AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında gənc alimlərin böyük rolu var
Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 2 Fevral – Azərbaycan Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 2 fevral tarixinin Gənclər Günü kimi qeyd edildiyini söyləyib. Gənc nəslə göstərilən yüksək dövlət qayğısından danışan N.Vəlixanlı vurğulayıb ki, gənc alimlər elmi tədqiqatlara qoşulmaqla AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. Alim AMEA-da gənc alimlərin sosial problemlərinin həlli, eləcə də onların elmi fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı islahatların həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov dövlətin uğurlu siyasəti nəticəsində gənc alimlərimizin elmi-ictimai həyatın bütün sferalarında fəal iştirak etdiyini deyib. Gənclərin elmi-mədəni, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər tədbirlərin reallaşmasında mühüm rol oynadığını söyləyən F.Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumda bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi və səmərəli fəaliyətinə görə fərqlənmiş və yaşı 35-ə qədər olan gənc alimlər Fəxri fərmanlarla təltif olunublar.

Состоялось мероприятие, посвященное 2 Февраля - Дню молодежи Азербайджана
В Национальном музее истории Азербайджана состоялось мероприятие, посвященное 2 Февраля - Дню молодежи Азербайджана.
Мероприятие, в котором приняли участие председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов, заведующий отделом Главного управления молодежи и спорта Баку Гюндюз Велиев, молодые ученые, сотрудники музея и председатели СМИ, началось с исполнения Государственного Гимна Азербайджанской Республики.
Открывая заседание, директор музея, академик Наиля Валиханлы рассказала о внимании и заботе, проявляемой к молодежи в нашей стране, а также о государственных программах, принятых в данном направлении. Академик также отметила, что в НАНА проведены реформы, направленные на решение социальных проблем молодых ученых, а также оценки их научной деятельности.
Затем председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА Фамин Салманов подчеркнул, что в результате успешной государственной политики наши молодые ученые принимают активное участие во всех сферах научной и общественной жизни. Отметив, что молодежь играет важную роль в реализации научной, культурной, политической, экономической, гуманитарной и иной деятельности, Ф.Салманов проинформировал участников о проектах, реализуемых в этом направлении.
На мероприятии почетными грамотами были награждены молодые ученые музея в возрасте до 35 лет, отличившиеся научной и эффективной деятельностью.