Kanadalı alimlər işığı əks etdirməyən nəhəng planet aşkarlayıblar
Kanadadakı Makgil Universitetinin alimləri Günəş sisteminin xaricində işığı əks etdirməyən səthə malik “qara” planet aşkarladıqlarını açıqlayıblar.
Teylor Bellin rəhbərlik etdiyi astronomlar qrupu həmin planetə “WASP-12b” adını veriblər.
T.Bellin sözlərinə görə, “WASP-12b” Günəş sisteminin ən böyük planeti olan Yupiterdən iki dəfə böyükdür. Ətrafında fırlandığı ulduza çox yaxın olduğu üçün bu planetin birillik dövriyyəsi dünyanın birgünlük hərəkətinə bərabərdir. “Qara” planetin səthinin 2600 dərəcəyədək isindiyi, tərkibindəki maddələrin isə işığı udduğu ehtimal edilir. Bununla yanaşı, planetin əks etdirdiyi işığın miqdarını ölçən tədqiqatçılar “WASP-12-b”dən yayılan işığın son dərəcə zəif olduğunu bildirilər.

Ученые обнаружили самую темную планету
Исследователи Университета Макгилла и Университета Эксетера обнаружили необычные свойства экзопланеты WASP-12b, которая, как оказалось, практически не отражает солнечный свет. Статья на эту тему была опубликована в научном издании Astrophysical Journal Letters.
Планета, по мнению астрономов, является самой темной в своей галактике и отражает только 0,6% света своей звезды.
"Подобный уровень альбедо является крайне низким для любого небесного тела, и он говорит о том, что эта планета является более черной, чем новый асфальт", - отметил ученый из университета Макгилла в Монреале Тейлор Белл.
По подсчетам специалистов, планета расположена в 1400 световых годах от Земли. При этом, ее размеры могут в два раза превышать размеры Юпитера, а температура поверхности - достигать 2600 градусов Цельсия.