"Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda elmi məruzə dinlənilib
Noyabrın 1-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Ərtegin Salamzadənin "Türk incəsənətinin dövrləşdirilməsi problemi" mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib.
Ə.Salamzadə bildirib ki, dövrləşmə türk dünyası sənət tarixinin yaradılması yolunda əsas problemlərdən biridir və öyrənilən mədəniyyət haqqında obyektiv məlumat almağa imkan verən xronoloji sistemdir.
İnstitut direktoru vurğulayıb ki, postsovet türk ölkələri içərisində Azərbaycan milli sənətşünaslıq məktəbi daha çox inkişaf edib, bu sahədə tədqiqat işləri hələ 1940-1950-ci illərdən başlayıb: "Azərbaycan memarlıq tarixi" (1963) kitabının nəşri ilə tarixi sənətşünaslıq milli məktəbinin əsası qoyuldu. Nəşrdə təqdim olunan dövrləşmə sistemi IV-VII, VII-X, XI-XIII, XIII-XIV, XV, XVI-XVII əsrlərin əvvəlləri və ayrıca XVIII əsr xronoloji dövrlərdən ibarətdir. Bu xronoloji sistem sonralar təsviri və dekorativ-tətbiqi sənətlərin tarixi materialının inkişaf etdirilməsi üçün özünəməxsus bir əsas kimi çıxış edib, sonrakı illərdə prinsipial dəyişikliklərə məruz qalıb".
Natiq Özbəkistan incəsənət tarixinin dövrləşmə sisteminin təxminən Azərbaycanla eyni dövrdə formalaşmağa başladığını, türkmən sənət tarixinin isə tədqiq edilməsinin ilk ümumiləşdirilmiş nəticələrinin "Dünya ölkələri və xalqları sənəti. Müxtəsər bədii ensiklopediya" (1978) nəşrinin 4-cü cildində öz əksini tapdığını diqqətə çatdırıb. Ə.Salamzadə qeyd edib ki, türk ölkələri sənət tarixinin dövrləşdirilməsinin müqayisəli təhlili təkcə inkişafın müəyyən dövrlərinin xronoloji uyğunluğunu üzə çıxarmır. Təhlil nəticəsində eyni xronologiya hüdudlarında olan bəzi məzmunlu aspektlərin ümumiliyi, bəzənsə hətta eyniyyəti üzə çıxır, yəni indi qəbul olunduğu kimi deyilərsə, kontentin, dövrləşmənin mədəni mənasının uyğunluğu aşkar edilir. Alim burada söhbətin ilk olaraq Azərbaycan, Türkmənistan və Özbəkistanın orta əsrlər dövrü sənətində bədii və formayaradıcı proseslərindən getdiyini əlavə edib.
Ə.Salamzadə türk sənəti tarixində qədim dövr, XI-XII əsrlər, XV əsrin sonu – XVI əsr, XIX əsrin ikinci yarısı – XX əsrin əvvəli və müstəqillik dövrü kimi kontentin uyğunluğu dövrləri haqqında geniş məlumat verib.
Dövrləşmənin metodologiyasından danışan məruzəçi bildirib ki, müasir sənətşünaslıqda bu problemə daha çox iki yanaşma tərzi tələb olunur: xronoloji və sülalə yanaşması (dinastik yanaşma). Bunlardan başqa, üslubi, bioqrafik və semiotik yanaşma tərzlərinə də təsadüf edilir.
Natiq vurğulayıb ki, türkdilli ölkələrin sənətşünasları ayrı-ayrılıqda sovet dövrünün elmi paradiqması çərçivəsində öz sənət tarixlərini tədqiq edərək onu başqa türk xalqlarının incəsənətindən fərqləndirən xüsusiyyətlərinin aşkara çıxarılmasına çalışıblar.
Məruzə dinlənildikdən və suallar cavablandırıldıqdan sonra Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. AMEA-nın Memarlıq və İncəsənət İnstitutuna məkan və zaman sənət növlərinin vahid dövrləşməsi əsasında Azərbaycanın ümumi incəsənət tarixinin yaradılması, Azərbaycan, Türkiyə, Özbəkistan, Qazaxıstan, Türkmənistan, Qırğızıstan və türk muxtariyyətlərinin incəsənətinin ümumi süjet, motiv və formalarının öyrənilməsi üzərində işin həyata keçirilməsi, postsovet türk ölkələri və türkiyəli təqdiqatçılarla birgə dövrləşdirmə sahəsində türkoloji paradiqmaların yaxınlaşdırılması problemi üzərində işin aparılması tapşırılıb. Birinci mərhələdə təsviri, dekorativ-tətbiqi sənətlər və memarlığı əhatə edən, ikinci mərhələdə isə zaman sənət növlərini də əhatə edən türk dünyası ümumi incəsənət tarixinin yaradılmasına başlanılması, həmçinin dövrləşdirmə problemi üzərində işin, eyni problemlə məşğul olan filoloqlar, tarixçilər, filosoflar və digər sahələrin mütəxəssisləri ilə koordinasiya olunmuş şəkildə aparılması qərarda əksini tapıb.

Заслушан научный доклад «Проблема периодизации искусства тюркских народов»
1 ноября на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана был заслушан научный доклад директора Института архитектуры и искусств НАНА, члена-корреспондента НАНА Эртегина Саламзаде «Проблема периодизации искусства тюркских народов».
Э.Саламзаде отметил, что периодизация является одной из основных проблем в создании истории искусств тюркского мира и хронологической системой, которая дает возможность получить объективную информацию об изучаемой культуре.
Директор института подчеркнул, что среди тюркских стран постсоветсткого пространства больше всего развита национальная искусствоведческая школа Азербайджана, исследования в данной сфере начали проводиться еще в 1940-1950-х гг.: «Изданием книги «История архитектуры Азербайджана» (1963 г.) была заложена основа национальной искусствоведческой школы. Система периодизации, представленная в издании, состоит из следующих хронологических периодов: начало IV-VII, VII-X, XI–XIII, XIII–XIV, XV, XVI–XVII веков и отдельно XVIII век. Впоследствии эта хронологическая система выступила своеобразной основой для развития исторического материала изобразительного и декоративно-прикладного искусств, а в последующие годы подверглась принципиальным изменениям».
Оратор сообщил, что система периодизации истории искусства Узбекистана начала формироваться почти в одно время с Азербайджаном, а первые обобщенные результаты исследования истории искусств Туркмении нашли свое отражение в 4-м томе издания «Искусство стран и народов мира. Краткая художественная энциклопедия» (1978). Э.Саламзаде отметил, что сравнительный анализ периодизации истории искусств тюркских стран выявляет не только хронологическое соответствие определенных периодов развития. В результате анализа выявляется общность, а иногда и идентичность некоторых содержательных аспектов, находящихся в одних и тех же хронологических рамках, то есть, если высказаться принятым сейчас образом, выявляется соответствие культурного значения контента, периодизации. Ученый добавил, что здесь первым делом речь идет о художественных и формосозидательных процессах, которые происходили в средневековом искусстве Азербайджана, Туркмении и Узбекистана.
Э.Саламзаде подробно рассказал о периодах соответствия контента в истории искусств тюркских народов древнего века, XI-XII вв., конца XV в. – XVI века, второй половины XIX в. – начала XX века и периода независимости.
Говоря о методологии периодизации, докладчик отметил, что в современном искусствоведении при изучении данной проблемы чаще всего требуется применение двух подходов: хронологического и династического. Помимо этих подходов, также встречаются стилистический, биографический и семиотический подходы.
Оратор подчеркнул, что искусствоведы тюркоязычных стран, каждый в отдельности исследуя историю искусств своей страны в рамках научной парадигмы советского периода, старались выявить особенности, отличающие свое искусство от искусства прочих тюркских народов.
После прослушивания доклада и озвучивания ответов на вопросы Президиум принял постановление. Институту архитектуры и искусств НАНА было поручено осуществлять работу над созданием общей истории искусств Азербайджана на основе единой периодизации временных и пространственных видов искусств, изучить общие сюжеты, мотивы и формы в искусстве Азербайджана, Турции, Узбекистана, Казахстана, Туркмении, Киргизии и тюркских автономий, совместно с учеными тюркских стран постсоветского пространства и Турции исследовать проблему сближения тюркологических парадигм в области периодизации. В постановлении нашли свое отражение такие вопросы, как начало работы над созданием общей истории искусств тюркского мира, охватывающей на первом этапе изобразительное, декоративно-прикладное искусства и архитектуру, а на втором этапе – временные виды искусства, а также проведение работы над проблемой периодизации путем ее координирования совместно с филологами, историками, философами и прочими специалистами, занимающимися данной проблемой.