Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunda AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) İdarə Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
Əvvəlcə Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin, Fizika, Əlyazmalar, Fəlsəfə və Aqrokimya və Torpaqşünaslıq institutlarının yeni seçilmiş GAMŞ sədrləri İdarə Heyətinə təqdim olunub. İclasda, həmçinin b.ü.f.d. Ulduzə Mehvalıyeva AMEA GAMŞ-ın yeni məsul katibi seçilib.
Tədbirdə GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov çıxış edərək şuraların noyabr ayı ərzində təmsil etdikləri müəssisələrə və müvafiq bölmələrə hesabat təqdim etməli olduqlarını bildirib. Qeyd edib ki, hesabatda gənclərin mühüm elmi nəticələri, xarici nüfuzlu jurnallarda dərc olunan məqalələri, həmçinin şura tərəfindən keçirilən tədbirlər öz əksini tapmalıdır.
F.Salmanov, həmçinin cari il noyabrın 17-də keçiriləcək “Müasir elm – gənclərin baxışı ilə” adlı elmi-praktik konfrans çərşivəsində nəzərdə tutulmuş plenar və interaktiv müzakirələrdə gənclərin fəal iştirakının təmin olunmasının zəruriliyini vurğulayıb.
İclasda, həmçinin Azərbaycan Gənc Alimlərinin I Qurultayına hazırlıq, yeni yaradılacaq “Elmi guşələr” və “Gənc tədqiqatçı” jurnalının növbəti sayı ilə bağlı müzakirələr aparılıb.

На заседании Правления Совета молодых ученых и специалистов были обсуждены важные вопросы
В Институте литературы имени Низами НАНА состоялось очередное заседание Правления Совета молодых ученых и специалистов (СМУС).
Сначала Правлению были представлены новоизбранные председатели СМУС Национального музея азербайджанской литературы, Института физики, Института рукописей, Института философии, Института почвоведения и агрохимии. На заседании доктор философии по биологии Улдузе Мехвалыева была избрана новым ответственный секретарем СМУС НАНА.
В своем выступлении в мероприятии председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов отметил, что советы должны представить в соответствующие научные учреждения и отделения отчет за ноябрь. Довел до внимания, что в отчетах должны найти свое отражение важные научные результаты молодых ученых, их статьи, опубликованные в престижных зарубежных журналах, а также мероприятия, проводимые советом.
Ф.Салманов также подчеркнул необходимость обеспечения активного участия молодежи в пленарных и интерактивных обсуждениях, предусмотренных в рамках научно-практической конференции на тему «Современная наука – глазами молодежи», которая пройдет 17 ноября текущего года.
На заседании также были проведены обсуждения в связи с подготовкой к I Съезду молодых ученых Азербайджана.