Azərbaycan Fizioloqlarının V Qurultayı keçirilir
Oktyabrın 10-da AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun 50 illiyinə həsr olunan "Fiziologiya və insan sağlamlığı" mövzusunda Azərbaycan Fizioloqlarının V Qurultayı öz işinə başlayıb.
Qurultayda respublikanın fizioloqları ilə yanaşı, Rusiya, Gürcüstan, Belarus və İranın fiziologiya sahəsində çalışan tanınmış alim və gənc tədqiqatçıları iştirak edir.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq bildirib ki, Azərbaycanda fiziologiya məktəbinin formalaşması 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin təsis olunmasından sonra başlayıb. Akademik universitetin Tibb fakültəsində ilk Fiziologiya kafedrasının rus fizioloqu, İ.S.Tsitoviçin rəhbərliyi ilə yaradıldığını deyib. Qeyd edib ki, 1930-1940-cı illərdə Azərbaycan Tibb İnstitutunda, Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda fiziologiya kafedraları, Kurortologiya və Eksperimental Təbabət elmi-tədqiqat institutlarında isə ilk eksperimental fiziologiya laboratoriyaları  təsis edilib. Fiziologiya İnstitutunun AMEA-nın tərkibində fəaliyyət göstərən Fiziologiya sektorunun əsasında yaradıldığını söyləyən akademik ölkəmizdə bu sahənin inkişafında Abdulla Qarayev, Savalan Ocaqverdizadə, İsrafil Hacıyev və digərlərinin mühüm xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Akademik Akif Əlizadə yubiley münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib və qurultay iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin Prezidenti, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ulduz Həşimova "Fiziologiya elmi Azərbaycanda: yaranma tarixi, müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" adlı məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycanda fiziologiya elminin yaranması və inkişafından danışan alim qeyd edib ki, 1968-ci ildə görkəmli fizioloq-alim akademik Abdulla Qarayevin  təşəbbüsü ilə yaradılmış Fizio­­logiya İnstitutunun fəaliyyəti xüsusilə diqqətəlayiqdir.
U.Həşimova rəhbərlik etdiyi qurumun respublikada fizioloji tədqiqatları koordinasiya edən və kadrlar hazırlayan elmi mərkəz olduğunu, fəaliyyətinin bütövlükdə herontologiya, ekoloqo-morfoloji və neyrofiziologiya sahə­sində aparılan tədqiqatlara yönəldildiyini söyləyib. O, institutda qocalmanın fizioloji və molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi üzrə beynəlxalq  səviyyədə həyata keçirilməkdə olan kompleks tibbi-bioloji tədqiqatlar  proqramının işlənib hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov qurultayın fiziologiyanın müasir problemləri ətrafında qarşılıqlı anlaşma, gələcək birgə tədqiqatlar üçün imkanlar yaradacağına inamını ifadə edib. Qurultayın əsas mövzusunun "Fiziologiya və insan sağlamlığı" olduğunu deyən bölmənin akademik-katibi fiziologiyanın tibbin nəzəriyyəsi olduğunu vurğulayıb. O, Fiziologiya İnstitutunun AMEA tərəfindən biologiya və tibb elmləri sahəsində qəbul edilmiş insan sağlamlığının qorunması və rifahının yüksəldilməsinə xidmət edən prioritet elmi-tədqiqat istiqamətləri kimi yeni çağırışlar qarşısında olduğunu söyləyib. Ə.Əmiraslanov institut tərəfindən uzunömürlülüyün fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının öyrənilməsi, ekoloji faktorların fizioloji-toksikoloji təsiri, həmçinin digər prioritet istiqamətlərdə müvəffəqiyyətlər qazanılacağına inandığını bildirib. Bölmə rəhbəri Fiziologiya İnstitutunun yaranmasının 50 illik yubileyi münasibəti ilə müəssisənin kollektivini təbrik edib və tədbir iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Daha sonra P.K.Anoxin adına Normal Fiziologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Sergey Sudakov, İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru D.K.Nadareişvili və digərləri çıxış ediblər.

5th congress of physiologists of Azerbaijan launched
The event held by organization of ANAS Institute of Physiology after A.Garayev and the Society of Physiologists of Azerbaijan is devoted to the theme "Physiology and human health".
At the event organized at the Central Scientific Library, ANAS President, Akif Alizadeh noted that, the 5th Congress of Physiologists of Azerbaijan is dedicated to the 50th anniversary of the creation of the Institute of Physiology. In the event, along with physiologists working in academic structures and at the departments of universities of the republic, well-known scientists and young researchers in the field of physiology from Russia, Georgia, Belarus and Iran also take part.
Academician stressed that, the formation of the school of physiology in Azerbaijan began after the establishment of the Baku State University (BSU) in 1919.
The 1st Department of Physiology of the BSU Medical Faculty was established under the supervision of student of the prominent Russian physiologist I.Pavlov by T.Sitovich. In 1930-1940, Department of Physiology was established at the Azerbaijan Medical Institute, Azerbaijan Pedagogical University, first experimental physiological laboratory - the first experimental physiological laboratory - the Institute of Spa Treatment and Research Institute of Experimental Medicine.
The Institute of Physiology was established by the decision of the Council of Ministers of the USSR and the Government of Azerbaijan on the basis of the physiology sector operating under the Academy of Sciences of Azerbaijan. The first director of the Institute, Academician Abdulla Garayev, was undeniable in the creation and formation of this scientific institution.
Congratulating the staff of the institute on the anniversary, Academician Akif Alizadeh wished successes to the participants of the congress.
Then, Director of the Institute of Physiology, the president of the Society of Physiologists of Azerbaijan, doctor of biological sciences, Professor Ulduz Hashimova delivered a paper on "Physiological science in Azerbaijan: the history of creation, current state and development prospects". Speaking about the creation and development of physiology in Azerbaijan, the scientist noted that the activity of the Institute of Physiology, created in 1968 on the initiative of the outstanding physiologist-scientist Academician Abdulla Garayev, is especially noteworthy.
U.Hashimova said that, the structure she headed is a scientific center that coordinates physiological research in the country, focuses on research in the field of gerontology, ecology and morphology and neurophysiology.
Speaking at the event, Academician-Secretary of the Department of Biological and Medical Sciences of ANAS, Academician Ahliman Amiraslanov expressed his confidence that the congress will create opportunities for mutual understanding on contemporary problems of physiology and future joint research. Noting that, the main theme of the congress is "Physiology and human health", the academician added that academic physiology is the theory of medicine.
A.Amiraslanov expressed confidence that the institute will achieve further success in studying the physiological and molecular genetic basis of longevity, physiological and toxicological effects of environmental factors, as well as in other priority areas.
The head of the department congratulated the staff of the Institute of Physiology on the 50th anniversary and wished successes to the participants of the event.
Then, Director of the Scientific Research Institute of Normal Physiology after P.K.Anokhin, corresponding member of the Russian Academy of Sciences, Professor Sergei Sudakov, Director of the Center of Experimental Biology after Beritashvili, D.K.Nadareishvili, Doctor of Biological sciences, etc.