Azərbaycanda aparılan seysmik qiymətləndirmə və risklərə dair mətbuat konfransı keçirilib
Oktyabrın 25-də “Sputnik Azərbaycan” Agentliyinin redaksiyasında Bakıda təşkil olunmuş “Şəbəkə idarəetmə sistemləri və seysmologiya üçün analitik alətlər üzrə təlim” adlı tədbirin yekunlarına dair mətbuat konfransı keçirilib.
Mətbuat konfransında Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzinin (RSXM) direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Qurban Yetirmişli, ABŞ-ın Livermor Milli Laboratoriyasının (LML) seysmoloji layihələr departamentinin rəhbəri Rengin Gök, həmin laboratoriyanın professoru Robert Mellors və ABŞ-ın Birləşmiş Seysmoloji Tədqiqatlar İnstitutunun (IRIS) Məlumat Mərkəzinin rəhbəri Tim Ahern iştirak ediblər.
AMEA-nın müxbir üzvü Q.Yetirmişli beynəlxalq konfransın Bakıda keçirilməsinin seysmologiya sahəsində yeni emal proqramlarının tətbiqi və öyrənilməsi baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını bildirib. O, seysmologiya sahəsində birgə əməkdaşlıq və təcrübə mübadiləsinin aparılmasının zəruriliyini qeyd edib.
Mətbuat konfransında çıxış edən R.Gök seysmikliyinin öyrənilməsi ilə məşğul olduğunu və regionda gedən seysmoaktivliklə bağlı ABŞ-ın Milli Livermore Laboratoriyasında aparılan tədqiqatlara rəhbərlik etdiyini bildirib. Alim on ildən artıqdır ki, RSXM ilə əməkdaşlıq etdiyini və burada görülən işlərin yüksək səviyyədə olduğunu qeyd edib. R.Gök Azərbaycanda gənc seysmoloqların hazırlanması istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü diqqətə çatdırıb.
Azərbaycana ilk dəfə səfər etdiyini söyləyən IRIS Məlumat Mərkəzinin rəhbəri T.Ahern bu ölkədə seysmoloji müşahidələr, seysmik xidmət və  tədqiqatların müasir metodlarla aparıldığını deyib.
ABŞ-ın Livermor Milli Laboratoriyasının professoru R.Mellors isə çıxışında Qafqazın seysmik zonada yerləşdiyini və Xəzərin seysmikliyinin öyrənilməsinin seysmoloqlar üçün əsas məsələlərdən olduğunu bildirib. RSXM ilə 2002-ci ildən əməkdaşlıq etdiyini söyləyən R.Mellors Azərbaycanda seysmologiya sahəsində görülən işlərin yüksək səviyyədə olduğunu diqqətə çatdırıb.
Daha sonra RSXM-nin baş direktoru Q.Yetirmişli və qonaqlar media nümayəndələrinin suallarını cavablandırıblar.

Состоялась пресс-конференция по сейсмической оценке и рискам в Азербайджане
25 октября в редакции Агентства «Спутник Азербайджан» состоялась пресс-конференция, посвященная итогам прошедшего в Баку мероприятия под названием «Тренинги по аналитическим инструментам для систем сетевого управления и сейсмологии».
В пресс-конференции приняли участие директор Республиканского центра сейсмологической службы (РЦСС), член-корреспондент НАНА Гурбан Етирмишлы, заведующий Департаментом сейсмологических проектов Ливерморской национальной лаборатории (ЛНЛ) Ренгин Гёк, профессор этой лаборатории Роберт Меллорс, руководитель Информационного центра Института объединенных сейсмологических исследований (IRIS) США Тим Ахерн.
Член-корреспондент НАНА Г.Етиримли сказал, что проведение международной конференции в Баку имеет большое значение с точки зрения применения и изучения новых программ обработки в области сейсмологии. Он подчеркнул важность совместного сотрудничества и обмена опытом в области сейсмологии.
Выступив на пресс-конференции, Р.Гёк сказал, что в настоящее время изучает сейсмичность и проводит исследования в Ливерморской национальной лаборатории США по сейсмической активности в регионе. Ученый отметил, что уже более десяти лет сотрудничает с РЦСС, и работа, проделанная здесь, находится на высоком уровне. Р.Гёк подчеркнул, что в Азербайджане проделана значительная работа в направлении подготовки молодых сейсмологов.
Далее выступил руководитель Информационного центра IRIS Т.Ахерн, который сказал, что сейсмические наблюдения, сейсмическая служба и исследования в Азербайджане проводятся современными методами.
Профессор Ливерморской национальной лаборатории США Р.Меллорс сказал, что Кавказ расположен в сейсмической зоне, а сейсмическое исследование Каспийского моря является серьезной задачей для сейсмологов.