Fevralın 21-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada 2017-2018-ci il üzrə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları üçün fəlsəfə doktoru üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və imtahanların qəbulu məqsədilə yaradılmış komissiya imtahanın gedişatı ilə tanış olublar. Komissiyanın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, üzvləri – fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Əbülhəsən Abbasov, Fərman İsmayılovdur.
Öncə akademik Akif Əlizadə elmi tədqiqatçılarla tanış olaraq onlara imtahanda uğurlar arzulayıb. Alim bu gənclərin gələcəkdə AMEA-nın yüksəkixtisaslı, peşəkar kadrlarına çevriləcəyinə əminliyini ifadə edib. Hər birinə elmi mühitdən yararlanmağı tövsiyyə edib, onlara hər zaman dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev imtahanda iştirak edən tədqiqatçılara elmi fəaliyyətlərinə dair tövsiyyələrini verib. Bildirib ki, gənclərin hər biri araşdırma apardığı sahəyə müvafiq olaraq AMEA-nın müvafiq institut və təşkilatlarında öz fəaliyyətlərini davam etdirə bilərlər.
Qeyd edək ki, doktoranturaya qəbul imtahanları AMEA üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada test texnologiyaları əsasında keçirilib. Cari ildə fəlsəfə doktoru üzrə doktoranturaya 115 yer ayrılıb. 19-21 fevral 2018-ci il tarixlərini əhatə edən imtahanlarda ümumilikdə 187 nəfər iştirak edib.

On February 21, Central Scientific Library hosted the entrance exams for PhD in 2017-2018 for scientific institutions and organizations of ANAS. The president of ANAS, academician Akif Alizadeh and the exam commission were familiarized with the course of examination. The chairman of the commission is Corresponding member of ANAS Bakhtiyar Aliyev, members - PhDs of philosophy Abulhasan Abbasov, Farman Ismayilov.
Academician Akif Alizadeh first met with scientific researchers and wished them success in the exam. The scientist expressed confidence that these young people will become highly qualified specialists of ANAS in the future. He advised each of them to use the scientific environment and said they were always ready to support them.
It should be noted that admission exams for the doctoral candidacy were held on the basis of test technologies in the centralized order of ANAS. In the current year, 115 places have been allocated for the doctorate in philosophy. Totally 187 people participated in the examinations in 19-21 February, 2018.