Dekabrın 21–i Bakı vaxtilə saat 20:27-də qış fəsli başlayır
Dekabrın 21-i Bakı vaxtı ilə saat 20:27-də qış fəsli başlayır. Həmin gün Yer Qış Günəş duruşu nöqtəsindən keçəcək. Bundan sonra Yerin şimal yarımkürəsində şimal hissəyə xarakterik olan qış fəsli başlayacaq.
AMEA-nın Şamaxı Astrofizika Rəsədxanasının elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Xıdır Mikaylovun verdiyi məlumata görə, Yer Qış Günəş duruşundan keçdikdən bir neçə gün sonra gün uzanacaq, gecə qısalacaq. Qış Günəş duruşunun xarakterik xüsusiyyəti ondan ibarətdir ki, həmin gün ən qısa gündüz, ən uzun gecə olur.

21 декабря в 20:27 по бакинскому времени наступит зима
21 декабря в 20:27 по бакинскому времени наступит зима. В этот день Земля пройдет через точку зимнего солнцестояния, после чего в северном полушарии Земли будет наблюдаться зима.
По словам заместителя директора по научной работе Шамахинской астрофизической обсерватории НАНА, доктора философии по физике Хыдыра Микаилова, спустя несколько дней после прохождения Земли через точки зимнего солнцестояния дни станут длиннее, а ночи короче. Характерной особенностью зимнего солнцестояния является то, что в этот день наблюдаются самый короткий день и самая длинная ночь.