AMEA-nın Əsas binasında “Mirzə Kazımbəyin “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası”nın tərcümə, tədqiq və şərhi” adlı monoqrafiyanın təqdimatı keçirilib.
Dilçi alim, rus şərqşünaslığının patriarxı, Sankt-Peterburq Universitetinin Şərq dilləri fakültəsinin ilk dekanı, Kazan və Sankt-Peterburq universitetlərinin ordinar professoru Mirzə Kazımbəyin “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası” kitabını Azərbaycan dilinə AMEA-nın Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun Nəzəri dilçilik şöbəsinin müdiri, professor İdris Abbasov tərcümə edib.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək Mirzə Kazımbəyin həyat və yaradıcılığı barədə danışıb. T.Kərimli ədibin Şərqdən qopmadan Qərb mədəniyyətinə inteqrasiya etdiyini və bunu öz əsərlərində peşəkarcasına göstərdiyini bildirib. Görkəmli dilçi alimin 33 yaşında Rusiya Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçildiyini xatırladan T.Kərimli onun əsərlərinin bütün dünyada tədris olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Alim 1839-cu ildə qələmə alınan “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası” əsərinin ilk dəfə orijinal və müfəssəl şərhlərlə Azərbaycan dilinə tərcümə olunduğunu söyləyib. Qeyd edib ki, əsərdə Mirzə Kazımbəyin müasir dilçilik üçün xüsusi aktuallıq kəsb edən ideyaları və çoxcəhətli linqvistik fəaliyyəti araşdırılır, həmçinin onun dünya dilçiliyindəki layiqli mövqeyi müəyyənləşdirilir. T.Kərimli zəngin linqvistik-filoloji faktlarla təqdim olunan monoqrafiyanı tədqiqatçılar üçün əvəzsiz mənbə adlandırıb.
Sonra Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu çıxış edərək əsərin tərcüməsinə 2014-cü ilin noyabrından başlanıldığını bildirib. "Nəşrin tərcüməsi üçün ərəb, türk, fransız dillərinin qrammatikasını, o cümlədən nəzəri və müqayisəli dilçiliyi mükəmməl bilmək lazımdır" - deyən alim M.Kazımbəyin yaradıcılığının Azərbaycanda tədqiqi istiqamətdə işlərin davam etdirilməsinin zəruriliyini vurğulayıb.
Təqdimat mərasimində nəşrin elmi redaktoru, Atatürk Mərkəzinin direktoru, akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək əsərin SSRİ dövründə tərcüməsinin baş tutmadığını, Azərbaycanın müstəqillik dövrünün bəhrəsi olduğunu bildirib. O, kitabın Azərbaycan dilçiliyində geniş istifadə edildiyini və ensiklopedik mahiyyət daşıdığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun Terminologiya şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., professor Sayalı Sadıqova, Azərbaycan Pedaqoji Universitetinin Filologiya fakültəsinin dekanı, fil.ü.e.d., professor Buludxan Xəlilov, Rusiya Federasiyasının Tatarıstan Respublikasının Azərbaycandakı Daimi Nümayəndəliyinin sədri Alfred Zakirov və digərləri çıxış edərək M.Kazımbəyin dilçilik elminin inkişafındakı xidmətlərindən, o cümlədən, nəşrin tərcüməsinin önəmindən danışıblar.
İclasda Dilçilik İnstitutunun Tətbiqi dilçilik şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., professor İsmayıl Məmmədlinin “Mirzə Kazımbəyin “Türk-tatar dilinin ümumi qrammatikası”nın tərcümə, tədqiq və şərhi” adlı məruzəsi də dinlənilib.

The presentation of the monograph "Translation, study and interpretation of the general grammar of the Turkic-Tatar language by Mirza Kazimbey" was held at the Main building of ANAS.
The linguist, the patriarch of the Russian Oriental Studies, the first dean of the St. Petersburg University of Oriental Languages, the ordinar professor of the Kazan and St. Petersburg Universities, Mirza Kazimbay's book "General grammar of the Turkic-speaking language" has been translated by the head of the Department of Theoretical Linguistics at Institute of Linguistics named after Nasimi, Professor Idris Abbasov.
Academician-secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, academician Teymur Karimli spoke about the life and creativity of Mirza Kazimbey. Reminding that the prominent linguist was elected a correspondent member of the Russian Academy of Sciences at the age of 33, T. Kerimli noted that his works were taught all over the world.
The work began in November 2014. It is necessary to know grammar, including theoretical and comparative linguistics of Arabic, Turkish and French languages perfectly for translation" said the director of the Institute of Linguistics, academician Mohsun Nagisoylu, stressing the necessity of continuation of works by M. Kazimbey's research in Azerbaijan.
Scientific editor of the publication, director of the Ataturk Center, academician Nizami Jafarov said that it was not possible to translate  during the USSR. He noted that the book is widely used by Azerbaijani linguistics and has an encyclopedic essence.
The event was attended by Head of Terminology Department at the Linguistics Institute, Professor Sayali Sadigova, Dean of Philology Faculty of the Azerbaijan Pedagogical University, Buludkhan Khalilov and others. They also talked about Kazımbey's services in the development of linguistic science, as well as the importance of translation of the publication.
The lecture was delivered by the head of the Department of Applied Linguistics at the Linguistics Institute, Doctor of Philology, Professor Ismail Mammadli on "Translation, Studies and Interpretation of the Turkic-Tatar language" by Mirza Kazımbey”.