Çexiyanın Eksperimental və Tətbiqi Fizika İnstitutu ilə əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub
AMEA Rəyasət Heyətində Çexiyanın Eksperimental və Tətbiqi Fizika İnstitutunun (ÇETFİ) direktoru İvan Ştekl və bu müəssisənin yaradıcısı və keçmiş rəhbəri Stanislav Pospişil ilə görüş keçirilib.
Əsas məqsəd AMEA ilə ÇETFİ-nin müvafiq sahələrdə əməkdaşlıq imkanları və iki elmi qurum arasında imzalanacaq müqavilənin əsas müddəalarını müzakirə etmək idi.
Görüşdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik Dilqəm TağıyevFizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədovİşlər İdarəsinin müdiri, siyasi elmlər doktoru Fətəli Abdullayev, Rəyasət Heyəti aparatının Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva və İctimaiyyətlə Əlaqələr və Elmin Populyarlaşdırılması İdarəsinin rəhbəri Zülfüqar Fərzəliyev də iştirak ediblər.
AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə öncə qonaqları salamlayaraq onlara rəhbərlik etdiyi qurumda prioritet elmi istiqamətlərdə aparılan araşdırmalar və həyata keçirilən layihələr barədə məlumat verib. A.Əlizadə AMEA-nın beynəlxalq əlaqələrindan söz açaraq vurğulayıb ki, bu qurum 10-dan çox Avropa ölkəsi ilə əməkdaşlıq edir, birgə layihələr həyata keçirir. O, AMEA-da 3 ildir ki, magistratura təhsilinin həyata keçirildiyini qeyd edərək əsas məqsədin gənc tədqiqatçıları elmə cəlb etməkdən ibarət olduğunu diqqətə çatdırıb. Akademik A.Əlizadə yaxın gələcəkdə akademiyada universitetin də təşkilinin nəzərdə tutulduğunu qeyd edib.
Sonra çıxış edən ÇETFİ-nin direktoru İvan Ştekl rəhbərlik etdiyi institutda yerinə yetirilən tədqiqat işləri, kosmik sahədə aparılan araşdırmalar və əldə olunan yeniliklər barədə məlumat verib. O, Çexiyada müvafiq sahədəki elmi təcrübənin AMEA-da tətbiqi üçün lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
Qonaqlar AMEA-nın Fizika, Geologiya və Geofizika institutları, Respublika Seysmoloji Xidmət Mərkəzi, Yüksək Texnologiyalar Parkı və digər elmi müəssisələri ilə tanış olaraq buradakı müasir avadanlıqlarla təchiz edilmiş laboratoriyaları və görülən işləri yüksək qiymətləndiriblər, müvafiq qurumlarla əməkdaşlıq etməkdə maraqlı olduqlarını ifadə ediblər.
ÇETFİ-nin nümayəndələri, həmçinin hazırladıqları teleskopa bənzər peyklərə quraşdırılan cihaz və digər dronlar haqqında məlumat veriblər. Bildirilib ki, nəzərdə tutulan əməkdaşlığın əsas məqsədi NASA, Avropa Komissiyası və Yaponiyanın Aerokosmik Agentliyinin ən yüksək tələblərinə cavab verən layihələr həyata keçirməkdir.
Görüşün sonunda hər iki qurum əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində eksperimental tədqiqatları əsas tutaraq fundamental elmlər sahəsində əməkdaşlığın inkişaf etdirilməsi, tətbiqi xarakterli işlərin görülməsi istiqamətində fikir mübadiləsi aparıblar. Hər il görülmüş işlərin nəticələrinə və gələcək planlara həsr olunan seminarların keçirilməsi, informasiya və kadr mübadiləsinin aparılması və s. barədə razılığa gəliblər.

Discussed prospects of cooperation with the Institute of Experimental and Applied Physics of the Czech Republic
ANAS Presidium held a meeting with Czech Institute for Experimental and Applied Physics (IEAP) Ivan Shtekl and the founder and former head of the institution Stanislav Pospishilin.
The main goal was to discuss cooperation in the relevant fields between ANAS and the IEAP and the main provisions of the agreement, which will be signed between the two scientific structures.
ANAS Vice-President, Academician Dilgam Tagiyev, Academician-Secretary of the Department of Physical and Mathematical and Technical sciences, Academician Nazim Mammadov, the head of the Department of affairs, the doctor of political sciences Fatali Abdullayev, head of the international relations department of the Presidium apparatus, the doctor of philosophy on biology of Esmira Alirzayeva and head of the Public Relations and Popularization of Science Department Zulfugar Farzaliyev.
President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about scientific research and projects carried out in the structure he leads in priority areas. Academician noted that, having established cooperation with more than 10 European countries, this structure implements a number of joint projects. The head of ANAS said that, already for 3 years the Academy has been working at ANAS, the main purpose of which is to attract young researchers to science. A.Alizadeh also said that, in the near future it is also planned to organize a university at the academy.
Speaking then, IEPFC Director Ivan Shtekl informed about the research work carried out in his office, space research and the results achieved.
The guests, having familiarized themselves with the institutes of Physics and Geology and Geophysics, the High Technology Park, the Republican Center of the Seismological Service of ANAS and other scientific institutions, highly appreciated the laboratories equipped with modern equipment and the work done and expressed interest in cooperation with relevant structures.
Representatives of the IEAP also informed about the telescopic device being installed to satellites, and various drones.
It was noted that, the main goal of the envisaged cooperation is the implementation of projects that meet the highest requirements of the Aerospace Agency of Japan, NASA and European Commission.
At the end of the meeting, an exchange of views took place on the development of cooperation in the fundamental sphere, based on experimental research, the implementation of works of an applied nature. Between the parties an agreement was reached on the annual holding of seminars on the results of the work done, future plans, exchange of information and personnel.