Müasir Azərbaycan elmində ən gənc elmlər doktoru
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş texnoloqu, 1984-cü il təvəllüdlü İsmayıl İsmayılov cari il dekabrın 1-də kimya üzrə elmlər doktoru diplomunu alıb.
Onun elmi rəhbərləri - institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Yelena Nikolayevna Yefremenkodur.
Qeyd edək ki, İsmayıl İsmayılov Beynəlxalq Mendeleyev Kimya Olimpiadasının qalibi olaraq M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinə imtahansız qəbul olub, 2006-cı ildə oranı müvəffəqiyyətlə bitirib.
2011-ci ildə müdafiə edərək kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. O, ümumilikdə 82 elmi əsərin, o cümlədən 1 patentin və 1 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun 40-dan çox elmi əsəri dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunub.

The youngest doctor of sciences in Azerbaijan modern science
His scientific leaders are Director of the Institute, Academician Vagif Abbasov and Professor of Moscow State University after M.V.Lomonosov Elena Emelyanova.
Let us note that, Ismail Ismailov, having won the International Mendeleev Olympiad in Chemistry, without an examination was admitted to the chemical faculty of the Moscow State University after M.V.Lomonosov and in 2006 successfully graduated from the university.
In 2011, he received a Ph.D. in chemistry. He is an author of 82 scientific works, including one patent and one monograph. He published more than 40 scientific works in authoritative journals of the world.