Azərbaycanda “Koroğlu” adlı ilk milli komiks təqdim olunub
AMEA Mərkəzi Elmi Kitabxanasının təşkilatçılığı ilə “İRS cizgi” yaradıcılıq qrupunun “Koroğlu” adlı ilk milli komiksinin təqdimatı keçirilib.
Milli komiksin ərsəyə gəlməsi üçün öncə tarixi araşdırma aparılıb, arxiv materialları ilə işlənilib və nəticədə Koroğlu qəhrəman kimi təqdim edilib. Komiksin növbəti buraxılışlarında təkcə Koroğlu deyil, Azərbaycan tarixinin digər milli qəhrəmanları olan Babək, Şah İsmayıl Xətai, və müasir dövrün qəhrəmanlarından olan Mübariz İbrahimov kimi personajlar olacaq.
Komiks istənilən yaş qrupu üçün nəzərdə tutulmuş ssenari əsasında hazırlanıb. Dastandan ilhamlanaraq, tarixi faktlara əsaslanaraq milli ruhda hazırlanan komiks oxucuya məntiq və dünyagörüşü aşılayır.
Layihənin müəllifləri gələcəkdə komiks əsasında oyuncaqlar, animasiya və kompüter oyunları təqdim etməyi planlaşdırırlar.

В Азербайджане представлен первый национальный комикс «Кероглу»
При организационной поддержке Центральной научной библиотеки НАНА состоялась презентация первого национального комикса творческой группы «ИРС джизги» - «Кероглу».
Для создания национального комикса сначала было проведено историческое исследование, велась работа с архивными материалами, в результате чего героем был избран Кероглу. В очередных выпусках комикса, наряду с Кероглу можно будет увидеть других национальных героев истории Азербайджана - Бабека, Шаха Исмаила Хатаи, а также таких героев современного периода, как Мубариз Ибрагимов.
Комикс подготовлен на основе сценария, предназначенного для любой возрастной группы. Основываясь на исторических фактах, подготовленный в национальном духе комикс способствует расширению кругозора у читателей.
Авторы проекта планируют в дальнейшем на основе комикса представить игрушки, анимации и компьютерной игры.