Müasir Azərbaycan elmində ən gənc elmlər doktoru
AMEA-nın akademik Y.H.Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun baş texnoloqu, 1984-cü il təvəllüdlü İsmayıl İsmayılov cari il dekabrın 1-də kimya üzrə elmlər doktoru diplomunu alıb.
Onun elmi rəhbərləri - institutun direktoru, akademik Vaqif Abbasov və M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin professoru Yelena Nikolayevna Yefremenkodur.
Qeyd edək ki, İsmayıl İsmayılov Beynəlxalq Mendeleyev Kimya Olimpiadasının qalibi olaraq M.V.Lomonosov adına Moskva Dövlət Universitetinin Kimya fakültəsinə imtahansız qəbul olub, 2006-cı ildə oranı müvəffəqiyyətlə bitirib.
2011-ci ildə müdafiə edərək kimya üzrə fəlsəfə doktoru elmi dərəcəsi alıb. O, ümumilikdə 82 elmi əsərin, o cümlədən 1 patentin və 1 monoqrafiyanın müəllifidir. Onun 40-dan çox elmi əsəri dünyanın nüfuzlu jurnallarında çap olunub.

Самый молодой доктор наук в современной науке Азербайджана
1 декабря текущего года главный технолог Института нефтехимических процессов им. академика Ю.Мамедалиева НАНА, 1984-го года рождения Исмаил Исмаилов получил диплом доктора химических наук.
Его научные руководители - директор института, академик Вагиф Аббасов и профессор Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова Елена Николаевна Емельянова.
Отметим, что Исмаил Исмаилов, став победителем Международной менделеевской олимпиады по химии, без экзамена был принят на химический факультет Московского государственного университета имени М.В.Ломоносова, и в 2006 году успешно окончил университет.
В 2011 году получил ученую степень доктора философии по химии. Он – автор, в целом 82 научных трудов, в том числе 1 патента и 1 монографии. Им опубликовано более 40 научных работ в авторитетных журналах мира.