Azərbaycanlı alimlər “Türk Dilində Danışan Ölkələrin Qurultayı”nda iştirak ediblər
40 ölkədən 320 alimin iştirak etdiyi qurultay Türkiyənin Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin və Yeni Türkiyə Strateji Araşdırma Mərkəzinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Tədbirdə Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, elmi işlər üzrə direktor müavini, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Baba Məhərrəmli, Terminologiya şöbəsinin müdiri, professor Sayalı Sadıqova, Tədris şöbəsinin müdiri Qətibə Quliyeva, həmçinin BDU, ADPU və BSU-nun 20-dən artıq əməkdaşı iştirak edib.
Konfransda akademik Möhsün Nağısoylu “Orta dövr Fars-Türk tərcümələrində dil uyğunluqları” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
Qurultayın panel iclaslarında türkdilli mədəniyyətin yenidən canlandırılması, türkçülük ideologiyasının gücləndirilməsi, Beynəlxalq Türk Akademiyasının ortaq türk dili dərslikləri sahəsində apardığı islahatlar, Bosniya və Hersoqovinada türk dilinin qorunması və digər məsələlər müzakirə olunub.

"Turkic Speaking Countries Congress" was held in Ankara, Turkey.
320 scholars from 40 countries took part in the event organized by the Ministry of Culture and Tourism of Turkey and the New Turkey Strategic Research Center.
The event was attended by Director of the Institute of Linguistics named after Nasimi, academician Mohsun Nagisoylu, deputy director on scientific affairs, PhD in Philology Baba Maharramli, Head of Terminology Department, Professor Sayali Sadigova, Head of Educational Department Gatiba Guliyeva and more than 20 employee of BSU, ASPU and BSU participated at the event.
At the conference, Mohsun Nagisoylu delivered a lecture on "Language conformity in the Middle Persian-Turkic translations".
At the panel sessions, the revival of Turkic-speaking culture, strengthening of Turkism's ideology, the reforms carried out by the International Turkish Academy in the field of joint Turkish language textbooks, the protection of the Turkish language in Bosnia and Herzegovina and other issues were discussed.