AMEA-da görkəmli iqtisadçı alim Aqil Əliyevin 90 illiyinə həsr olunan konfrans keçirilib
Dekabrın 22-də AMEA-nın Əsas binasında İqtisadiyyat İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli iqtisadçı alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Aqil Əliyevin anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Tədbirdə İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, i.e.d., professor Nazim İmanov iqtisadçı alim Aqil Əliyevi mahir pedaqoq, bacarıqlı təşkilatçı olmaqla yanaşı, həm də qayğıkeş insan kimi xarakterizə edib. Bildirib ki, Aqil Əliyev səmərəli elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə Azərbaycan iqtisadiyyatının və təhsilinin inkişafına layiqli töhfələr verib.
Sonra Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin professoru, Aqil Əliyevin yetirməsi Natiq Qasımov görkəmli alimin həyat və elmi-pedaqoji fəaliyyəti ilə bağlı geniş məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, məhsuldar elmi tədqiqatlarla məşğul olan A.Əliyev uzun müddət Azərbaycan Tibb Universitetində siyasi iqtisadiyyatdan mühazirələr oxuyub, kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb. Onun tədqiqatlarında səhiyyə ilə iqtisadi inkişaf arasında qarşılıqlı əlaqə məsələləri xüsusi yer tutub.
Qeyd olunub ki, professor Aqil Əliyevin yetişdirdiyi alimlər hazırda ölkə iqtisadiyyatının müxtəlif sahələrində, ali məktəblərdə, tədqiqat institutlarında uğurla fəaliyyət göstərirlər.
N.Qasımov iqtisadçı alimin elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinin dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib, onun 1982-ci ildə Əməkdar elm xadimi fəxri adına layiq görüldüyünü, “Şöhrət” ordeni və bir sıra digər dövlət mükafatları ilə təltif olunduğunu xatırladıb.
Tədbirdə çıxış edən İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, i.e.d., professor Rəna Sultanova görkəmli alimin gənc tədqiqatçılara daim dəsək olduğunu, onun bu sahədə elmi məktəb yaratdığını vurğulayıb. Bildirib ki, Aqil Əliyevin ölkəmizdə sosial sahənin iqtisadiyyatına həsr olunan əsərləri geniş mənada cəmiyyətin aktual məsələlərinin tədqiqinə xidmət edir.
Daha sonra İqtisadiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, i.e.d., professor İsa Alıyev çıxış edərək görkəmli alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb.
Sonda Aqil Əliyevin ailə üzvləri adından çıxış edən Etibar Qasımov alimin 90 illiyinə həsr olunan tədbirin təşkilinə görə AMEA-nın rəhbərliyinə və İqtisadiyyat İnstitutunun kollektivinə təşəkkürünü bildirib.

ANAS held a conference dedicated to the Agil Aliyev’s 90th anniversary of prominent scientist-economist
ANAS Main Building held Scientific and Practical Conference dedicated to the 90th anniversary of the prominent scientist-economist, Honored Scientist, Corresponding Member of ANAS, Professor Agil Aliyev by the with the organizational support of the Institute of Economy on December 22.
At the event, Director of the Institute of Economics, Doctor of Economy Sciences, Professor Nazim Imanov described the scientist-economist Agil Aliyev as a talented teacher, an able organizer and caring person. It was said that, thanks to his fruitful scientific and pedagogical activity, Agil Aliyev made a worthy contribution to the development of the Azerbaijani economy and education.
Then, Professor of the Azerbaijan State Economic University, student of Agil Aliyev, Natik Gasimov delivered a report on the life and scientific and pedagogical activity of the outstanding scientist. He noted that, A.Aliyev had a long time lecturing on political economy at the Azerbaijan Medical University, worked as the head of the department. In his studies, a special place is played by the relationship between health and economic development.
It was noted that, the students of Professor Agil Aliyev are currently performing successfully in various sectors of the country's economy, higher education institutions and research institutes.
N.Gasimov noted that, the scientifically-pedagogical and public activity of the scientist is highly appreciated by the state. In 1982, he was awarded the honorary title, Honored Worker of Science, awarded the Order "Shohrat" and several other state awards.
Speaking at the event, the head of the department of the Institute of Economics, doctor of economic sciences, Professor Rena Sultanova stressed that the scientist constantly supported young researchers and created a scientific school in this field.
Then, head of the Department of the Institute of Economy, Doctor of Economics, Professor Isa Alyev shared his memories of the famous scientist.
In conclusion, speaking on behalf of the family members of Agil Aliyev, Etibar Gasimov expressed gratitude to the management and staff of the Institute of Economics of ANAS for organizing the event dedicated to the 90th anniversary of the scientist.