AMEA-nın Gəncə Bölməsi 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabat verib
Yanvarın 15-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının akademik M.Nağıyev adına Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunda Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İclasda AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabat dinlənilib.
Məruzə ilə çıxış edən bölmənin sədri, akademik Fuad Əliyev hesabat ilində fundamental və tətbiqi tədqiqatların Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərman və sərəncamları, o cümlədən Rəyasət Heyəti tərəfindən təsdiq olunmuş qərarlar əsasında həyata keçirildiyini bildirib.
Statistik məlumatları nəzərə çatdıran akademik Fuad Əliyev hesabat ilində bölmə institutlarında 6 problemə aid 23 mövzu üzrə 27 iş və 23 mərhələni əhatə edən tədqiqatlar aparıldığını, 2 mühüm elmi nəticə əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb: “Gəncə Bölməsində aparılan tədqiqatların nəticəsində əməkdaşlar tərəfindən 4 kitab, 42-si xaricdə olmaqla 96 məqalə, 14-ü xaricdə olmaqla 38 tezis nəşr edilib. İmpakt faktorlu jurnallarda əməkdaşların 28 məqaləsi çap olunub. Hazırda bölmə institutlarında elmlər doktorluğu hazırlığı üzrə 2 nəfər, fəlsəfə doktorluğu hazırlığı üzrə 9 nəfər, dissertanturada isə 3 nəfər müxtəlif mövzular üzrə tədqiqatlar aparırlar. 2017-ci ildə bölmə institutlarında 1 akademik, 7 elmlər və 32 fəlsəfə doktoru olmaqla ümumilikdə 92 elmi işçi fəaliyyət göstərir”.
Hesabat ilində Gəncə Bölməsində qismən struktur dəyişiklikləri və AMEA-nın müxtəlif institutları ilə əməkdaşlıq əlaqələrindən danışan akademik bölmə əməkdaşlarının beynəlxalq və respublika səviyyəli konfrans və seminarlarda, qurultaylarda iştirak etdiyini, müxtəlif istiqamətlər üzrə araşdırılmış mövzular əsasında monoqrafiyaların çapa hazırlandığını diqqətə çatdırıb. Vurğulayıb ki, bölmənin bir neçə əməkdaşı dövlət orden və mükafatları ilə təltif edilib.
İclasda qeyd olunub ki, 2017-ci ildə bölmədə Geologiya və Geofizika İnstitutunun Müasir geodinamika və kosmik geodeziya şöbəsi ilə birgə Azərbaycan GPS poliqonunun stasionar fəaliyyət göstərən Gəncə stansiyası qurulub və dünya UNAVCO NASA sisteminə daxil edilib. Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun elan etdiyi elmi-tədqiqat proqramları üzrə əsas qrant müsabiqəsinin qalibi olmuş “Alüminium zəyinin alunitin tullantısı olan kasıb alunitdən yeni texnoloji üsulla alınmasının işlənməsi” layihəsi üzrə tədqiqatlar davam etdirilir.
Hesabat dövründə elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində görülən işlərdən danışan akademik Fuad Əliyev əməkdaşlığın yalnız ali təhsil müəssisələri ilə deyil, orta məktəblərlə də aparıldığını, şagirdlərin elmə marağının artırılması üçün müxtəlif tədbirlərin həyata keçirildiyini bildirib.
Məruzə dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb, hesabat ətrafında akademiklər - İsa Həbibbəyli, Rasim Əliquliyev, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və digərləri çıxış edərək fikir və təkliflərini bildiriblər.
Sonda AMEA-nın Gəncə Bölməsinin 2017-ci ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyətinə dair hesabatı qəbul olunub.
Tədbirdə, həmçinin AMEA-nın müxbir üzvü Hafiz Əlimərdanovun 70 illik yubileyi ilə bağlı məsələ müzakirə olunub. Alimin yubileyinə həsr olunmuş geniş iclasın keçirilməsi, əsərlərinin biblioqrafiyasının nəşri qərara alınıb.

Опубликованы 28 статей сотрудников Гянджинского отделения НАНА в журналах с импакт-фактором
15 января в Институте катализа и неорганической химии имени академика М.Нагиева Национальной академии наук Азербайджана состоялось очередное заседание Президиума НАНА.
Сначала был обсужден вопрос в связи с 70-летним юбилеем члена-корреспондента НАНА Хафиза Алимарданова. Президиум дал поручения по проведению широкого заседания, посвященного юбилею ученого, и изданию библиографии его трудов.
На заседании также был заслушан отчет о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА в 2017 году.
Выступив с докладом, председатель отделения, академик Фуад Алиев отметил, что фундаментальные и прикладные исследования в отчетном году велись в соответствии с указами и распоряжениями Президента Азербайджанской Республики, а также постановлениями, утвержденными Президиумом НАНА.
Обнародовав статистические данные, академик Фуад Алиев сообщил, что в прошлом году в институтах отделения были осуществлены 27 работ по 23 темам, охватывающим 6 проблем, и исследования, охватывающие 23 этапа, получены 2 важных научных результата: «В результате научных исследований, которые велись в Гянджинском отделении, были изданы 4 книги, опубликованы 96 статей, 42 из которых вышли в свет за рубежом, и 38 тезисов, 14 из которых изданы за рубежом. В журналах с импакт-фактором опубликованы 28 статей сотрудников. В настоящее время в институтах отделения по программе подготовки докторов наук свои исследования по различным темам проводят 2 человека, по программе подготовки докторов философии – 9 человек, в диссертантуре – 3 человека. В отделении заняты 1 академик, 7 докторов наук и 32 доктора философии, в целом – 92 научных сотрудника».
Говоря о проведенных в отчетном году в Гянджинском отделении частичных структурных изменениях и сотрудничестве с различными учреждениями НАНА, академик отметил, что сотрудники отделения приняли участие на конференциях, семинарах и съездах международного и республиканского масштаба, подготовили к печати свои монографии на основе исследований в различных сферах. Он подчеркнул, что несколько сотрудников отделения были удостоены государственных орденов и премий.
На заседании было отмечено, что в 2017 году в отделении была установлена совместная стационарная Гянджинская станция Азербайджанского GPS полигона и Отдела современной геодинамики и космической геодезии Института геологии и геофизики НАНА, которая была включена в мировую систему UNAVCO NASA. Продолжаются исследования в рамках проекта по разработке новых технологических способов получения алюминиевых квасцов из отходов алунита, который победил на основном конкурсе по получению грантов по научно-исследовательским программам, объявленном Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Говоря о мероприятиях, осуществленных за отчетный период в сфере интеграции науки и образования, академик Фуад Алиев сообщил, что сотрудничество было налажено не только с высшими учебными заведениями, но и со средними школами, были реализованы мероприятия, нацеленные на повышение интереса школьников к науке.
После того, как был заслушан доклад, были проведены обсуждения - академики Иса Габиббейли, Расим Алигулиев, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и другие выступившие высказали свои мнения и предложения.
Отчет о научной и научно-организационной деятельности Гянджинского отделения НАНА в 2017 году был принят.