Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında bədii qiraət ustası, tanınmış aktyor, Xalq artisti Mikayıl Mirzənin 70 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan gecədə tədbirin aparıcısı, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək sənətkarın ömür yolundan danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, oynadığı rolları təbii, inandırıcı şəkildə tamaşaçılara çatdıran sənətkar emosionallığı ilə özünəməxsus ifa üslubuna malik idi. O, “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında lentə alınan bədii filmlərdə, onlarla dram əsərində yaddaqalan obrazlar yaradıb. Mikayıl Mirzə teatrda Kürd Musa, ("Vaqif"), Fərhad ("Fərhad və Şirin"), Muratov ("Qəribə oğlan"), Eyvaz ("Bizim qəribə taleyimiz"), Aslan ("Kəndçi qız"), Zahid ("Fəryad"), Elxan ("Od gəlini"), Cinli Mustafa ("Dəli yığıncağı"), İxtiyar ("İblis") rollarını ustalıqla oynayıb.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, Mikayıl Mirzə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının ədəbi-dram verilişləri baş redaksiyası ilə də sıx əlaqə saxlayırdı. Ötən əsrin 80-ci illərində məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan televiziya məkanında “Bir aktyorun teatrı” verilişi ekrana çıxıb. Onun ifasında Aleksandr Puşkinin “Motsart və Solyer”, “Qaraçılar”, Hüseyn Cavidin “Azər”, Rəsul Rzanın “Qızıl gül olmayaydı”, Xəlil Rzanın “Məhəbbət dastanı”, Cabir Novruzun “Qərbi Berlin” ekran əsərləri “Qızıl fond”da dəyərli sənət əsərləri kimi saxlanılır.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri Fəttah Heydərov, Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı, Əməkdar rəssam Rais Rəsulzadə və başqaları çıxış edərək, görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılığından söz açıblar.
Sonda mərhum sənətkarın ailəsi adından çıxış edən oğlu Mətin Mirzə atasının xatirəsinin əziz tutulduğuna görə təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib.

People's Artist Mikail Mirza is 70th
Event, devoted to the 70th anniversary of the master of art reading, the famous actor, People's Artist Mikail Mirza was held at the Azerbaijan State Academic National Drama Theater
At the evening, organized by the support of the Ministry of Culture and Tourism was opened by Director of the National Museum of Azerbaijani Literature, Academician Rafael Huseynov, who spoke about the life of the master, shared his memories of him. He said that the famous master, who in a natural, convincing manner, conveyed his roles to the audience, had a peculiar emotional manner of performance. He created memorable images in the feature films produced in the film studio "Azerbaijanfilm" and dozens of dramatic works. Mikail Mirza masterfully performed roles: Kurd Musa (Vagif), Farhad (Farhad and Shirin), Muratov (Strange Boy), Eyvaz (Our Strange Fate), Aslan (Village Girl), Zahid Vopl ", Elkhan (" The Bride of Fire "), Ginli Mustafa (" The Congregation of the Madmen "), Ikhtiyar ("Iblis").
Academician R.Huseynov noted that Mikail Mirza also maintained close contact with the main edition of the literary and drama programs of the Azerbaijan State Television. In the 80-ies of the last century, it was on his initiative in the Azerbaijani television space that the program "Theater of one actor" appeared on the screen.
At the event, the deputy of the Milli Majlis, Chairman of the Aksakal Council of the Republic Fattah Heydarov, the People's Artist Nureddin Mehdikhanli, the Honored Artist Rais Rasulzade and others spoke about the life and work of the outstanding master.
In conclusion, son of the late actor, Metin Mirza, speaking on behalf of the family, thanked the organizers for respecting his father's blessed memory.