Oktyabrın 11-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təltif olunmuş Akademiyanın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyevə "Şöhrət" ordenini, kimya üzrə elmlər doktoru Elmira Süleymanovaya, akademiklər Vasim Məmmədəliyev və Arif İsmayılzadəyə, AMEA-nın müxbir üzvü Çingiz Əliyevə AMEA-nın Fəxri fərmanını təqdim edib.
Tədbirdə müzakirəyə çıxarılan ilk elmi-təşkilati məsələ akademik Əhliman Əmiraslanovun 70 illik yubileyi ilə bağlı olub. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə bildirib ki, tibb elminin inkişafında böyük xidmətləri olan Əhliman Əmiraslanovun elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətini bədxassəli şişlərin öyrənilməsi, səmərəli müalicə metodlarının və profilaktik tədbirlərinin hazırlanması, təkmilləşdirilməsi, bu metodların təcrübədə uğurla tətbiqi təşkil edir.
Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, Ə.Əmiraslanov AMEA Rəyasət Heyətinin üzvü, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi kimi ölkədə tibb və biologiya elmlərinin əsas istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsində, tədqiqatların ən müasir metodlarla aparılmasında, elmi işlərin yüksək səviyyədə təşkili və modernləşdirilməsində, elmi ictimaiyyətin ümumi məqsədlər üçün səfərbər edilməsində böyük rol oynayıb.
Rəyasət Heyəti akademik Əhliman Əmiraslanovun çoxillik elmi-təşkilati, pedaqoji və ictimai xidmətlərini nəzərə alaraq qərar qəbul edib. Qərarda alimin yubileyi münasibətilə AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi, biblioqrafiyasının nəşri, respublika dövri mətbuatında onun elmi, elmi-təşkilati və ictimai fəaliyyətini əks etdirən məqalələrin dərci, radio və televiziyada verilişlərin hazırlanması, həmçinin Dövlət tərəfindən təltif edilməsi haqqında müvafiq təşkilatlar qarşısında vəsatət qaldırılması öz əksini tapıb.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ elmi müəssisələrdə 2017-ci ildə aparılmış elmi tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatlar haqqında olub. Bununla bağlı çıxış edən AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev institutların elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətləri haqqında hesabatlarının təlimata uyğun hazırlanmasına dair tövsiyələrini verib. Akademiyanın institut və təşkilatlarında, habelə nazirlik və digər dövlət qurumlarının tabeliyində olan elmi müəssisələrdə və ali məktəblərdə cari ildə aparılan tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların vaxtında müzakirə və təsdiqini təmin etmək məqsədilə Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Qərarda AMEA-nın elmi bölmələrinin, institut və təşkilatlarının, regional elmi mərkəzlərinin, Rəyasət Heyəti aparatının idarə, şöbə və digər struktur vahidlərinin, Yüksək Texnologiyalar Parkının, elmi-istehsalat birliklərinin, tabeliyində elmi müəssisələr və ali məktəblər olan nazirliklər və digər dövlət qurumlarının fəaliyyətləri ilə bağlı hesabatların aidiyyatı üzrə təqdim olunmasına dair tapşırıqlar yer alıb.
Tədbirdə Botanika və Dendrologiya institutları üzrə direktor seçkilərinin keçirilməsi məsələsinə də baxılıb. AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov qeyd edib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin müvafiq Fərmanı ilə təsdiq edilmiş "Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Nizamnaməsi"nə əsasən Akademiyanın elmi müəssisəsinin direktoru tabeliyində olduğu bölmənin ümumi yığıncağında gizli səsvermə yolu ilə 5 il müddətinə seçilir və Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunur.
Rəyasət Heyəti adları çəkilən institutlarda direktor seçkiləri keçirilməsi ilə bağlı qərar qəbul edib və bölməyə müvafiq tapşırıqlar verib.
İclasda, həmçinin Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin Numizmatika və epiqrafika elmi-fond şöbəsinin müdiri, tarix üzrə elmlər doktoru Əli Rəcəblinin 90 illik yubileyi və numizimatika elminin inkişafındakı xidmətlərini nəzərə alaraq onun AMEA-nın Fəxri fərmanı ilə təltif edilməsi haqqında qərar qəbul olunub.

11 октября состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана.
Вначале мероприятия президент НАНА, академик Акиф Ализаде вручил награждённому Распоряжением Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева вице-президенту Академии, академику Ибрагиму Гулиеву орден «Шохрат», доктору химических наук, Эльмире Сулеймановой, академикам Васиму Мамедалиеву и Арифу Исмаилзаде, члену-корреспонденту НАНА Чингизу Алиеву Почетную грамоту НАНА.
Первый научно-организационный вопрос, вынесенный на обсуждение, был связан с празднованием 70-летнего юбилея академика Ахлимана Амирасланова. Президент НАНА, академик Акиф Ализаде отметил, что основное направление научно-исследовательских работ Ахлимана Амирасланова, которому принадлежат большие заслуги в развитии медицинской науки, составляет изучение злокачественных опухолей, разработка и усовершенствование эффективных методов лечения и профилактических мер, а также успешное применение этих методов на практике.
Академик Акиф Ализаде отметил, что А.Амирасланов как член Президиума НАНА и академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук сыграл большую роль в определении основных направлений медицинских и биологических наук в стране, проведении научных работ самыми современными методами, организации и модернизации научных работ на высоком уровне, мобилизации научной общественности для общих целей.
Президиум, учитывая многолетние научно-организационные, педагогические и общественные заслуги академика Ахлимана Амирасланова, принял постановление. В постановлении нашло свое отражение награждение ученого Почетной грамотой НАНА по случаю юбилея, издание библиографии, публикация в периодической печати статей ученого, отражающих его научную, научно-организационную и общественную деятельность, подготовка радио и телевизионных передач, а также возбуждение ходатайства перед соответствующими организациями в связи с его награждением со стороны Государства.
Очередной вопрос, стоящий на повестке дня, был посвящен отчетам по итогам научно-исследовательских работ, проведенных в академических научных учреждениях в 2017 году. Выступивший в связи с этим академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев дал рекомендации по подготовке отчетов о научной и научно-организационной деятельности институтов соответствии с инструкцией. Президиум принял постановление с целью обеспечения своевременного обсуждения и подтверждения отчетов по итогам исследовательских работ, проведенных в текущем году в научных учреждениях и высших учебных заведениях, находящихся в подчинении институтов и организаций Академии, а также министерств и других государственных структур. В постановлении нашли свое отражение поручения в связи с представлением в соответствующие структуры отчетов о деятельности научных отделений, институтов и организаций, региональных научных центров НАНА, управлений, отделов и прочих структурных единиц Президиума, Парка высоких технологий, научно-производственных объединений, министерств и других государственных структур, в попечении которых находятся научные учреждения и высшие ученые заведения.
На мероприятии был также рассмотрен вопрос о проведении директорских выборов в Институте ботаники и Институте дендрологии. Академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов отметил, что согласно «Уставу Национальной академии наук Азербайджана», утвержденному соответствующим Указом Президента Азербайджанской Республики, директор научного учреждения Академии избирается на общем собрании отделения путем тайного голосования сроком на 5 лет, и утверждается Президиумом.
Президиум принял постановление о проведении в упомянутых институтах директорских выборов и дал соответствующие поручения отделению.
На заседании также было принято постановление о проведении 90-летнего юбилея и награждении Почетной грамотой НАНА заведующего Отделом научного фонда нумизматики и эпиграфики Национального музея истории Азербайджана, доктора исторических наук Али Раджабли.