Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin 100 illiyi ilə bağlı silsilə tədbirlər keçiriləcək
2020-ci ildə AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin fəaliyyətə başlamasının 100 ili tamam olur. Bu məqsədlə 2018-2020-ci illər ərzində silsilə tədbirlərin keçirilməsi planlaşdırılır.
Bununla əlaqədar muzeyin rəhbərliyi, şöbə və fond müdirləri, həmçinin elmi işçilərin iştirakı ilə iclas keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı çıxış edərək yubiley ərəfəsində qarşıda duran vəzifələr barədə danışıb, hazırlıq tədbirlərinin məqsəd və vəzifələrini açıqlayıb. Alim, həmçinin muzeyin daimi ekspozisiyasının təkmilləşdirilməsi barədə müvafiq tapşırıq verib.
Sonra t.ü.f.d. Səbuhi Əhmədovun sədrliyi ilə daimi ekspozisiyanın təkmilləşdirilməsi üzrə işçi qrupu təşkil edilib. Ekspozisiyaların 2008-2017-ci illər ərzində quruma daxil olan yeni eksponatlar hesabına, müasir muzeyşünaslığın tələblərinə uyğun həyata keçirilməsi barədə qərar qəbul olunub.

A series of events to be held on the 100th anniversary of the National History Museum of Azerbaijan
National Museum of Azerbaijan History of ANAS in 2020 will be 100. For this purpose, series of events are planned for 2018-2020.
In this regard, a meeting was held with participation of the museum management, department and managers of the museum, as well as scientific workers.
Director of the museum, academician Naila Valikhanli spoke about the tasks ahead of the jubilee and outlined the goals and objectives of the preparatory events. The scientist also gave an appropriate assignment to improve the permanent exposition of the museum.
Then, a working group has been set up under the chairmanship of Ph.D.  in history  Sabuhi Ahmedov to improve the permanent exposition.