Dekabrın 11-də AMEA “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində ökəmizdə səfərdə olan NASA-nın qadın astronavtı, “Space Shuttle” ekipajının üzvü və donanma kapitanı Haydemari Marta Stefanişin-Payper ilə görüş keçirilib.
Akademiyanın Alimler Evinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq H.Payperi rəhbərlik etdiyi qurumda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Alim ölkəmizdə kosmonavtikanın inkişafının vüsət aldığını qeyd edərək dövlət tərəfindən bu sahəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib.
AMEA ilə “Azərkosmos”un əlaqələrindən söz açan alim artıq Azərbaycanın növbəti peykinin orbitə buraxılması üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə yerin təkində gedən proseslərin öyrənilməsi və kosmik tədqiqatların aparılması ilə bağlı birgə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd edib.
Sonra ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və təhsil məsələləri üzrə müşaviri Haydi Smit çıxış edərək Azərbaycanda kosmik sahədə aparılan araşdırmaları yüksək qiymətləndirib, AMEA ilə müvafiq sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov çıxış edərək xanım kosmonavtla görüşün gənclərimizin bu sahəyə olan maraqlarının artması baxımından əhəmiyyətini önə çəkib, bu kimi tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Alim müasir kosmik tədqiqatların elmi layihələrin hazırlanması üçün xüsusi önəmini də vurğulayıb.
“Azərkosmos” ASC-nin idarə heyətinin sədri Rəşad Nəbiyev öz çıxışında rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, təqdim etdiyi peyk xidmətləri və perspektiv planları barədə məlumat verib.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən H.Payper öncə təmsil etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Artıq NASA agentliyinin 12 kosmonavtı seçdiyini deyən məruzəçi, onların arasında qadınların da yer aldığını diqqətə çatdırıb. O, NASA-nın xüsusi şərtlərinə görə, kosmik agentlikdə qadın kosmonavtların sayının az olduğunu qeyd edib, bu sahədə texniki təhsilin önəmini vurğulayıb.
Fəzanın öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlardan bəhs edən astronavt təxminən 33 saat açıq kosmosda olduqlarını deyib. H.Payper bu müddətdə eksperimentlər aparıldığını diqqətə çatdıraraq bildirib ki, fəza öyrənmək, tədqiq etmək və araşdırma aparmaq üçün ideal mühitdir.

ANAS Research Center "Azerbaijan National Encyclopedia" hosted a meeting with a woman astronaut of NASA, a member of the crew member "Space Shuttle" and the captain of the fleet Heidemarie Martha Stefanyshyn-Piper on December 11.
Opening the event, held by the support of the Scientists House, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh  expressed his satisfaction with the meeting. The scientist noted that the development of cosmonautics has received a wide scope in our country.
Touching upon relations of ANAS and "Azerkosmos" scientist brought to the attention that has already begun to be taken comprehensive measures to put into orbit another satellite of Azerbaijan.
A.Alizadeh expressed interest in studying the processes occurring in the bowels of the earth, and cooperation in the field of joint space research.
Adviser of the US Embassy on culture and education to Azerbaijan Heidi Smith highly appreciated the space research conducted in Azerbaijan and stressed the importance of expanding ties with ANAS in the relevant fields.
Academician-Secretary of the Division of Physical, Mathematical and Technical Sciences of ANAS, Academician Nazim Mammadov in his speech put forward the importance of meeting with the cosmonaut in terms of increasing the interest of young people in this field and noted the need for regular holding of such events. The scientist emphasized the importance of preparing scientific projects of modern space research.
Chairman of the Board of Azercosmos Rashad Nabiyev in his speech spoke about the activities of the structure headed by him, offered satellite services and perspective plans.
Then, H.Piper informed about the main activities of the structure she represented. Noting that, NASA had already selected 12 cosmonauts, H.Piper brought to the attention that, among them there were women. She stressed that, in accordance with the special conditions of ANAS, the number of female cosmonauts was small and stressed the need for technical education in this area.
Talking about the studies aimed at studying space, the astronaut reported that they are in outer space for about 33 hours. She stressed that, space is an ideal environment for learning, research and analysis.