Bu sözləri AMEA-nın Fiziologiya İnstitutunun direktoru, biologiya üzrə elmlər doktoru Ulduz Həşimova AMEA-nın Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Səhiyyə Nazirliyinin Kollegiyasının "İnsan sağlamlığı Azərbaycan cəmiyyətinin inkişafının əsasıdır" mövzusunda birgə elmi sessiyasında çıxışı zamanı deyib. Alim bildirib ki, uzunömürlü insanların ölkənin ayrı-ayrı ərazilərində kompakt şəkildə yaşaması müasir beynəlxalq təcrübəyə əsaslanan herontoloji tədqiqatların aparılmasına geniş imkanlar açır.
U.Haşımova vurğulayıb ki, dünya əhalisinin getdikcə qocalması fenomeni, sağlam və ya "fizioloji qocalma" haqqında biliklərin genişləndirilməsinə və dərinləşdirilməsinə imkan yaradan kompleks tədqiqatların aktuallığını ön plana çəkir.
Uzunömürlülük fenomeninin kompleks tədqiqi üçün unikal imkanların olduğunu deyən institut direktoru bildirib ki, herontologiya 2015-ci ildə AMEA-nın rəhbərliyi tərəfindən respublika elminin prioritet istiqamətlərindən biri kimi müəyyənləşdirilib. Tapşırığa əsasən, qocalmanın biologiyası ilə xüsusi tədqiqat proqramı hazırlanıb. U.Həşimova vurğulayıb ki, rəsmi demoqrafik məlumatların təhlili və yüksək uzunömürlülük indeksinə malik rayonlarda tibbi-bioloji tədqiqatların aparılması bu proqramın tərkib hissələridir.
Alim statistik məlumatların təhlilinin ölkədə uzunömürlülüyün coğrafiyasını müəyyən etməyə və müvafiq xəritənin tərtibinə imkan verdiyini söyləyib.
Araşdırmanın nəticələrini diqqətə çatdıran alim Azərbaycanda uzunömürlülüyün demoqrafik aspektlərindən danışıb: "Uzunömürlülük ayrı-ayrı rayonlarda müxtəlif səviyyədə müşahidə olunur. Rayonlararası fərqlər kifayət dərəcədə qabarıq olaraq ən aşağı 3,4 faizdən ən yuxarı 53,8 faizə qədər diapazonda dəyişir. Ölkə üzrə ən aşağı uzunömürlülük indeksləri Abşeron iqtisadi zonası, cənub-şərq və cənub-qərb bölgələrinin bəzi rayonlarında qeydə alınır. Ən yüksək göstərici əsasən ölkənin dağlıq və dağətəyi ərazilərində müşahidə olunur. Şəhərlərdə uzunömürlülük indeksi rayonlar ilə müqayisədə daha aşağıdır. Coğrafi cəhətdən yaxın rayonlarda isə bu göstəricilər oxşardır".

«Азербайджан – один из уникальных регионов, имеющих популяционный феномен долгожительства».
Об этом заявила директор Института физиологии НАНА, доктор биологических наук Улдуз Гашимова на Общем заседание НАНА и на совместной научной сессии Коллегии Министерства здравоохранения Азербайджанской Республики на тему «Человеческое здоровье - основа развития азербайджанского общества». Ученый отметила, что компактное проживание долгожителей на отдельных территориях страны открывает широкие возможности для проведения геронтологических исследований, основанных на современном международном опыте.
У.Гашимова подчеркнула, что феномен постепенного старения населения мира выдвигает на первый план актуальность комплексных исследований, способствующих расширению и углублению знаний о здоровом или «физиологическом старении».
Отметив наличие уникальных возможностей для комплексного исследования феномена долгожительства, директор института довела до внимания, что руководством НАНА геронтология в 2015 году определена как одна из приоритетных направлений отечественной науки. Согласно поручению подготовлена специальная программа исследований по биологии старения. У.Гашимова подчеркнула, что анализа официальных демографических данных и проведение медико-биологических исследований в районах с высоким индексом долгожительства являются составляющими данной программы.
Доводя до внимания результаты исследования, ученый рассказала о демографических аспектах долгожительства в Азербайджане: «Долгожительство в отдельных районах наблюдается на различных уровнях. Различия между районами меняются в диапазоне от 3,4 процентов до 53,8%. Самый низкий индекс долгожительства по стране зарегистрирован в Апшеронской экономической зоне, юго-восточном и юго-западном регионах. Самый высокий показатель наблюдается в основном на горных и предгорных территориях страны. Индекс долгожительства в городах более низкая по сравнению с районами. Эти показатели похожи в близких с географической точки зрения районах».