Azərbaycanlı alimlər “Türk Dilində Danışan Ölkələrin Qurultayı”nda iştirak ediblər
40 ölkədən 320 alimin iştirak etdiyi qurultay Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Yeni Türkiyə Strateji Araşdırma Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmli, Terminologiya şöbəsinin müdiri, professor Sayalı Sadıqova, Tədris şöbəsinin müdiri Qətibə Quliyeva, həmçinin BDU, ADPU və BSU-nun 20-dən artıq əməkdaşı iştirak edib.
Konfransda akademik Möhsün Nağısoylu “Orta dövr Fars-Türk tərcümələrində dil uyğunluqları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qurultayın panel iclaslarında türkdilli mədəniyyətin yenidən canlandırılması, türkçülük ideologiyasının gücləndirilməsi, Beynəlxalq Türk Akademiyasının ortaq türk dili dərslikləri sahəsində apardığı islahatlar, Bosniya və Hersoqovinada türk dilinin qorunması və digər məsələlər müzakirə olunub.

В столице Турции - Анкаре состоялся Съезд тюркоязычных стран.
Съезд, в котором приняли участие 320 ученых из 40 стран, состоялся при организационной поддержке Министерства культуры и туризма и Нового центра стратегических исследований Турции.
В мероприятии приняли участие директор Института языкознания, академик Мохсун Нагисойлу, заместитель директора по научной работе, доктор философии по филологии, доцент Баба Магеррамли, заведующая Отделом терминологии, профессор Саялы Садыгова, заведующая Учебным отделом Гатиба Гулиева, а также более 20 сотрудников БГУ, АГПУ, БСУ.
На конференции академик Мохсун Нагисойлу выступил с докладом «Языковые схождения в персидско-тюркских переводах средних веков».
На панельных заседаниях съезда состоялись обсуждения касательно повторной активизации тюркоязычной культуры, усиления идеологии тюркизма, реформ, проводимых Международной тюркской академией в области учебников по общему тюркскому языку, защиты тюркского языка в Боснии и Герцеговине.