Hindistan Azadlıq Hərəkatının siyasi və ruhani lideri Mahatma Qandinin doğum günü münasibətilə AMEA-nın Dendrologiya İnstitutunda “Təmizlik, ağacəkmə və yaşıllaşdırma” aksiyası keçirilib.
Məqsəd ekoloji mühitin mühafizəsi, ölkədə biomüxtəlifliyin qorunması və cəmiyyətdə təbiətə qayğı hissinin güclənməsi olub.
Tədbirdə institutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Tofiq Məmmədov, Hindistanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri Sanjay Ranan və Azərbaycan Dillər Universitetinin tələbələri iştirak ediblər.
Aksiyada səfirlik tərəfindən Dendroloji parka hədiyyə olunan asya florasından ağac-kol bitkiləri əkilib, ərazidə təmizlik, abadlaşdırma və aqrotexniki işlər aparılıb.

"Cleaning, planting and greening" action at Dendrology Institute
An action "Cleaning, planting and greening" was held at the Institute of Dendrology of ANAS in connection with the birthday of the political and spiritual leader of the Liberation Movement of India Mahatma Gandhi.
The goal was to protect the environment, to protect the biodiversity in the country and to strengthen the sense of concern for the nature in society.
Director of the Institute, corresponding member of ANAS Tofig Mammadov, Indian Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary to Azerbaijan Sanjay Ranan and students of Azerbaijan University of Languages participated in the event.
In the action, the embassy planted tree bushes from the Asian flora, which was donated to the Dendroloji park and cleaning, landscaping and agrotechnical works were carried out in the area.