Azərbaycan Dövlət Akademik Milli Dram Teatrında bədii qiraət ustası, tanınmış aktyor, Xalq artisti Mikayıl Mirzənin 70 illiyinə həsr edilmiş tədbir keçirilib.
Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin dəstəyi ilə təşkil olunan gecədə tədbirin aparıcısı, Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək sənətkarın ömür yolundan danışıb, onunla bağlı xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, oynadığı rolları təbii, inandırıcı şəkildə tamaşaçılara çatdıran sənətkar emosionallığı ilə özünəməxsus ifa üslubuna malik idi. O, “Azərbaycanfilm” kinostudiyasında lentə alınan bədii filmlərdə, onlarla dram əsərində yaddaqalan obrazlar yaradıb. Mikayıl Mirzə teatrda Kürd Musa, ("Vaqif"), Fərhad ("Fərhad və Şirin"), Muratov ("Qəribə oğlan"), Eyvaz ("Bizim qəribə taleyimiz"), Aslan ("Kəndçi qız"), Zahid ("Fəryad"), Elxan ("Od gəlini"), Cinli Mustafa ("Dəli yığıncağı"), İxtiyar ("İblis") rollarını ustalıqla oynayıb.
Akademik R.Hüseynov qeyd edib ki, Mikayıl Mirzə Azərbaycan Dövlət Televiziyasının ədəbi-dram verilişləri baş redaksiyası ilə də sıx əlaqə saxlayırdı. Ötən əsrin 80-ci illərində məhz onun təşəbbüsü ilə Azərbaycan televiziya məkanında “Bir aktyorun teatrı” verilişi ekrana çıxıb. Onun ifasında Aleksandr Puşkinin “Motsart və Solyer”, “Qaraçılar”, Hüseyn Cavidin “Azər”, Rəsul Rzanın “Qızıl gül olmayaydı”, Xəlil Rzanın “Məhəbbət dastanı”, Cabir Novruzun “Qərbi Berlin” ekran əsərləri “Qızıl fond”da dəyərli sənət əsərləri kimi saxlanılır.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı, Respublika Ağsaqqallar Şurasının sədri Fəttah Heydərov, Xalq artisti Nurəddin Mehdixanlı, Əməkdar rəssam Rais Rəsulzadə və başqaları çıxış edərək, görkəmli sənətkarın həyat və yaradıcılığından söz açıblar.
Sonda mərhum sənətkarın ailəsi adından çıxış edən oğlu Mətin Mirzə atasının xatirəsinin əziz tutulduğuna görə təşkilatçılara minnətdarlığını bildirib.

Отмечено 70-летие со дня рождения народного артиста Микаила Мирзы
В Азербайджанском государственном академическом национальном драматическом театре состоялось мероприятие, посвященное 70-летию мастера художественного чтения, известного актера, Народного артиста Микаила Мирзы.
На вечере, организованном при поддержке Министерства культуры и туризма, выступил ведущий мероприятия, директор Национального музея азербайджанской литературы, академик Рафаэль Гусейнов, который рассказал о жизненном пути мастера, поделился воспоминаниями о нем. Сказал, что известный мастер, который в естественной, убедительной форме передавал свои роли аудитории, обладал своеобразной эмоциональной манерой исполнения. Он создал памятные образы в снятых в киностудии «Азербайджанфильм» художественных фильмах и десятках драматических работ. Микаил Мирза мастерски исполнял роли: Курд Муса («Вагиф»), Фархад («Фархад и Ширин»), Муратов («Странный мальчик»), Эйваз («Наша странная судьба»), Аслан («Деревенская девочка»), Захид «Вопль», Эльхан («Невеста огня»), Джинли Мустафа («Сборище сумасшедших»), Ихтияр («Иблис»).
Академик Р.Гусейнов отметил, что Микаил Мирза также поддерживал тесный контакт с главной редакцией литературно-драматических передач Азербайджанского государственного телевидения. В 80-е годы прошлого столетия именно по его инициативе на Азербайджанском телевизионном пространстве на экран вышла передача «Театр одного актера».
На мероприятии депутат Милли Меджлиса председатель Совета Аксакалов Республики Фаттах Гейдаров, Народный артист Нуреддин Мехдиханлы, Заслуженный художник Раис Расулзаде и другие выступившие рассказали о жизни и творчестве выдающегося мастера.
В заключение выступивший от имени семьи сын покойного актера Метин Мирза поблагодарил организаторов за уважение к светлой памяти его отца.