AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında gənc alimlərin böyük rolu var
Bu gün Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində 2 Fevral – Azərbaycan Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə 2 fevral tarixinin Gənclər Günü kimi qeyd edildiyini söyləyib. Gənc nəslə göstərilən yüksək dövlət qayğısından danışan N.Vəlixanlı vurğulayıb ki, gənc alimlər elmi tədqiqatlara qoşulmaqla AMEA-nın ictimai-siyasi həyatında böyük rol oynayırlar. Alim AMEA-da gənc alimlərin sosial problemlərinin həlli, eləcə də onların elmi fəaliyyətlərinin qiymətləndirilməsi ilə bağlı islahatların həyata keçirildiyini də diqqətə çatdırıb.
Sonra çıxış edən Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov dövlətin uğurlu siyasəti nəticəsində gənc alimlərimizin elmi-ictimai həyatın bütün sferalarında fəal iştirak etdiyini deyib. Gənclərin elmi-mədəni, siyasi, iqtisadi, humanitar və digər tədbirlərin reallaşmasında mühüm rol oynadığını söyləyən F.Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumda bu istiqamətdə həyata keçirilən layihələr barədə iştirakçıları məlumatlandırıb.
Tədbirdə, həmçinin muzeyin elmi və səmərəli fəaliyətinə görə fərqlənmiş və yaşı 35-ə qədər olan gənc alimlər Fəxri fərmanlarla təltif olunublar.

Young scientists have a great role in the socio-political life of ANAS
National Azerbaijan History Museum hosted an event dedicated to the "2 February - Azerbaijan Youth Day".
The event was attended by the chairman of the Council of Young Scientists and Professionals of ANAS, PhD in Physics, Associate Professor Famin Salmanov, Head of Baku Youth and Sports Head Office Gunduz Valiyev, young scientists, museum staff and mass media representatives.
Opening the meeting, director of the museum, academician Naila Valikhanli spoke about the attention and care shown to the youth in our country, as well as the state programs adopted in this direction. The academician also said that reforms in the solution of social problems of young scientists and evaluation of their scientific activity were carried out at ANAS.
Then, chairman of the Young Scientists and Specialists Council of the ANAS Famin Salmanov said that as a result of successful state policy, our young scientists are actively involved in all spheres of scientific and social life