AMEA-nın Əsas binasında Tarix İnstitutunun təşkilatçılığı ilə 2 Fevral – Gənclər Gününə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə Tarix İnstitutunun direktoru, akademik Yaqub Mahmudov çıxış edərək Gənclər Gününün yaranmasından söz açıb, ölkəmizdə bu günün bayram kimi qeyd edilməsinin ənənəvi hal aldığını söyləyib.
Son illərdə Azərbaycanın keçdiyi böyük inkişaf yolundan, respublikamızın regionda lider dövlətə çevrilməsindən danışan alim hər bir azərbaycanlı gəncin bu dövlətin vətəndaşı olması ilə qürur duyduğunu bildirib. O, gəncləri tariximizə sahib çıxmağa, müstəqilliyimizin qorunması sahəsində üzərlərinə düşən vəzifəni yerinə yetirməyə çağırıb.
Bildirilib ki, Azərbaycanda dövlət gənclər siyasətinin formalaşması ümummilli lider Heydər Əliyevin adı ilə sıx bağlıdır. Ulu öndər Azərbaycana rəhbərliyinin bütün dövrlərində sağlam gəncliyin, bu dövlətə sahib dura biləcək bir nəslin yetişməsinə xüsusi önəm verib. Azərbaycan tarixinin bütün mərhələlərində ictimai-siyasi qüvvəyə çevrilən gənclərimiz bu gün Prezident İlham Əliyevin ətrafında sıx birləşərək ölkəmizin sürətli inkişafında, qüdrətinin artmasında, mənafeyinin qorunması və möhkəmlənməsində fəal iştirak edir.
Sonra çıxış edən Tarix İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Rəşad Mustafa müəssisədə 40-a yaxın gənc alimin fəaliyyət göstərdiyini diqqətə çatdırıb. İnstitutda yeni yaradılan İctimaiyyətlə əlaqələr və Təhsil şöbələrinin müdirlərinin gənclər olduğunu söyləyən R.Mustafa institutun gənc alimlərinin 2017-ci ildə 24 beynəlxalq elmi konfransda iştirak etdiyini bildirib.
Qeyd olunub ki, hazırda Tarix İnstitutunda 3 magistrant təhsil alır. İnstitutun magistrları Azərbaycanın qədim və orta əsrlər tarixi üzrə ixtisaslaşır, qədim mixi yazıları (Şumer, Akkad, Elam, hurri və Urartu) və osmanlı xətlərini (siyaqət) öyrənirlər.
Digər çıxış edənlər 2 Fevral - Gənclər Günü münasibətilə gənc alimləri təbrik edib, onlara fəaliyyətlərində uğurlar arzulayıblar.

В Главном здании НАНА при организационной поддержке Института истории состоялось мероприятие, посвященное 2 Февраля - Дню молодежи.
В своем выступлении на мероприятии директор Института истории, академик Ягуб Махмудов рассказал об учреждении Дня молодежи и отметил, что празднование этого дня в нашей стране приняло традиционный характер.
Рассказав о большом пути развития и превращении Азербайджана в лидирующее государство в регионе, ученый отметил, что каждый представитель азербайджанской молодежи испытывает чувство гордости от того, что является гражданином этого государства. Он призвал молодежь выполнять возложенные задачи в области защиты нашей независимости.
Было отмечено, что формирование государственной молодежной политики в Азербайджане тесно связано с именем общенационального лидера Гейдара Алиева. Великий лидер во все периоды руководства Азербайджаном придавал особое значение воспитанию здорового молодого поколения, которое станет хозяином этого государства. Наша молодежь, которая стала общественно-политической силой на всех этапах истории Азербайджана, сегодня тесно сплотившись вокруг Президента Ильхама Алиева, активно участвует в стремительном развитии, защите интересов, укреплении и росте могущества нашей страны.
Выступивший затем председатель Совета молодых ученых и специалистов Института истории Рашад Мустафа отметил, что в этом учреждении занимаются деятельностью около 40 молодых ученых.
Было отмечено, что в настоящее время в Институте истории получают образование 3 магистранта, которые специализируются по древней и средневековой истории Азербайджана, изучают древние клинописи (Шумер, Аккад, Элам, хурри и Урарту) и османский почерк (сиягат).
Далее выступившие поздравили молодых ученых с Днем молодежи, пожелали им успехов в дальнейшей деятельности.