AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, cənab Abbes Benmoussat ilə görüş keçirilib. Əsas məqsəd iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə çıxış edən cənab A.Benmoussat təmsil etdiyi ölkə ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əməkdaşlıqdan söz açıb. Gələcəkdə iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əlaqələrin davam etdirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Səfir yaxın vaxtlarda Əlcəzairdən olan nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin nəzərdə tutulduğunu, bu heyətin tərkibində Əlcəzair Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti, prof. xanım Malikə Allab-Yakerin də yer alacağını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycanla Əlcəzair arasında müxtəlif istiqamətlərdə – siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə mövcud olan tarixi əlaqələrdən danışıb, elmi əlaqələrin də inkişaf etdirilməsinin vacibliyini önə çəkib.
İki ölkə arasında din, iqlim, tarix və mədəniyyət sahəsində oxşarlıqların mövcud olduğunu deyən alim Əlcəzairli tələbələrin vaxtilə ölkəmizdə hərbi və neft sahələri üzrə təhsil aldıqlarını xatırladıb.
Daha sonra qonağa institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi və AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesi Tədris-İnnovasiya Mərkəzində həyata keçirilir, həmçinin onlara İnternet üzərindən videokonfrans sistemi vasitəsilə distant mühazirələr oxunur.
Qeyd olunub ki, AzScienceNet vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam kimi İnternet xidmətləri göstərilir. 1 Gbit/s sürətlə Pan-Avropa elm və təhsil şəbəkəsinə (GEANT) qoşulmuş AzScienceNet-in hesablama gücü 17 Tflops, xarici yaddaşının həcmi isə 400 Tbayt-a bərabərdir.
Səfir A.Benmoussat institutda yaradılmış innovativ şəraiti yüksək qiymətləndirib, birgə əməkdaşlıq üçün lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu deyib.

A meeting with the Ambassador of Algeria to Azerbaijan at the Institute of Information Technologies
At the Institute of Information Technologies of ANAS, was held a meeting with the Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the People's Democratic Republic of Algeria, Mr. Abbess Benmoussat. The main goal was to discuss the prospects of scientific cooperation between the two countries.
Mr. Bennmoussat spoke about the cooperation between his country and Azerbaijan in the fields of science, education and culture. He underlined the importance of continuing contacts between the scientific institutions of the two countries, exchange of personnel and exchange of experience and participation in joint researches.
A delegation from Algeria is expected to visit Azerbaijan in the near future and the President of the Algerian Science and Technology Academy, prof. Mrs. Malica Allab-Yaker will also be participate, the ambassador lined out .
Later, academician-secretary of ANAS, director of the institute, academician Rasim Alguliev spoke about the historical relations between Azerbaijan and Algeria in different directions.
Later, the guest was informed about the Institute's Training Innovation Center and AzScienceNet's Data Processing Center.
It was noted that,  Internet-services such as Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Cluster Accounts, Hosting, Eduroam are provided to AMEA's scientific institutions and organizations through AzScienceNet. AzScienceNet has a computing power of 17 Tflops, with a capacity of 400 Tbps, with the speed of 1 Gbit / s connected to Pan-European Science and Education Network (GEANT).
Ambassador Benmoussat appreciated the innovative conditions created at the institute and said that he was ready to provide the necessary assistance for joint cooperation.