Azərbaycan Fizioloqlarının V Qurultayı keçirilir
Oktyabrın 10-da AMEA-nın A.İ.Qarayev adına Fiziologiya İnstitutunun 50 illiyinə həsr olunan "Fiziologiya və insan sağlamlığı" mövzusunda Azərbaycan Fizioloqlarının V Qurultayı öz işinə başlayıb.
Qurultayda respublikanın fizioloqları ilə yanaşı, Rusiya, Gürcüstan, Belarus və İranın fiziologiya sahəsində çalışan tanınmış alim və gənc tədqiqatçıları iştirak edir.
Mərkəzi Elmi Kitabxanada təşkil olunan tədbiri AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq bildirib ki, Azərbaycanda fiziologiya məktəbinin formalaşması 1919-cu ildə Bakı Dövlət Universitetinin təsis olunmasından sonra başlayıb. Akademik universitetin Tibb fakültəsində ilk Fiziologiya kafedrasının rus fizioloqu, İ.S.Tsitoviçin rəhbərliyi ilə yaradıldığını deyib. Qeyd edib ki, 1930-1940-cı illərdə Azərbaycan Tibb İnstitutunda, Azərbaycan Pedaqoji İnstitutunda fiziologiya kafedraları, Kurortologiya və Eksperimental Təbabət elmi-tədqiqat institutlarında isə ilk eksperimental fiziologiya laboratoriyaları  təsis edilib. Fiziologiya İnstitutunun AMEA-nın tərkibində fəaliyyət göstərən Fiziologiya sektorunun əsasında yaradıldığını söyləyən akademik ölkəmizdə bu sahənin inkişafında Abdulla Qarayev, Savalan Ocaqverdizadə, İsrafil Hacıyev və digərlərinin mühüm xidmətləri olduğunu vurğulayıb. Akademik Akif Əlizadə yubiley münasibətilə institutun kollektivini təbrik edib və qurultay iştirakçılarına müvəffəqiyyətlər arzulayıb.
Sonra Fiziologiya İnstitutunun direktoru, Azərbaycan Fizioloqlar Cəmiyyətinin Prezidenti, biologiya üzrə elmlər doktoru, professor Ulduz Həşimova "Fiziologiya elmi Azərbaycanda: yaranma tarixi, müasir vəziyyəti və inkişaf perspektivləri" adlı məruzə ilə çıxış edib. Azərbaycanda fiziologiya elminin yaranması və inkişafından danışan alim qeyd edib ki, 1968-ci ildə görkəmli fizioloq-alim akademik Abdulla Qarayevin  təşəbbüsü ilə yaradılmış Fizio­­logiya İnstitutunun fəaliyyəti xüsusilə diqqətəlayiqdir.
U.Həşimova rəhbərlik etdiyi qurumun respublikada fizioloji tədqiqatları koordinasiya edən və kadrlar hazırlayan elmi mərkəz olduğunu, fəaliyyətinin bütövlükdə herontologiya, ekoloqo-morfoloji və neyrofiziologiya sahə­sində aparılan tədqiqatlara yönəldildiyini söyləyib. O, institutda qocalmanın fizioloji və molekulyar-genetik mexanizmlərinin öyrənilməsi üzrə beynəlxalq  səviyyədə həyata keçirilməkdə olan kompleks tibbi-bioloji tədqiqatlar  proqramının işlənib hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov qurultayın fiziologiyanın müasir problemləri ətrafında qarşılıqlı anlaşma, gələcək birgə tədqiqatlar üçün imkanlar yaradacağına inamını ifadə edib. Qurultayın əsas mövzusunun "Fiziologiya və insan sağlamlığı" olduğunu deyən bölmənin akademik-katibi fiziologiyanın tibbin nəzəriyyəsi olduğunu vurğulayıb. O, Fiziologiya İnstitutunun AMEA tərəfindən biologiya və tibb elmləri sahəsində qəbul edilmiş insan sağlamlığının qorunması və rifahının yüksəldilməsinə xidmət edən prioritet elmi-tədqiqat istiqamətləri kimi yeni çağırışlar qarşısında olduğunu söyləyib. Ə.Əmiraslanov institut tərəfindən uzunömürlülüyün fizioloji və molekulyar-genetik əsaslarının öyrənilməsi, ekoloji faktorların fizioloji-toksikoloji təsiri, həmçinin digər prioritet istiqamətlərdə müvəffəqiyyətlər qazanılacağına inandığını bildirib. Bölmə rəhbəri Fiziologiya İnstitutunun yaranmasının 50 illik yubileyi münasibəti ilə müəssisənin kollektivini təbrik edib və tədbir iştirakçılarına uğurlar arzulayıb.
Daha sonra P.K.Anoxin adına Normal Fiziologiya Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü Sergey Sudakov, İ.Beritaşvili adına Eksperimental Biotibb Mərkəzinin direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru D.K.Nadareişvili və digərləri çıxış ediblər.

Мероприятие, проводимое при совместной организации Института физиологии имени А.Гараева НАНА и Общества физиологов Азербайджана, посвящено теме «Физиология и здоровье человека».
На мероприятии, организованном в Центральной научной библиотеке, президент НАНА Акиф Ализаде отметил, что пятый съезд физиологов Азербайджана посвящен 50-летию создания Института физиологии. В мероприятии, наряду с физиологами, работающими в академических структурах и на кафедрах университетов республики, также принимают участие известные ученые и молодые исследователи в области физиологии из России, Грузии, Беларуси и Ирана.
Академик подчеркнул, что формирование школы физиологии в Азербайджане началось после учреждения Бакинского государственного университета (БГУ) в 1919 году.
Первая кафедра физиологии медицинского факультета БГУ была создана под руководством студента видного русского физиолога И.Павлова И.Цитовичем. В 1930-1940 годах были созданы кафедры физиологии в Азербайджанском медицинском институте, Азербайджанском педагогическом университете, первая экспериментальная физиологическая лаборатория – в Институте курортологии и Научно-исследовательском институте экспериментальной медицины. Институт физиологии был создан решением Совета министров СССР и правительством Азербайджана на базе сектора физиологии, действующем при Академии наук Азербайджана. Неоспоримы заслуги первого директора Института, академика Абдуллы Гараева в создании и формировании этого научного учреждения.
Поздравив коллектив института с юбилеем, академик Акиф Ализаде пожелал успехов участникам съезда.
Затем директор Института физиологии, президент Общества физиологов Азербайджана, доктор биологических наук, профессор Улдуз Гашимова выступила с докладом на тему «Физиологическая наука в Азербайджане: история создания, текущее состояние и перспективы развития». Говоря о создании и развитии физиологии в Азербайджане, ученый отметила, что деятельность Института физиологии, созданного в 1968 году по инициативе выдающегося ученого-физиолога академика Абдуллы Гараева, особенно примечательна.
У.Гашимова сказала, что возглавляемая ею структура, является научным центром, который координирует физиологические исследования в стране, фокусируется на исследованиях в области геронтологии, эколого-морфологии и нейрофизиологии.
Выступивший на мероприятии академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов выразил уверенность в том, что съезд создаст возможности для взаимопонимания по современным проблемам физиологии и будущих совместных исследований. Отметив, что главной темой съезда является «Физиология и здоровье человека», академик добавил, что академическая физиология - это теория медицины.
А.Амирасланов выразил уверенность, что институт добьётся дальнейших успехов в изучении физиологических и молекулярно-генетических основ долговечности, физиологических и токсикологических воздействий факторов окружающей среды, а также в других приоритетных направлениях.
Руководитель отделения поздравил коллектив Института физиологии с 50-летием и пожелал успехов участникам мероприятия.
Затем выступили директор Научно-исследовательского Института нормальной физиологии имени П.К.Анохина, член-корреспондент Российской академии наук, профессор Сергей Судаков, директор Центра экспериментальной биологии имени И.Бериташвили, доктор биологических наук Д.К.Надарешвили и др.