Noyabrın 8-də AMEA-nın Elm Tarixi İnstitutunda “Azərbaycan tarixində dövlət rəmzləri” mövzusunda "dəyirmi masa" keçirildi.
9 noyabr - Dövlət Bayrağı Gününə həsr olunan tədbir Dövlət himninin səslənməsi ilə başladı.
İnstitutun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Məryəm Seyidbəyli əlamətdar gün münasibətilə əməkdaşları təbrik etdi, üçrəngli bayrağımızın yaranmasının tarixindən danışdı. Alim bildirdi ki, Azərbaycan Xalq Cümhuriyyətinin (AXC) yadigarı olan bu bayraq 1918-ci il noyabrın 9-da AXC hökumətinin iclasında qəbul edilib və günümüzə gəlib çatanadək çox keşməkeşli yollar qət edib.
M.Seyidbəyli qeyd etdi ki, ümummilli lider Heydər Əliyevin iradəsi ilə ilk dəfə 1990-cı il noyabrın 19-da Naxçıvan Ali Sovetinin iclas zalına üçrəngli bayrağımız təntənə ilə gətirilib və dövlət bayrağı kimi təqdim olunub.
Prezident İlham Əliyevin Sərəncamı ilə hər il noyabrın 9-nun Azərbaycan Dövlət Bayrağı Günü kimi qeyd olunduğunu söyləyən alim bu bayramın təsis edilməsinin ölkə başçısının dövlət atributlarına verdiyi dəyərin bariz nümunəsi olduğunu vurğuladı. “Azərbaycanda Dövlət Bayrağı Gününün qeyd edilməsi müstəqilliyimizin gələcəkdə daha da möhkəmlənməsinə və qüdrətlənməsinə xidmət edəcəkdir. Dövlət Bayrağı Günü hər bir azərbaycanlı üçün qürur və şərəf günüdür”, – deyə institut direktoru əlavə etdi.
Sonra "Üç rəngli bayrağın tarixi” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən institutun elmi katibi, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zaur Əliyev dövlət bayrağının rəmzi mənalarından, onun milli-mənəvi dəyərlərimizdəki yerindən söz açdı, Azərbaycan ərazisində qədim dövrlərdən mövcud olan dövlət və xanlıqların bayraqları barədə məlumat verdi. Qeyd etdi ki, müstəqil Azərbaycanın dövlət bayrağındakı üç rəngin ifadə etdiyi və XX əsrin əvvəllərindəki milli istiqlal ideologiyamızın üç təməl prinsipini təşkil edən “türkçülük, islamçılıq və müasirlik” formulunun müəllifi görkəmli Azərbaycan mütəfəkkiri Əli bəy Hüseynzadədir.
Z.Əliyev BMT-də, müxtəlif beynəlxalq tədbirlərdə qürurla dalğalanan Azərbaycan bayrağının ölkəmizin siyasi qüdrətini, iqtisadi potensialını, hərbi gücünü təmsil etdiyini vurğuladı, üçrəngli bayrağımızın tezliklə işğal altındakı torpaqlarımızda dalğalanmasını arzuladı.
Daha sonra institutun aparıcı elmi işçisi, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Aqil Əhmədov “Azərbaycan bayrağı: tarix və müasirlik” mövzusunda məruzəsini təqdim etdi. Tarixi günün yaranmasının siyasi aspektləri haqqında məlumat verən məruzəçi bildirdi ki, Azərbaycan Respublikasının Konstitusiyası 1995-ci ildə ümumxalq səsverməsi yolu ilə qəbul edilib. Xalqın iradəsinin ifadəsi kimi qanunların aliliyini təmin edən hüquqi, dünyəvi dövlət qurmaq və demokratik quruluşa təminat verən müddəaları ilə konstitusiyamız Azərbaycan dövlətinin müstəqilliyini, suverenliyini və ərazi bütövlüyünü qoruyur.

Celebrated the National Flag Day at the Institute of Science History of ANAS
On November 8, the "Round table" on the subject "State Symbols in the History of Azerbaijan" was held at the Institute of Science History of ANAS.
The event, dedicated to the Day of the State Flag, began with the national anthem.
Director of the Institute, Doctor of History Maryam Seyidbeyli congratulated the staff on the remarkable day and spoke about the history of our tricolor flag. The scientist said that the flag of the Azerbaijan Democratic Republic (ADR) was adopted at the ADR government meeting on November 9, 1918.
M.Seyidbeyli noted that for the first time on the sidelines of national leader Heydar Aliyev our tricolor flag was brought to the meeting hall of the Nakhchivan Supreme Soviet on November 19, 1990 and presented as a state flag.
According to the order of President Ilham Aliyev, November 9 is celebrated as the Day of the National Flag of Azerbaijan.Celebrating the Day of the State Flag in Azerbaijan will serve to further consolidate and strengthen our independence. The Day of State Flag is a day of honor for every Azerbaijani, said the director of the institute.
Then the scientific secretary of the Institute, PhD on Political Sciences Zaur Aliyev spoke about the symbolic meaning of the national flag, its place in our national and spiritual values, the flags of state and khanates existing in ancient times in Azerbaijan.
Then, the leading scientific worker of the institute, PhD in history Agil Ahmadov presented the report "Azerbaijan’s flag: history and modernity". Reporting on the political aspects of the establishment of the historic day, the speaker said that the Constitution of the Republic of Azerbaijan was adopted by nation-wide voting in 1995. Our constitution protects the sovereignty, sovereignty and territorial integrity of the Azerbaijani state with the provision of a legal, secular state that guarantees the supremacy of laws, as well as the expression of the will of the people.