AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası hesabat verib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) 2017-ci ilin yekunlarına həsr olunan hesabat yığıncağı keçirilib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, akademiyanın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Prezident yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov və gənc alimlər iştirak ediblər.
İclasda GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumun 2017-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edib. Qeyd edib ki, GAMŞ tərəfindən ötən il Azərbaycan gəncliyinin potensialını müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək, həmin potensialdan dövlətin mənafeləri naminə istifadə etmək, həmçinin yeni nəsildə fəal vətəndaşlıq mövqeyini formalaşdırmaq istiqamətində çoxşaxəli işlər görülüb.
O, şuranın elmi-ictimai fəaliyyətində prioritet kimi AMEA-nın Tədbirlər Planını və Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını əsas tutduğunu söyləyib.
F.Salmanov 2017-ci ildə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, həmçinin Aşqarlar Kimyası institutlarının gənc alimlərinin iştirakı ilə mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu və beynəlxalq impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini bildirib.
Sədr hesabat ilində elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, akademiyanın müvafiq institutlarında magistratura pilləsi üzrə qəbul üçün elan olunmuş müsabiqəyə hazırlıqlı gənclərin cəlb olunmasını təmin etmək məqsədilə ali təhsil ocaqlarında elmi seminarların keçirildiyini deyib. F.Salmanov Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində “Elm Guşəsi”nin açıldığını da diqqətə çatdırıb.
AMEA, Təhsil Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Gənc Alimlərin Birinci Qurultayının keçirildiyini deyən F.Salmanov tədbir çərçivəsində gənc alim və mütəxəssislərin problemlərinin həlli və gələcək perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı geniş müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
O, AMEA-nın 2 gənc əməkdaşının Gənclər və İdman Nazirliyinin elan etdiyi “İlin gənci” mükafatına və 10-a yaxın gənc alimin akademiyanın Rəyasət Heyətinin və müvafiq bölmələrin fəxri fərmanlarına layiq görüldüyünü vurğulayıb. Şura sədri bundan əlavə, 2 gənc alimin Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondunun “İlin gənc alimi” müsabiqəsinin qalibi olduğunu bildirib.
F.Salmanov hesabat ilində AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin kitab, monoqrafiya, məqalə və tezislərinin çap olunduğunu, elmin təbliği və populyarlaşdırılması istiqamətində işlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
İclasda akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək 2 fevral - Gənclər Günü ilə bağlı gənc alimləri təbrik edib. O, son illərdə AMEA-da aparılan islahatlar nəticəsində gənclərin elmə marağının artdığını, akademiyanın magistratura və doktorantura pilləsinə qəbul zamanı yüksək nəticələrin qeydə alındığını söyləyib. D.Tağıyev gənc alimlər üçün bu ildən etibarən yay məktəbinin təşkil olunacağını, ilkin olaraq isə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin gənc əməkdaşları üçün dərslərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin akademik Fəxrəddin Qədirov, Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun doktorantı, "Magistr-2017" müsabiqəsinin qalibi Nigar İbrahimova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Anar Rəhimov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzə fəlsəfə doktoru Gülnarə Balakişiyeva və digərləri çıxış edərək hesabatla bağlı fikir və təkliflərini bölüşüblər.

Central Scientific Library hosted a meeting devoted to the results of the 2017 academic year of the Young Scientists and Specialists Council (YSSC) of ANAS.
Academicians - Ibrahim Guliyev, Dilgam Tagiyev, Academician-Secretary of the Department of Earth Sciences, academician Fakhraddin Gadirov, Executive Director of the Foundation under the President of Azerbaijan Ogtay Samadov and young scientists participated at the meeting.
Chairman of YSSC, PhD in physics, associate professor Famin Salmanov made a report on the activity of the organization for 2017. YSSC has done a lot to develop the potential of Azerbaijani youth in accordance with the requirements of modern times, to use this potential for the benefit of the state, as well as to form an active citizenship position in the new generation, the speaker underlined.
Important scientific results were achieved with the participation of young scientists from Molecular Biology and Biotechnology, as well as the Additives Chemistry Institute, and published in international impressive magazines, chairman emphasized.
He said that two young ANAS employees were awarded the "Youth of the Year" award by the Ministry of Youth and Sports and about 10 young scientists were awarded with honorary orders of the Presidium of the Academy and relevant departments. The chairman of the Council also noted that 2 young scientists were winners of the Science Development Fund of the President of the Year "Young scientist of the year" contest.
F.Salmanov said that in the reporting year the books, monographs, articles and theses of young scientists and specialists of ANAS were published, and works on propagation and popularization of science will continue.
Discussions were held after the report was listened.
Academician Dilgam Taghiyev congratulated young scientists on February 2 - Youth Day. He said that as a result of the reforms carried out in ANAS in recent years, the interest of young people in science has increased and high results have been achieved during the academy's admission to master's and doctoral degrees. D.Tagiyev noted that summer schools will be organized for young scientists this year and will be held for young employees.
Academician Fakhraddin Gadirov, Executive Director of Knowledge Foundation Oktay Samadov, Doctoral student of Catalysis and Inorganic Chemistry Institute, winner of "Master-2017" Nigar Ibrahimova, Leading Researcher at the Institute of Management Systems, PhD in Mathematics Anar Rahimov, Leading researcher at Molecular Biology and Biotechnology Institute, PhD in Biology Gulnara Balakishiyeva and others shared their opinions and suggestions on the report.