AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə Almaniyanın Bochum Dağ – Mədən Muzeyi və Gürcüstanın Milli Muzeyi arasında eneolit-erkən tunc dövrü Cənubi Qafqaz paleometallurgiyasının və keramikasının kompleks tədqiqinə dair əməkdaşlıq memorandumu imzalanıb.
Memoranduma əsasən 2014-2016-cı illər arasında Almaniyanın Bochum Dağ – Mədən Muzeyinin təşkilatçılığı ilə Cənubi Qafqazın, xüsusilə də, Azərbaycanın qərb və Gürcüstanın şərq bölgələrində arxeometallurgiya təyinatlı çöl-tədqiqat ekspedisiyalarının keçirilməsi nəzərdə tutulur. Qarşılıqlı razılaşma əsasında muzey fondlarından seçilmiş paleometal və keramika nümunələri Almaniyanın qabaqcıl elmi laboratoriyalarında müasir texnologiyalardan istifadə ilə təhlil ediləcək. Əməkdaşlıq çərçivəsində Azərbaycanın və Gürcüstanın gənc tədqiqatçı kadrlarının hazırlanması və ixtisaslaşması üçün Almaniyada mütəmadi olaraq paleometallurgiya və qədim keramika üzrə ixtisaslaşma treninqləri də keçiriləcək. Tədqiqatların yekunları 2016-cı ildə keçiriləcək beynəlxalq elmi konfranslarda təqdim ediləcək.
Memorandum AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru, tarix üzrə elmlər doktoru Maisə Rəhimova, Bochum Dağ-Mədən Muzeyinin elmi layihələr üzrə rəhbəri, professor Thomas Stöllner və Gürcüstan Milli Muzeyinin elmi mərkəzinin rəhbəri İrina Qambaşidze tərəfindən imzalanıb.

Memorandum of cooperation among ANAS and German Mining Museum Bochum and National Museum of Georgia
Memorandum of cooperation among Institute of Archaeology and Ethnography of ANAS and German Mining Museum Bochum and National Museum of Georgia was signed about complex investigations of ceramics and metallurgy of Paleolithic age of South Caucasus.
Under the agreement , between the years of 2014-2016, research expeditions are intending to be held in South Caucasus specially in western parts of Azerbaijan and eastern parts of Georgia by the organization of German Mining Museum Bochum. According to the agreement, ceramics and polymetal examples of the museum will be analyzed with the use of modern technologies at Germany's leading scientific laboratories.
Within the framework of cooperation, Azerbaijani and Georgian researchers will pass qualification trainings on polymetallurgy and ceramics in Germany. The results of the studies will be presented at international conferences be held in 2016 .
Memorandum was by signed Director of the , Dr of history Maisa Rahimova , head of research projects of Bochum Mining Museum, Professor Thomas Stollner and head of Georgian National Museum Irina Gambashidze.