AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə Almaniyanın Bochum Dağ – Mədən Muzeyi və Gürcüstanın Milli Muzeyi arasında eneolit-erkən tunc dövrü Cənubi Qafqaz paleometallurgiyasının və keramikasının kompleks tədqiqinə dair əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memoranduma əsasən 2014-2016-cı illər arasında Almaniyanın Bochum Dağ – Mədən Muzeyinin təşkilatçılığı ilə Cənubi Qafqazın, xüsusilə də, Azərbaycanın qərb və Gürcüstanın şərq bölgələrində arxeometallurgiya təyinatlı çöl-tədqiqat ekspedisiyalarının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qarşılıqlı razılaşma əsasında muzey fondlarından seçilmiş paleometal və keramika nümunələri Almaniyanın qabaqcıl elmi laboratoriyalarında müasir texnologiyalardan istifadə ilə təhlil ediləcək. Əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın və Gürcüstanın gənc tədqiqatçı kadrlarının hazırlanması və ixtisaslaşması üçün Almaniyada mütəmadi olaraq paleometallurgiya və qədim keramika üzrə ixtisaslaşma treninqləri də keçiriləcək. Tədqiqatların yekunları 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq elmi konfranslarda təqdim ediləcək.
Memorandum AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Maisə Rəhimova, Bochum Dağ-Mədən Muzeyinin elmi layihələr üzrə rəhbəri, professor Thomas Stöllner və Gürcüstan Milli Muzeyinin elmi mərkəzinin rəhbəri İrina Qambaşidze tərəfindən imzalanıb.

Был подписан меморандум о сотрудничестве между НАНА, Немецким музеем горного дела в Бохуме и Национальным музеем Грузии
Был подписан меморандум между Институтом археологии и этнографии НАНА, Немецким музеем горного дела в Бохуме и Национальным музеем Грузии о комплексном исследовании палеометаллургиии керамики бронзового периода Южного Кавказа.
Согласно меморандуму, в 2014-2016 гг. при организации Немецкого музея горного дела в Бохуме предусмотрено проведение полевых археометаллургических исследований в Южном Кавказе, в частности, в западных районах Азербайджана и в восточных районах Грузии.
Образцы полиметалла и керамики, выбранные из фондов на основе взаимного согласия, будут проанализированы с использованием современных технологий в передовых лабораториях Германии.
В рамках сотрудничества, в Германии периодически будут проводиться тренинги по подготовке и квалификации молодых исследователей Азербайджана и Грузии в области палеометаллургии и древней керамики.
Результаты исследований будут представлены на Международной научной конференции, которая пройдет в 2016 году.
Меморандум был подписан директором Института археологии и этнографии НАНА доктором исторических наук Маисой Рагимовой, руководителем по научным проектам Немецкого музея горного дела в Бохуме профессором Томасом Столльнером и руководителем научного центра Национального музея Грузии Ириной Гамбашидзе.