents only 0,6% of the light its star.
“This level of albedo is extremely low for any heavenly body, and he says that this planet is blacker than new asphalt,” – said the scientist from McGill University in Montreal Taylor bell.
According to experts, the planet located 1,400 light years from Earth. In this case, its dimensions are two times the size of Jupiter, and surface temperature to reach 2600 degrees Celsius.