M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasında professor İlham Rəhimlinin müəllifi olduğu “Azərbaycan teatr ensiklopediyası” üçcildliyinin təqdimatı keçirilib.
Layihənin rəhbəri Mədəniyyət və Turizm naziri Əbülfəs Qarayev, əlaqələndiricisi nazir müavini Ədalət Vəliyev, redaktoru Əməkdar mədəniyyət işçisi Atababa İsmayıloğludur. Redaksiya heyətinə respublikanın tanınmış elm və mədəniyyət mütəxəssisləri daxildirlər.
Tədbirdə Ə.Qarayev çıxış edərək kitabın Prezident İlham Əliyevin müvafiq Sərəncamı ilə təsdiq olunmuş “Azərbaycan teatrı 2009-2019-cu illərdə” Dövlət Proqramına əsasən hazırlandığını bildirib. Azərbaycan meydan teatrının iki min ildən çox yaşı olduğunu deyən nazir kitabda xalq teatr tamaşalarından tutmuş müasir səhnə sənətimizədək çoxlu elmi məlumatın yer aldığını qeyd edib. Bildirib ki, akademik meyarlar əsasında yaradılan bu ensiklopediya incəsənətin müxtəlif sahələrində çalışanlar üçün böyük əhəmiyyətə malikdir və geniş oxucu kütləsi üçün nəzərdə tutulub.
Təqdimat mərasimində AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək milli teatrımızın inkişaf tarixindən danışıb. Bildirib ki, ensiklopediya uzun müddət teatr işi ilə məşğul olan insanların fəaliyyətinə nəzər salır, ciddi elmi-tarixi və nəzəri-estetik materialları özündə əks etdirir. Alim qeyd edib ki, nəşrdə hər bir teatr xadimi haqqında verilən məlumatda həm tarixi aspekt, həm də onların xidmətlərinə müəllifin özünəməxsus yanaşma tərzi əksini tapıb.
Sonra AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Milli Azərbaycan Ədəbiyyatı Muzeyinin direktoru, akademik Rafael Hüseynov çıxış edərək kitabın milli teatrımızın gələn il qeyd ediləcək 145 illiyinə layiqli töhfə olduğunu vurğulayıb. Akademik 1873-cü ildə əsası qoyulan milli teatrımızın Abbas Mirzə Şərifzadə, Hüseyn Ərəblinski kimi aktyorların zəhməti sayəsində inkişaf edərək yüksək mərhələyə çatdığı deyib. O, kitabda teatrımızın keçdiyi yolun tam mənzərəsinin əks olunduğunu söyləyib.
Tədbirdə Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, akademik Nizami Cəfərov çıxış edərək kitabın nəşrini bu peşəyə minnətdarlıq kimi dəyərləndirib və hər məqalənin müəllifin böyük zəhmətinin, gərgin əməyinin, geniş tədqiqat işinin bəhrəsi olduğunu qeyd edib.
Sonda professor İ.Rəhimli çıxış edərək tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına öz minnətdarlığını bildirib.

Azerbaijani National Library after M.F.Akhundzadeh hosted the presentation of the three-volume book "Azerbaijani Theater Encyclopedia" by Professor Ilham Rahimli.
Head of the project is Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev, coordinator - Deputy Minister Adalyat Veliyev, editor - Honored worker of culture Atababa Ismailoglu. The editorial board includes well-known specialists in the field of science and culture.
Speaking at the event, A.Garayev noted that, the book was prepared in accordance with the State Program approved by the relevant Presidential Order Ilham Aliyev "Azerbaijan Theater in 2009-2019". Having brought to attention that the Azerbaijani area theater is more than two thousand years old, the minister stressed that there is a lot of scientific information about the Azerbaijani theater. He noted that the book, prepared on the basis of academic criteria, is of great importance for artists of various branches of art and is intended for a wide range of readers.
At the presentation ANAS Vice-President, Academician Isa Habibbeyli told about the history of development of our national theater. It was said that, the encyclopedia reflected the activities of people who have been engaged in theatrical activity for a long time, as well as serious scientific-historical and theoretical-aesthetic materials.
Further, Director of the National Museum of Azerbaijan Literature. Nizami Ganjavi ANAS, Academician Rafael Huseynov noted that, the encyclopedia will be a worthy contribution to the 145th anniversary of the national theater, which will be held next year. The academician stressed that the national theater created in 1873 was developed and reached high heights thanks to the work of such actors as Abbas Mirza Sharifzadeh, Huseyn Arablinsky and others. It was said that, the book presents a complete picture of the development of the Azerbaijani theater.
At the event, head of the Ataturk Center in Azerbaijan, Academician Nizami Jafarov noted that, the book is the result of great work and the fruit of extensive research work by the author.
In conclusion, Professor I.Rahimli expressed in his speech gratitude to the organizers and participants of the event.