Hüseyn Cavidin “Maral” və “Şeyda” əsərləri bolqar dilində çapdan çıxıb
Görkəmli Azərbaycan dramaturqu və şairi Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illiyi münasibətilə ədibin “Maral” və “Şeyda” əsərləri bolqar dilində çap edilib.
Hər iki kitabın tərtibçisi və ön sözün müəllifi AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlıdır. “Maral” əsərini bolqar dilinə tərcümə edənlər - Momçil Şopov, Janet Nikolova, redaktoru Sofiya Şiqaevadır. “Şeyda” əsərinin bolqar dilinə tərcüməçisi Sofiya Şiqaeva, redaktoru isə Veneta Yankovadır.
Qeyd edək ki, bu gün sözügedən nəşrlərin Bolqarıstanda təqdimatı keçiriləcək. Tədbir Azərbaycanın Bolqarıstandakı Səfirliyi, AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Kitablar Bolqarıstanın Müqəddəs Kiril və Mefodi adına Milli Kitabxanası da daxil olmaqla, digər aparıcı kitabxanalara, eləcə də həmin ölkənin ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarına hədiyyə ediləcək.

Huseyn Javid's "Maral" and "Sheyda" works in Bulgarian published
Huseyn Javid's "Maral" and "Sheyda" works in Bulgarian language dedicated to the 135th anniversary of the prominent Azerbaijani playwright and poet Huseyn Javid was published.
Designer and author of the preface of two books is Director of ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat, PhD in Philology Gulbaniz Babakhanli. The work "Maral", edited by Sofia Shigayeva, was translated into the Bulgarian language by Momchil Shopov, Janet Nikolova. "Shade" work translated by Sofia Shigayeva into Bulgarian was edited by Veneta Yankova.
Note that, today will be held the presentation of these books in Bulgaria. The event will be organized by the Embassy of Azerbaijan in Bulgaria, ANAS Huseyn Javid’s Memorial Flat and the Center of Azerbaijani Language and Culture, which operates under the auspices of Clement of Oxrid Sofia University.
Books will be transferred to other leading libraries, including the Cyril and Methodius Bulgarian National Library, as well as libraries of higher educational institutions of this country.