AMEA Elmi Müəssisələrinin Direktorları Şurasının iclası keçirilib
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, vitse-prezidentləri, akademik-katibi, elmi bölmələrin akademik-katibləri, elmi müəssisələrin direktorları, Rəyasət Heyətinin idarə rəisləri və digər məsul əməkdaşları iştirak ediblər.
Öncə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə Dövlət İmtahan Mərkəzinin Direktorlar Şurasının sədri Məleykə Abbaszadənin akademiyanın 500-dən çox əməkdaşının DİM-in həyata keçirdiyi buraxılış və qəbul imtahanlarının, elmi-metodiki monitorinqlərin keçirilməsində, tədris vəsaitlərinin hazırlanmasında fəal iştirak etdiklərinə və öz öhdələrinə düşən vəzifələri layiqincə yerinə yetirdiklərinə görə təşəkkür məktubunu iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb. AMEA rəhbəri bildirib ki, dərslik və dərs vəsaitlərinin mükəmməlliyi, elmi biliklərin tədris ədəbiyyatında lazımi şəkildə yer alması üçün akademiyanın alim və mütəxəssislərinin gələcəkdə də bu istiqamətdə fəaliyyəti olduqca vacibdir.
Sonra iclasda baza kafedralarının fəaliyyəti haqqında müzakirə aparılıb. Məsələ ilə bağlı akademik Akif Əlizadə çıxış edərək akademiyanın elm və təhsilin inteqrasiyası istiqamətində aktiv çalışdığını və bunun göstəricisi olaraq, AMEA-nın institutlarında müxtəlif universitetlərin 16 baza kafedrasının fəaliyyət göstərdiyini bildirib. Qeyd edib ki, hazırda AMEA-nın elmi müəssisələrində təşkil olunan təcrübə mərkəzlərində ali təhsil müəssisələrinin tələbələri yüksək səviyyədə praktiki biliklər əldə edirlər. AMEA prezidenti gələcəkdə elmi müəssisələrdə baza kafedralarının sayının artırılması və onların fəaliyyətinə dair normativ hüquqi bazanın yaradılması barədə tapşırıq verib.
AMEA rəhbəri ötən il yüksək elmi nailiyyətlər əldə etmiş bir qrup alimə “AMEA-nın professoru” elmi adının verildiyini söyləyib. O, həmin alimlərin elmi-tədqiqat işlərinə, elmi kadrların hazırlanması prosesinə daha aktiv cəlb edilməsinin vacibliyini qeyd edib və bu barədə AMEA-nın elmi bölmələrinin rəhbərlərinə müvafiq tapşırıqlar verib. Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, alimlərin elmi, elmi-təşkilati və elmi-pedaqoji fəaliyyətinin qiymətləndirilməsi, onların əməyinin stimullaşdırılması akademiyanın çoxşaxəli islahatlarının tərkib hissəsidir.
Gündəlikdə növbəti məsələ Avropa İttifaqının “Erasmus+” proqramının “NİZAMİ” layihəsinin icrası ilə bağlı tədbirlərin həyata keçirilməsi haqqında olub. Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov vurğulayıb ki, “NİZAMİ” layihəsinin həyata keçirilməsi "Azərbaycan Respublikasında biznes mühitinin əlverişliyinin artırılması və beynəlxalq reytinqlərdə ölkəmizin mövqeyinin daha da yaxşılaşdırılması ilə bağlı əlavə tədbirlər haqqında" Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 13 iyul 2016-cı il tarixli Sərəncamının həyata keçirilməsinə dair Tədbirlər Planında yer alıb. İdarə rəisi layihədə AMEA ilə yanaşı, Təhsil Nazirliyinin, ölkəmizin doqquz aparıcı universitetinin, habelə Almaniya, Fransa, İspaniya, İsveç və Çexiyanın beş nüfuzlu universitetinin iştirak etdiyini bildirib. O, qeyd edib ki, 2015-ci ildən həyata keçirilməyə başlanan layihə cari ilin oktyabr ayında başa catacaq. Ə.Sadıqov layihə çərçivəsində ölkəmizdə doktorantura təhsilinin təkmilləşdirilməsi və Vahid Avropa Ali Təhsil Məkanının tələblərinə uyğun strukturlaşdırılması ilə bağlı həyata keçirilmiş işlər haqqında yekun hesabatın, müvafiq təklif və tövsiyələrin hazırlanacağını, doktoranturada təhsil alanlar haqqında milli elektron portalın yaradılacağını deyib. Ə.Sadıqov onu da əlavə edib ki, layihə iştirakçısı olan xarici universitetlərlə birgə növbəti tədbir İspaniyada olacaq.
Sonra Ə.Sadıqov AMEA-da doktorantura və dissertanturaya qəbul haqqında məsələ ilə bağlı təqdimatla çıxış edib. İdarə rəisi AMEA prezidentinin akademiyada fəlsəfə doktoru və elmlər doktoru proqramı üzrə doktorantura və dissertanturaya qəbulun həyata keçirilməsi barədə 25 dekabr 2017-ci il tarixli Sərəncamını xatırladıb. Təqdimatda doktorantura və dissertanturada plan yerləri və sənəd verənlərin sayına dair statistik məlumatları açıqlayıb.
O, 2017-cı ilin qış imtahan sessiyasının yekunlarını təqdim edərək ixtisas, fəlsəfə fənni və xarici dil üzrə doktorant və dissertantların doktorluq imtahanlarının nəticələrini diqqətə çatdırıb. Həmçinin 2018-ci il üçün fəlsəfə və elmlər doktoru hazırlığı üzrə doktorantura və dissertanturaya  qəbulun gedişi barədə məlumat verib.
Tədbirdə Beynəlxalq Əlaqələr İdarəsinin rəisi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Esmira Əlirzayeva gündəlikdə yer alan AMEA-nın “HORİZON-2020” beynəlxalq proqramında iştirakına dair məsələ ilə bağlı çıxış edib. Bildirib ki, proqram Azərbaycan alimləri üçün xarici həmkarlarla müştərək layihələrdə işləmək imkanı yaradır. İdarə rəhbəri Azərbaycan alimlərinin proqramda iştirakı ilə əlaqəli mövcud vəziyyət, problem və perspektivlər, proqram çərçivəsində 2018-2020-ci illər üzrə yeni çağırışlar, proqramda iştirak etmək üçün fəallığın artırılması məqsədilə AMEA-nın həyata keçirdiyi tədbirlər, eləcə də Milli Əlaqələndirici Şəxslər Şəbəkəsinin fəaliyyətinin təkmilləşdirilməsi haqqında məlumat verib.
İclasda E.Əlirzayeva Vyana konvensiyası və AMEA-nın xarici ölkələrin akkreditə olunmuş diplomatik nümayəndəlikləri ilə əlaqələrin qurulmasına dair qoyulan tələblər haqqında danışıb, akademiyanın elmi müəssisələri tərəfindən müxtəlif ölkələrin elmi qurumları ilə əlaqələrin genişləndirilməsi istiqamətində imzalanan əməkdaşlıq sənədləri və onların hazırlanması qaydalarını iclas iştirakçılarının diqqətinə çatdırıb.
İclasda Nazirlər Kabinetinin 11 avqust 2016-cı il tarixli, 470 №-li Sərəncamının icrası ilə bağlı bəzi məsələlər haqqında müzakirə aparılıb. Hüquq və Kadrlar İdarəsinin rəisi, hüquq üzrə fəlsəfə doktoru Rasim Ağasiyev məsələ ilə bağlı bir sıra təkliflər irəli sürüb.  Həmçinin iclasda R.Ağasiyev AMEA-nın elmi müəssisələrində zərərli və ağır şəraitdə işləyən işçilərin əmək haqlarına əlavələrin ödənilməsi və akademiya əməkdaşlarının ezamiyyət sənədlərinin hüquqi tənzimlənməsi haqqında da danışıb. Müzakirələrdən sonra sözügedən məsələlərin yenidən hüquqi tənzimlənməsi məqsədilə normativ sənədlərin hazırlanması qərara alınıb.

Board of Directors of scientific institutions of ANAS held a meeting at the Main building of the National Academy of Sciences of Azerbaijan. The meeting was attended by the President of ANAS, Vice-Presidents and Academician-Secretary of ANAS, Academicians-Secretaries of scientific departments, directors of scientific institutions and responsible employees of the Presidium.
First of all, President of ANAS, Academician Akif Alizadeh brought to the attention of those present the letter of thanks of Chairman of the Board of Directors of the State Examination Center Maleyke Abbaszadeh for active participation of more than 500 Academy staff at the final and entrance examinations carried out by the SEC, scientific and methodical monitoring, preparation of teaching aids, duties assigned to them.
The head of ANAS noted that, in order to ensure the perfection of textbooks and teaching aids, the inclusion in the academic literature of scientific knowledge at the proper level, it is extremely necessary that scientists and specialists of the Academy continue their activities in this field in the future.
Then, was discussed the activity of the basic departments. In his speech on this issue, Academician Akif Alizadeh said that, ANAS is actively working towards the integration of science and education, as indicated by the activity in the institutes of the Academy of 16 basic departments of various universities. He noted that, at present in practical centers organized in scientific institutions of ANAS, students of higher educational institutions master the practical knowledge at a high level. President of ANAS gave instructions aimed at increasing the number of basic departments in scientific institutions in the future and creating an appropriate regulatory and legal framework.
Academician Akif Alizadeh said that, last year a group of scientists who achieved high scientific results was awarded the academic title of "Professor of ANAS". He noted the need for more active involvement of these scientists in scientific research and the process of training scientific personnel and gave corresponding instructions to the heads of scientific departments of ANAS. The head of ANAS said that, an integral part of multilateral reforms in the Academy is the evaluation of scientific, scientific, organizational and scientific-pedagogical activity of scientists and the stimulation of their work.
The next issue on the agenda was the implementation of activities in connection with the implementation of the NIZAMI project of the European Union's Erasmus + program. In his speech, the head of the Office of Science and Education of the Presidium of ANAS, correspondent member of ANAS, Aminaga Sadigov stressed that, the implementation of the project "NIZAMI" took place in the Action Plan to implement the Order of the President of the Republic of Azerbaijan "On additional measures to improve the business environment in the Republic of Azerbaijan and further improvement of the country's position in international ratings" dated July 13, 2016. The head of the Department said that, along with ANAS, the Ministry of Education, nine leading universities of the republic, as well as five authoritative universities of Germany, France, Spain, Sweden and the Czech Republic take part in the project. He noted that the project, launched in 2015, will be completed in October this year. Aminaga Sadigov added that, within the framework of the project a final report on the implemented activities aimed at improving the doctoral studies in our country and its structuring in accordance with the requirements of the Single European Higher Education Area, relevant proposals and recommendations will be prepared and a national electronic portal will be created about receiving education in doctoral studies. Aminaga Sadigov also added that, the next event will be held in Spain with the participation of foreign universities involved in the project.
Then, correspondent member of ANAS A.Sadigov made a presentation on admission to doctoral studies and dissertations of ANAS. The head of the department recalled the decree of the President of ANAS from December 25, 2017 on the admission to doctoral studies and dissertations on the program for the preparation of doctors of philosophy and doctors of science at the Academy. In the presentation, statistical data were published on the planned places in doctoral and doctoral studies and the number of people who submitted applications.
A.Sadigov has informed on results of winter examination session of 2017, has resulted results of doctoral examinations on a specialty, philosophy and foreign languages. He also talked about the process of admission to doctoral studies and dissertations on the preparation of doctors of philosophy and doctors of sciences for 2018.
At the event, Head of the International Relations Department of the Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy in Biology Esmira Alirzaeva told about the participation of ANAS in the international program "HORIZON-2020". She noted that, the program gives domestic scientists the opportunity to participate in joint projects with foreign colleagues. The head of the department informed about the current situation, problems and perspectives of participation of Azerbaijani scientists in the program, new appeals for 2018-2020 within the framework of the program, events held by ANAS to increase the activity of participation in the program, as well as to improve the activities of the Network of National Coordinators.
At the meeting, Esmira Alirzaeva told the audience about the Vienna Convention and the requirements for the process of establishing relations with the accredited diplomatic missions of foreign countries, documents on cooperation signed with the scientific organizations of various countries and the rules for their preparation.
At the event, some issues related to the implementation of the Cabinet Regulation of August 11, 2016 No. 470-C were discussed. Head of Office of Law and Human Resources
Presidium of ANAS, Doctor of Philosophy on Law Rasim Agasiev put forward a number of proposals in connection with this issue. Also at the meeting R.Agasiyev told about the payment of extra wages to employees working in scientific institutions of ANAS under heavy and harmful conditions, legal settlement of travel documents of ANAS employees. After the discussions, a resolution was adopted on the preparation of normative documents with a view to the legal settlement of the above issues anew.