Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlər keçiriləcək
2020-ci ildə AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyətə başlamasının 100 ili tamam olur. Bu məqsədlə 2018-2020-ci illər ərzində silsilə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Bununla əlaqədar muzeyin rəhbərliyi, şöbə və fond müdirləri, həmçinin elmi işçilərin iştirakı ilə iclas keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək yubiley ərəfəsində qarşıda duran vəzifələr barədə danışıb, hazırlıq tədbirlərinin məqsəd və vəzifələrini açıqlayıb. Alim, həmçinin muzeyin daimi ekspozisiyasının təkmilləşdirilməsi barədə müvafiq tapşırıq verib.
Sonra t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədovun sədrliyi ilə daimi ekspozisiyanın təkmilləşdirilməsi üzrə işçi qrupu təşkil edilib. Ekspozisiyaların 2008-2017-ci illər ərzində quruma daxil olan yeni eksponatlar hesabına, müasir muzeyşünaslığın tələblərinə uyğun həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.

Будет проведен цикл мероприятий по случаю 100-летнего юбилея Национального музея истории Азербайджана
26.10.2017 10:22
В 2020 году исполнится 100 лет деятельности Национального музея истории Азербайджана. По этому случаю планируется проведение цикла мероприятий в течение 2018-2020 гг.
В связи с этим состоялось заседание с участием руководства, заведующих отделами, руководителей фондов, в том числе научных сотрудников музея.
На мероприятии директор музея, академик Наиля Велиханлы рассказала о целях и задачах подготовительных мероприятий. Ученый также дала соответствующие поручения по усовершенствованию постоянной экспозиции музея.
Далее была организована Рабочая группа по усовершенствованию постоянной экспозиции музея под председательством доктора философии по истории Сабухи Ахмедова. Было принято решение об организации экспозиций за счет новых экспонатов, поступивших в структуру в 2008-2017 гг., в соответствии с требованиями современного музееведения.