AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası hesabat verib
Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) 2017-ci ilin yekunlarına həsr olunan hesabat yığıncağı keçirilib.
İclasda AMEA-nın vitse-prezidentləri, akademiklər - İbrahim Quliyev, Dilqəm Tağıyev, akademiyanın Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov, Prezident yanında Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov və gənc alimlər iştirak ediblər.
İclasda GAMŞ-ın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumun 2017-ci ildəki fəaliyyətinə dair hesabatla çıxış edib. Qeyd edib ki, GAMŞ tərəfindən ötən il Azərbaycan gəncliyinin potensialını müasir dövrün tələblərinə uyğun inkişaf etdirmək, həmin potensialdan dövlətin mənafeləri naminə istifadə etmək, həmçinin yeni nəsildə fəal vətəndaşlıq mövqeyini formalaşdırmaq istiqamətində çoxşaxəli işlər görülüb.
O, şuranın elmi-ictimai fəaliyyətində prioritet kimi AMEA-nın Tədbirlər Planını və Prezident İlham Əliyevin “Azərbaycan gəncliyi 2017-2021-ci illərdə” Dövlət Proqramını əsas tutduğunu söyləyib.
F.Salmanov 2017-ci ildə Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, həmçinin Aşqarlar Kimyası institutlarının gənc alimlərinin iştirakı ilə mühüm elmi nəticələrin əldə olunduğunu və beynəlxalq impakt faktorlu jurnallarda dərc edildiyini bildirib.
Sədr hesabat ilində elmlə təhsilin vəhdətinin yaradılması, akademiyanın müvafiq institutlarında magistratura pilləsi üzrə qəbul üçün elan olunmuş müsabiqəyə hazırlıqlı gənclərin cəlb olunmasını təmin etmək məqsədilə ali təhsil ocaqlarında elmi seminarların keçirildiyini deyib. F.Salmanov Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası və Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin birgə təşkilatçılığı ilə Heydər Əliyev adına Müasir Təhsil Kompleksində “Elm Guşəsi”nin açıldığını da diqqətə çatdırıb.
AMEA, Təhsil Nazirliyi və Gənclər və İdman Nazirliyinin birgə təşkilatçılığı ilə Gənc Alimlərin Birinci Qurultayının keçirildiyini deyən F.Salmanov tədbir çərçivəsində gənc alim və mütəxəssislərin problemlərinin həlli və gələcək perspektiv istiqamətlərinin müəyyənləşdirilməsi ilə bağlı geniş müzakirələrin aparıldığını söyləyib.
O, AMEA-nın 2 gənc əməkdaşının Gənclər və İdman Nazirliyinin elan etdiyi “İlin gənci” mükafatına və 10-a yaxın gənc alimin akademiyanın Rəyasət Heyətinin və müvafiq bölmələrin fəxri fərmanlarına layiq görüldüyünü vurğulayıb. Şura sədri bundan əlavə, 2 gənc alimin Prezident yanında Elmin İnkişafı Fondunun “İlin gənc alimi” müsabiqəsinin qalibi olduğunu bildirib.
F.Salmanov hesabat ilində AMEA-nın gənc alim və mütəxəssislərinin kitab, monoqrafiya, məqalə və tezislərinin çap olunduğunu, elmin təbliği və populyarlaşdırılması istiqamətində işlərin bundan sonra da davam etdiriləcəyini söyləyib.
Hesabat dinlənildikdən sonra müzakirələr aparılıb.
İclasda akademik Dilqəm Tağıyev çıxış edərək 2 fevral - Gənclər Günü ilə bağlı gənc alimləri təbrik edib. O, son illərdə AMEA-da aparılan islahatlar nəticəsində gənclərin elmə marağının artdığını, akademiyanın magistratura və doktorantura pilləsinə qəbul zamanı yüksək nəticələrin qeydə alındığını söyləyib. D.Tağıyev gənc alimlər üçün bu ildən etibarən yay məktəbinin təşkil olunacağını, ilkin olaraq isə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin gənc əməkdaşları üçün dərslərin keçiriləcəyini diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə, həmçinin akademik Fəxrəddin Qədirov, Bilik Fondunun icraçı direktoru Oqtay Səmədov, Kataliz və Qeyri-üzvi Kimya İnstitutunun doktorantı, "Magistr-2017" müsabiqəsinin qalibi Nigar İbrahimova, İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Anar Rəhimov, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, biologiya üzə fəlsəfə doktoru Gülnarə Balakişiyeva və digərləri çıxış edərək hesabatla bağlı fikir və təkliflərini bölüşüblər.

Состоялось отчетное заседание Совета молодых ученых и специалистов НАНА
В Центральной научной библиотеке состоялось отчетное заседание Совета молодых ученых и специалистов НАНА, посвященное результатам научно-организационной деятельности структуры в 2017 году.
В заседании приняли участие вице-президенты НАНА, академики - Ибрагим Гулиев, Дильгам Тагиев, академик-секретарь Отделения наук о Земле, академик Фахраддин Гадиров, исполнительный директор Фонда знаний при Президенте Азербайджана Октай Самедов и молодые ученые.
На заседании председатель СМУС, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов выступил с отчетным докладом о деятельности возглавляемой им структуры в 2017 году. Он отметил, что СМУС проделал большую работу по развитию потенциала азербайджанской молодежи в соответствии с требованиями современной эпохи, использованию этого потенциала во благо государства, а также формированию активной гражданской позиции в новом поколении.
Он отметил, что научно-общественная деятельность совета основывалась на Плане мероприятий НАНА и Президента Ильхама Алиева «Государственной программе об азербайджанской молодежи в 2017-2021 годах».
Ф.Салманов сообщил, что в 2017 году с участием молодых ученых институтов Молекулярной биологии и биотехнологии и Химии присадок были достигнуты важные научные результаты и опубликованы статьи в международных журналах с импакт-фактором.
Председатель подчеркнул, что в отчетном году в соответствующих институтах академии проводились научные семинары с целью обеспечения интеграции науки и образования и привлечения молодежи к конкурсу, объявленному по приему в магистратуру. Ф.Салманов напомнил, что при совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов и Отделения биологических и медицинских наук в Современном образовательном комплексе имени Гейдара Алиева был открыт «Научный уголок».
Отметив, что при совместной организационной поддержке НАНА, Министерства образования и Министерства молодежи и спорта состоялся Первый съезд молодых ученых, Ф. Салманов довел до сведения, что в рамках этого мероприятия были проведены широкие дискуссии по решению проблем молодых ученых и специалистов и определению будущих перспектив.
Он отметил, что два молодых сотрудника НАНА были удостоены награды «Молодежь года» Министерства молодежи и спорта, а около 10 молодых ученых были награждены почетными грамотами Президиума академии и соответствующих отделений. Он также сообщил, что 2 молодых ученых стали победителями конкурса «Молодой ученый года» Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Ф.Салманов сказал, что в отчетном году были изданы книги, монографии, статьи и тезисы молодых ученых и специалистов НАНА и подчеркнул, что работы по распространению и популяризации науки будут и впредь продолжаться.
После заслушивания доклада состоялись обсуждения.
Выступив на заседании, академик Дильгам Тагиев поздравил молодых ученых с 2 февраля - Днем молодежи. Он добавил, что в результате реформ, проведенных в НАНА за последние годы, был повысшен интерес молодых людей к науке, достигнуты высокие результаты во время приема в магистратуру и докторантуру академии. Д.Тагиев отметил, что с текущего года для молодых ученых будут организованы летние школы, а изначально планируется проведение занятий для молодых сотрудников Отделения химических наук НАНА.
На мероприятии академик Фахраддин Гадиров, исполнительный директор Фонда знаний Октай Самедов, докторант Института катализа и неорганической химии, победитель конкурса «Магистр-2017» Нигяр Ибрагимова, ведущий научный сотрудник Института систем управления, доктор философии по математике Анар Рагимов, ведущий научный сотрудник Института биологии и биотехнологий, доктор философии по биологии Гульнара Балакишиева и другие выдвинули свои рекомендации и предложения в связи с докладом.