Hüseyn Cavidin “Maral” və “Şeyda” əsərləri bolqar dilində çapdan çıxıb
Görkəmli Azərbaycan dramaturqu və şairi Hüseyn Cavidin anadan olmasının 135 illiyi münasibətilə ədibin “Maral” və “Şeyda” əsərləri bolqar dilində çap edilib.
Hər iki kitabın tərtibçisi və ön sözün müəllifi AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyinin direktoru, filologiya üzrə elmlər doktoru Gülbəniz Babaxanlıdır. “Maral” əsərini bolqar dilinə tərcümə edənlər - Momçil Şopov, Janet Nikolova, redaktoru Sofiya Şiqaevadır. “Şeyda” əsərinin bolqar dilinə tərcüməçisi Sofiya Şiqaeva, redaktoru isə Veneta Yankovadır.
Qeyd edək ki, bu gün sözügedən nəşrlərin Bolqarıstanda təqdimatı keçiriləcək. Tədbir Azərbaycanın Bolqarıstandakı Səfirliyi, AMEA Hüseyn Cavidin Ev Muzeyi və Müqəddəs Kliment Oxridski adına Sofiya Universitetinin nəzdində fəaliyyət göstərən Azərbaycan Dili və Mədəniyyəti Mərkəzinin birgə təşkilatçılığı ilə baş tutacaq.
Kitablar Bolqarıstanın Müqəddəs Kiril və Mefodi adına Milli Kitabxanası da daxil olmaqla, digər aparıcı kitabxanalara, eləcə də həmin ölkənin ali təhsil müəssisələrinin kitabxanalarına hədiyyə ediləcək.

По случаю 135-летия выдающегося азербайджанского драматурга и поэта Гусейна Джавида произведения писателя «Марал» и «Сейда» были изданы на болгарском языке.
Составителем и автором предисловия обеих книг является директор Дома-музея Гусейна Джавида НАНА, доктор филологических наук Гульбаниз Бабаханлы. Произведение «Марал» под редакцией Софии Шигаевой на болгарский язык перевели - Момчил Шопов, Джанет Николова. Произведение «Шейда» под редакцией Венеты Янковой на болгарский язык перевела София Шигаева.
Отметим, что сегодня в Болгарии состоится презентация этих книг. Мероприятие будет организовано посольством Азербайджана в Болгарии, Домом-музеем Гусейна Джавида НАНА и Центром азербайджанского языка и культуры, который действует под эгидой Софийского университета Климента Оксридского.
Книги будут переданы другим ведущим библиотекам, включая Болгарскую национальную библиотеку им. Кирилла и Мефодия, а также библиотекам высших учебных заведений этой страны.