Yer elmləri sahəsində ümumrespublika elmi seminarı keçirildi
Seminarda “Yer təkinin temperaturundan alternativ enerji kimi istifadənin perspektivliyi” mövzusunda məruzə dinlənildi.
Məruzə ilə çıxış edən geologiya üzrə elmlər doktoru, professor Rasim Əliyev dünyada enerji resurslarına olan tələbatın daim artması, karbohidrogen ehtiyatlarının məhdudluğu, istehsal prosesi ilə əlaqədar yaranan texnogen problemlər, alternativ və bərpa olunan enerji mənbələrindən istifadənin genişləndirilməsini zəruri etdiyini vurğuladı.
Azərbaycanın zəngin geotermal resurslarının mövcud olduğunu və enerji hasil etmək üçün bu sahəni araşdırmağın zəruriliyini vurğulayan R.Əliyev Yer təkindəki mənbəyindən geotermal enerjini götürərək ötürən istilik nasoslarından istifadənin dünyada ən geniş yayılmış metod olduğunu diqqətə çatdırdı.
İstilik nasoslarının üstünlüklərindən danışan alim bildirdi ki, bu nasoslardan istifadə nəticəsində yaşayış və istehsalat sahələrinin qızdırılması və ya texnoloji istilik məqsədilə istixanalarda istifadəsi, geotermal resurslardan istifadə edərək enerji hasil edilməsi, mövcud temperatur və isti su resurslarının ətraflı öyrənilməsi mümkündür.
Qeyd etdi ki, ABOEM-in Qobustan Tədris Təlim poliqonunda ilk dəfə olaraq 2010-cu ildə istilik nasosu quraşdırılıb. Hazırda respublikada 10-dan artıq pilot layihədə məktəblərin, uşaq evlərinin, tibb məntəqələrinin isti su təchizatı və binaların qızdırılması üçün istilik nasoslarından istifadə edilir.

Был проведен общереспубликанский семинар в области наук о Земле
На семинаре был прослушан доклад на тему “Перспективы использования температуры недр Земли в качестве альтернативной энергии”.
Выступивший с докладом доктор геологических наук профессор Расим Алиев подчеркнул постоянно растущую потребность в энергоресурсах, ограниченность углеводородных ресурсов, техногенные проблемы, возникающие в связи с производственным процессом, необходимость расширения использования альтернативных и возобновляемых источников энергии.
Р.Алиев отметил наличие в Азербайджане богатой ресурсами геотермальной энергии и необходимость изучения этой сферы для добычи энергии, также довел до внимания то, что метод использования тепловых насосов, которые получают и передают геотермальную энергию из источника недр Земли, является самым распространенным в мире.
Ученый, рассказав о преимуществах тепловых насосов, сообщил о том, что в результате применения этих насосов стало возможным отопление жилых и производственных помещений, также применение в теплицах с целью технологического тепла, выработка энергии, используя геотермальные ресурсы, детальное изучение текущей температуры и теплых водных ресурсов.
Он отметил, что впервые тепловые насосы были установлены в Гобустанском экспериментальном полигоне и учебном центре АВИЭ в 2010-ом году. В настоящее время в республике тепловые насосы применяются в более 10-ти пилотских проектах для отопления и горячего водоснабжения школ, детских домов, медицинских пунктов и зданий.