AMEA İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunda Əlcəzair Xalq Demokratik Respublikasının ölkəmizdəki fövqəladə və səlahiyyətli səfiri, cənab Abbes Benmoussat ilə görüş keçirilib. Əsas məqsəd iki ölkə arasında elmi əməkdaşlıq perspektivlərinin müzakirəsi idi.
Öncə çıxış edən cənab A.Benmoussat təmsil etdiyi ölkə ilə Azərbaycan arasında elm, təhsil və mədəniyyət sahəsindəki əməkdaşlıqdan söz açıb. Gələcəkdə iki ölkənin elmi müəssisələri arasında əlaqələrin davam etdirilməsi, kadr və təcrübə mübadiləsinin aparılması və birgə tədqiqatlarda iştirakın vacibliyini vurğulayıb.
Səfir yaxın vaxtlarda Əlcəzairdən olan nümayəndə heyətinin Azərbaycana səfərinin nəzərdə tutulduğunu, bu heyətin tərkibində Əlcəzair Elm və Texnologiya Akademiyasının prezidenti, prof. xanım Malikə Allab-Yakerin də yer alacağını qeyd edib.
Sonra AMEA-nın akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev çıxış edərək Azərbaycanla Əlcəzair arasında müxtəlif istiqamətlərdə – siyasi, iqtisadi və digər sahələrdə mövcud olan tarixi əlaqələrdən danışıb, elmi əlaqələrin də inkişaf etdirilməsinin vacibliyini önə çəkib.
İki ölkə arasında din, iqlim, tarix və mədəniyyət sahəsində oxşarlıqların mövcud olduğunu deyən alim Əlcəzairli tələbələrin vaxtilə ölkəmizdə hərbi və neft sahələri üzrə təhsil aldıqlarını xatırladıb.
Daha sonra qonağa institutun Tədris-İnnovasiya Mərkəzi və AzScienceNet-in Verilənlərin Emalı Mərkəzinin fəaliyyəti haqqında ətraflı məlumat verilib. Bildirilib ki, ölkənin bütün doktorant və dissertantlarına informatika fənninin tədrisi və doktorluq imtahanlarının qəbulu prosesi Tədris-İnnovasiya Mərkəzində həyata keçirilir, həmçinin onlara İnternet üzərindən videokonfrans sistemi vasitəsilə distant mühazirələr oxunur.
Qeyd olunub ki, AzScienceNet vasitəsilə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının əməkdaşlarına Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Klaster Hesablama, Hosting, Eduroam kimi İnternet xidmətləri göstərilir. 1 Gbit/s sürətlə Pan-Avropa elm və təhsil şəbəkəsinə (GEANT) qoşulmuş AzScienceNet-in hesablama gücü 17 Tflops, xarici yaddaşının həcmi isə 400 Tbayt-a bərabərdir.
Səfir A.Benmoussat institutda yaradılmış innovativ şəraiti yüksək qiymətləndirib, birgə əməkdaşlıq üçün lazımi köməkliyi göstərməyə hazır olduğunu deyib.

В Институте информационных технологий НАНА состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Алжирской Народной Демократической Республики Аббассом Бенмусадом. Основная цель встречи – обсудить перспективы научного сотрудничества между двумя странами.
На встрече принял участие заместитель директора по технологиям, доктор философии по технике, доцент Рашид Алекперов, ученый секретарь Медина Саидова, доктор философии по технике Вюгар Мусаев.
А.Бенмусад рассказал о сотрудничестве между Алжиром и Азербайджаном в области науки, образования и культуры. Он подчеркнул важность продолжения отношений между научными учреждениями двух стран, обмена опытом и кадрами, участия в совместных исследованиях.
Посол отметил, что в ближайшее время, ожидается прибытие делегация из Алжира в Азербайджан и что в составе этой делегации будет президент Алжирской академии наук и технологий, профессор госпожа Малика Аллаб-Йакер.
Затем директор института, член-корреспондент НАНА, академик Расим Алигулиев проинформировал об исторической связи, существующей между Азербайджаном и Алжиром в разных направлениях – политической, экономической и других сферах, а также подчеркнул важность развития научных отношений.
Ученый рассказал о том, что между двумя странами имеется сходство в религии, климате, истории и культуре и напомнил о том, что алжирские студенты ранее обучались в нашей стране.
Р.Алигулиев пригласил президента Алжирской академии наук и технологий, профессора госпожу Малика Аллаб-Йакер в организацию, которой он руководит.
Затем гостю предоставили информацию о деятельности Учебно-инновационного центра и центра обработки данных AzScienceNet.
Проинформировали о том, что преподавание информатики для диссертантов и докторантов республики осуществляется в Учебно-инновационном центре.
Было отмечено, что посредством AzScienceNet сотрудникам научных учреждений и организаций НАНА оказываются услуги Wi-Fi, Cloud Computing, Cloud Storage, Кластерных вычислений, Hostinq, Eduroam. AzScienceNet, которая имеет доступ к Общеевропейской сети науки и образования (GEANT) со скоростью подключения 1,41 Гбит/с, обладает скоростью вычисления 17 Тфлопс и объемом внешней памяти 400 Тбайт.
Посол А.Бенмусад высоко оценил инновационные условия, созданные в институте, и отметил, что он готов оказать необходимую помощь для совместного сотрудничества.