"Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda elmi məruzə dinlənilib
Noyabrın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin "Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Ə.Salamzadə bildirib ki, dövrləşmə türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas problemlərdən biridir və öyrənilən mədəniyyət haqqında obyektiv məlumat almağa imkan verən xronoloji sistemdir.
İnstitut direktoru vurğulayıb ki, postsovet türk ölkələri içərisində Azərbaycan milli sənətşünaslıq məktəbi daha çox inkişaf edib, bu sahədə tədqiqat işləri hələ 1940-1950-ci illərdən başlayıb: "Azərbaycan memarlıq tarixi" (1963) kitabının nəşri ilə tarixi sənətşünaslıq milli məktəbinin əsası qoyuldu. Nəşrdə təqdim olunan dövrləşmə sistemi IV-VII, VII-X, XI-XIII, XIII-XIV, XV, XVI-XVII əsrlərin əvvəlləri və ayrıca XVIII əsr xronoloji dövrlərdən ibarətdir. Bu xronoloji sistem sonralar təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətlərin tarixi materialının inkişaf etdirilməsi üçün özünəməxsus bir əsas kimi çıxış edib, sonrakı illərdə prinsipial dəyişikliklərə məruz qalıb".
Natiq Özbəkistan incəsənət tarixinin dövrləşmə sisteminin təxminən Azərbaycanla eyni dövrdə formalaşmağa başladığını, türkmən sənət tarixinin isə tədqiq edilməsinin ilk ümumiləşdirilmiş nəticələrinin "Dünya ölkələri və xalqları sənəti. Müxtəsər bədii ensiklopediya" (1978) nəşrinin 4-cü cildində öz əksini tapdığını diqqətə çatdırıb. Ə.Salamzadə qeyd edib ki, türk ölkələri sənət tarixinin dövrləşdirilməsinin müqayisəli təhlili təkcə inkişafın müəyyən dövrlərinin xronoloji uyğunluğunu üzə çıxarmır. Təhlil nəticəsində eyni xronologiya hüdudlarında olan bəzi məzmunlu aspektlərin ümumiliyi, bəzənsə hətta eyniyyəti üzə çıxır, yəni indi qəbul olunduğu kimi deyilərsə, kontentin, dövrləşmənin mədəni mənasının uyğunluğu aşkar edilir. Alim burada söhbətin ilk olaraq Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistanın orta əsrlər dövrü sənətində bədii və formayaradıcı proseslərindən getdiyini əlavə edib.
Ə.Salamzadə türk sənəti tarixində qədim dövr, XI-XII əsrlər, XV əsrin sonu – XVI əsr, XIX əsrin ikinci yarısı – XX əsrin əvvəli və müstəqillik dövrü kimi kontentin uyğunluğu dövrləri haqqında geniş məlumat verib.
Dövrləşmənin metodologiyasından danışan məruzəçi bildirib ki, müasir sənətşünaslıqda bu problemə daha çox iki yanaşma tərzi tələb olunur: xronoloji və sülalə yanaşması (dinastik yanaşma). Bunlardan başqa, üslubi, bioqrafik və semiotik yanaşma tərzlərinə də təsadüf edilir.
Natiq vurğulayıb ki, türkdilli ölkələrin sənətşünasları ayrı-ayrılıqda sovet dövrünün elmi paradiqması çərçivəsində öz sənət tarixlərini tədqiq edərək onu başqa türk xalqlarının incəsənətindən fərqləndirən xüsusiyyətlərinin aşkara çıxarılmasına çalışıblar.
Məruzə dinlənildikdən və suallar cavablandırıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna məkan və zaman sənət növlərinin vahid dövrləşməsi əsasında Azərbaycanın ümumi incəsənət tarixinin yaradılması, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan və türk muxtariyyətlərinin incəsənətinin ümumi süjet, motiv və formalarının öyrənilməsi üzərində işin həyata keçirilməsi, postsovet türk ölkələri və türkiyəli təqdiqatçılarla birgə dövrləşdirmə sahəsində türkoloji paradiqmaların yaxınlaşdırılması problemi üzərində işin aparılması tapşırılıb. Birinci mərhələdə təsviri, dekorativ-tətbiqi sənətlər və memarlığı əhatə edən, ikinci mərhələdə isə zaman sənət növlərini də əhatə edən türk dünyası ümumi incəsənət tarixinin yaradılmasına başlanılması, həmçinin dövrləşdirmə problemi üzərində işin, eyni problemlə məşğul olan filoloqlar, tarixçilər, filosoflar və digər sahələrin mütəxəssisləri ilə koordinasiya olunmuş şəkildə aparılması qərarda əksini tapıb.

Scientific report on "The problem of the periodization of the art of the Turkic peoples"
At ANAS Presidium regular meeting was listened the report of ANAS Director of ANAS Institute of Architecture and Arts, corresponding member of ANAS Ertagin Salamzadeh on "The problem of periodization of the art of the Turkic peoples" on November 1.
E.Salamzadeh noted that, periodization is one of the main problems in the creation of the history of the arts of the Turkic world and the chronological system, which gives an opportunity to obtain objective information about the culture being studied.
The director of the institute stressed that among the Turkic countries of the post-Soviet space the national art school of Azerbaijan had been most developed, studies in this field began in the 1940s-1950s:"The publication of the History of Architecture of Azerbaijan (1963) national art school. The periodization system presented in the edition consists of the following chronological periods: the beginning of IV-VII, VII-X, XI-XIII, XIII-XIV, XV, XVI-XVII centuries and the 18th century separately. Subsequently, this chronological system was a kind of basis for the development of the historical material of the fine and decorative arts, and in the years that followed underwent fundamental changes".
The speaker said that, the system of periodization of the history of Uzbek art began to be formed almost at the same time with Azerbaijan, and the first generalized results of the study of the history of arts of Turkmenistan were reflected in the 4th volume of the publication "The Art of Countries and Peoples of the World. Short art encyclopedia"(1978).
The speaker stressed that, the art historians of the Turkic-speaking countries, each individually examining the history of the arts of their country within the framework of the scientific paradigm of the Soviet period, tried to identify features that distinguish their art from the art of other Turkic peoples.
Then, ANAS Institute of Architecture and Arts was entrusted to work on the creation of the general history of the arts of Azerbaijan on the basis of a single periodization of the temporal and spatial arts, to study general plots, motifs and forms in the art of Azerbaijan, Turkey, Uzbekistan, Kazakhstan, Turkmenistan, Kirghizia and the Turkic autonomies, jointly with the scientists of the Turkic countries of the post-Soviet space and Turkey to investigate the problem of convergence of the Turkic paradigms in the field of periodization.
The resolution reflected such issues as the beginning of work on the creation of a common history of the arts of the Turkic world, encompassing the first stage of fine, arts and crafts and architecture, and in the second stage - temporary arts, as well as work on the problem of periodization through its coordinating with philologists, historians, philosophers and other specialists dealing with this problem.