Dekabrın 11-də AMEA “Azərbaycan Milli Ensiklopediyası” Elmi Mərkəzində ökəmizdə səfərdə olan NASA-nın qadın astronavtı, “Space Shuttle” ekipajının üzvü və donanma kapitanı Haydemari Marta Stefanişin-Payper ilə görüş keçirilib.
Akademiyanın Alimler Evinin təşkilatçılığı ilə keçirilən tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq H.Payperi rəhbərlik etdiyi qurumda görməkdən məmnun olduğunu bildirib. Alim ölkəmizdə kosmonavtikanın inkişafının vüsət aldığını qeyd edərək dövlət tərəfindən bu sahəyə xüsusi diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib.
AMEA ilə “Azərkosmos”un əlaqələrindən söz açan alim artıq Azərbaycanın növbəti peykinin orbitə buraxılması üçün kompleks tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
A.Əlizadə yerin təkində gedən proseslərin öyrənilməsi və kosmik tədqiqatların aparılması ilə bağlı birgə əməkdaşlıqda maraqlı olduqlarını qeyd edib.
Sonra ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyinin mədəniyyət və təhsil məsələləri üzrə müşaviri Haydi Smit çıxış edərək Azərbaycanda kosmik sahədə aparılan araşdırmaları yüksək qiymətləndirib, AMEA ilə müvafiq sahələrdə əlaqələrin genişləndirilməsinin vacibliyini vurğulayıb.
AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədov çıxış edərək xanım kosmonavtla görüşün gənclərimizin bu sahəyə olan maraqlarının artması baxımından əhəmiyyətini önə çəkib, bu kimi tədbirlərin mütəmadi olaraq keçirilməsinin vacibliyini qeyd edib. Alim müasir kosmik tədqiqatların elmi layihələrin hazırlanması üçün xüsusi önəmini də vurğulayıb.
“Azərkosmos” ASC-nin idarə heyətinin sədri Rəşad Nəbiyev öz çıxışında rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyəti, təqdim etdiyi peyk xidmətləri və perspektiv planları barədə məlumat verib.
Tədbirdə təqdimatla çıxış edən H.Payper öncə təmsil etdiyi qurumun əsas fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Artıq NASA agentliyinin 12 kosmonavtı seçdiyini deyən məruzəçi, onların arasında qadınların da yer aldığını diqqətə çatdırıb. O, NASA-nın xüsusi şərtlərinə görə, kosmik agentlikdə qadın kosmonavtların sayının az olduğunu qeyd edib, bu sahədə texniki təhsilin önəmini vurğulayıb.
Fəzanın öyrənilməsi istiqamətində aparılan tədqiqatlardan bəhs edən astronavt təxminən 33 saat açıq kosmosda olduqlarını deyib. H.Payper bu müddətdə eksperimentlər aparıldığını diqqətə çatdıraraq bildirib ki, fəza öyrənmək, tədqiq etmək və araşdırma aparmaq üçün ideal mühitdir.

В НАНА состоялась встреча с известной американской женщиной-астронавтом
11 декабря в Научном центре «Азербайджанская национальная энциклопедия» НАНА состоялась встреча с находящейся с визитом в нашей стране женщиной- астронавтом НАСА, членом экипажа "Space Shuttle" и капитаном флота Хайдемари Мартой Стефанишин-Пайпер.
Открыв вступительным словом мероприятие, проведенное при организационной поддержке Дома ученых, президент НАНА, академик Акиф Ализаде выразил удовлетворение от встречи в руководимой им структуре. Ученый отметил, что развитие космонавтики получило в нашей стране широкий размах.
Остановившись на связях НАНА и «Азеркосмоса», ученый довел до внимания, что уже начали предприниматься комплексные меры по выводу на орбиту очередного спутника Азербайджана.
А.Ализаде выразил заинтересованность в изучении процессов, происходящих в недрах земли, и сотрудничестве в области проведения совместных космических исследований.
Советник Посольства США в Азербайджане по вопросам культуры и образования Хайди Смит высоко оценил космические исследования, проводимые в Азербайджане, и подчеркнул важность расширения связей с НАНА в соответствующих сферах.
Академик-секретарь Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академик Назим Мамедов в своем выступлении выдвинул на передний план значение встречи с космонавтом с точки зрения повышения интереса молодежи к этой сфере и отметил необходимость регулярного проведения подобных мероприятий. Ученый особо подчеркнул значение подготовки научных проектов современных космических исследований.
Председатель правления ОАО «Азеркосмос» Рашад Набиев в своем выступлении рассказал о деятельности возглавляемой им структуры, предлагаемых спутниковых услугах и перспективных планах.
Выступив на мероприятии с презентацией, Х.Пайпер проинформировал об основных направлениях деятельности представляемой ею структуры. Отметив, что НАСА уже избрало 12 космонавтов, докладчик довела до сведения, что среди них существуют и женщины. Она особо отметила, что в соответсвии с особыми условиями НАНА число женщин-косманавтов небольшое и подчеркнула необходимость технического образования в этой сфере.
Рассказывая об исследованиях, направленных на изучение пространства, астронавт сообщила, что они находятся в открытом космосе примерно 33 часа. Она подчеркнула, что пространство является идеальной средой для изучения, исследований и анализов.