Yeni bioloji fəal üzvi birləşmələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsinə dair məruzə dinlənilib
Noyabrın 15-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyevin “Yeni bioloji fəal üzvi birləşmələrin sintezi, tədqiqi və tətbiq sahələrinin müəyyənləşdirilməsi” mövzusunda məruzəsi dinlənilib.
Akademik vurğulayıb ki, müxtəlif kimyəvi mənşəli üzvi birləşmələr olan bioloji fəal maddələr biokimyəvi proseslərə stimullaşdırıcı və ya dəfedici təsir göstərə bilər. Karbohidrogen təbiətli maddələrin mikroorqanizmlərin inkişafı üçün əlverişli mühit olduğunu deyən natiq mikrobioloji zədələnmə nəticəsində həmin maddələrin yararsız vəziyyətə düşdüyünü, böyük maddi itkiyə səbəb olduğunu əlavə edib. Bildirib ki, bu problemi aradan qaldırmaq üçün ən səmərəli yol bioloji fəal maddələrdən – biosidlərdən istifadə etməkdir. V.Fərzəliyev institutda neft məhsullarının biosidlər vasitəsilə mikrobioloji zədələnmədən mühafizəsi istiqamətində elmi işlərin aparıldığını, çoxlu sayda bioloji fəal üzvi birləşmələrin sintez edildiyini, bir neçəsinin isə artıq tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Akademik rəhbərlik etdiyi institutda MikrobiologiyaFiziologiya institutları ilə birgə yeni bioloji fəal birləşmələrin sintezi və tədqiqi sahəsində multidissiplinar elmi proqramın icra olunduğunu da qeyd edib: “Proqram çərçivəsində tərkibində müxtəlif funksional qruplar olan 125 yeni üzvi birləşmə sintez edilib”.
V.Fərzəliyev vurğulayıb ki, Aşqarlar Kimyası İnstitutunda sintez edilmiş yeni fizioloji fəal maddələrin canlı orqanizmlərə təsiri Türkiyənin Atatürk Universiteti, İtaliyanın Florensiya Universiteti və Səudiyyə Ərəbistanının Kral Saud Universitetinin iştirakı ilə yaradılmış Müştərək Beynəlxalq Tədqiqat qrupu tərəfindən təsdiq olunub. Alınan ilkin nəticələrin yüksək impakt faktorlu beynəlxalq jurnallarda işıq üzü gördüyünü əlavə edib.
Məruzə dinlənildikdən sonra suallar cavablandırılıb, mövzu ətrafında AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev, Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim MəmmədovMolekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova çıxış edib, təkliflərini səsləndiriblər.
Sonda Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib. Aşqarlar Kimyası İnstitutuna zərif üzvi sintez üsullarından istifadə edərək yeni bioloji fəal üzvi birləşmələrin sintezi, onların quruluşu və tərkibi ilə bioloji fəallığı arasında asılılığın öyrənilməsi sahəsində elmi-tədqiqat işlərinin praktiki məqsədlərə yönəldilməsi, Müştərək Beynəlxalq Tədqiqat qrupu çərçivəsində sintez edilmiş yeni üzvi birləşmələrin bioloji fəallığının tədqiqinin davam etdirilməsi tapşırılıb. Qərarda mövcud sahədə fəaliyyət göstərən İtaliyanın Milli-tədqiqat Şurasının Biostruktur və Biotəsvir İnstitutu, Belarus Milli Elmlər Akademiyasının Bioloji Fəal Maddələrin Biokimyası İnstitutu və "World Medicine" şirkəti ilə əməkdaşlıq əlaqələrinin genişləndirilməsi yer alıb. Həmçinin Kimya Elmləri Bölməsi ilə Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinə bioloji fəal maddələrin sintezi və tədqiqi sahəsində müştərək tədqiqatların davam etdirilməsi və alınan nəticələrin tətbiq problemlərinin həll edilməsi tapşırılıb.

At a regular meeting of ANAS Presidium was listened the report of the Director of the Institute of Additive Chemistry, Academician Vagif Farzaliyev on "Synthesis, study and definition of the areas of application of new biologically active organic compounds" Oon November 15.
Academician stressed that, being chemical organic compounds, biologically active substances can have a stimulating or eliminating effect on biochemical processes. Noting that, hydrocarbon compounds are a favorable environment for the development of microorganisms, he added that as a result of microbiological damage these substances become unusable, causing large material losses. He said that, the most expedient way to eliminate this problem is the use of biologically active substances - biocides. V.Farzaliyev noted that, the institute conducts scientific works to protect petroleum products from microbiological damage with the help of biocides, a large number of biologically active organic compounds have been synthesized and some of them have already found their application.
Academician reported that, a multidisciplinary scientific program in the field of synthesis and study of new biologically active compounds is being carried out in the institute headed by him jointly with the institutes of Microbiology and Physiology of ANAS: "125 new organic compounds including various functional groups were synthesized within the program".
V.Farzaliyev stressed that, in recent years the influence of new physiologically active substances synthesized in the Institute of Additive Chemistry on living organisms was confirmed by the Joint International Study Group created with the participation of the Ataturk University (Turkey), the University of Florence (Italy) and the University of King Saud (Saudi Arabia). He added that the primary results obtained were reflected in articles published in international journals with a high impact factor.
After listening report and responded the questions, ANAS Presidium adopted a resolution. The Institute of Additive Chemistry was instructed to ensure the practical application of research results in the synthesis of new biologically active organic compounds and to study the relationship between their structure and composition and their biological activity, and to continue research in the Joint International Study Group aimed at studying the biological activity of synthesized new organic compounds. The resolution also reflected the issue of expanding cooperation with the Institute of Biostructures and Bio-Imaging of the National Research Council of Italy, Institute of Biochemistry of Biologically Active Compounds of the National Academy of Sciences of Belarus and the company "World Medicine" engaged in this field. Also, Department of Chemistry and the Department of Biological and Medical Sciences were instructed to ensure the continuation of joint research in the field of synthesis and study of biologically active substances and to take all measures to eliminate problems in the application of the results obtained.