Fevralın 21-də Mərkəzi Elmi Kitabxanada 2017-2018-ci il üzrə AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatları üçün fəlsəfə doktoru üzrə doktoranturaya qəbul imtahanı keçirilib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və təhsil idarəsinin rəhbəri, AMEA-nın müxbir üzvü Əminağa Sadıqov və imtahanların qəbulu məqsədilə yaradılmış komissiya imtahanın gedişatı ilə tanış olublar. Komissiyanın sədri AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev, üzvləri – fəlsəfə üzrə elmlər doktorları Əbülhəsən Abbasov, Fərman İsmayılovdur.
Öncə akademik Akif Əlizadə elmi tədqiqatçılarla tanış olaraq onlara imtahanda uğurlar arzulayıb. Alim bu gənclərin gələcəkdə AMEA-nın yüksəkixtisaslı, peşəkar kadrlarına çevriləcəyinə əminliyini ifadə edib. Hər birinə elmi mühitdən yararlanmağı tövsiyyə edib, onlara hər zaman dəstək göstərməyə hazır olduğunu bildirib.
AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Əliyev imtahanda iştirak edən tədqiqatçılara elmi fəaliyyətlərinə dair tövsiyyələrini verib. Bildirib ki, gənclərin hər biri araşdırma apardığı sahəyə müvafiq olaraq AMEA-nın müvafiq institut və təşkilatlarında öz fəaliyyətlərini davam etdirə bilərlər.
Qeyd edək ki, doktoranturaya qəbul imtahanları AMEA üzrə mərkəzləşdirilmiş qaydada test texnologiyaları əsasında keçirilib. Cari ildə fəlsəfə doktoru üzrə doktoranturaya 115 yer ayrılıb. 19-21 fevral 2018-ci il tarixlərini əhatə edən imtahanlarda ümumilikdə 187 nəfər iştirak edib.

Президент НАНА ознакомился с процессом вступительных экзаменов в докторантуру
21 февраля в Центральной научной библиотеке состоялись вступительные экзамены в докторантуру научных учреждений и организаций НАНА на 2017-2018 учебный год. Президент НАНА, академик Акиф Ализаде, начальник Управления науки и образования Президиума НАНА, член-корреспондент НАНА Аминага Садыгов и комиссия по приему экзаменов ознакомились с ходом экзамена. Председатель комиссии, член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев, члены комиссии – доктора философских наук Абульгасан Аббасов, Фарман Исмаилов.
Познокомившись с научными исследователями, академик Акиф Ализаде пожелал им успехов на экзамене. Ученый выразил уверенность в том, что эти молодые исследователи в будущем станут высококвалифицированными, профессиональными кадрами НАНА. Он рекомендовал каждому из них воспользоваться научной средой и выразил готовность в их постоянной поддержке.
Член-корреспондент НАНА Бахтияр Алиев дал рекомендации исследователям относительно их научной деятельности. Он отметил, что каждый из молодых исследователей может продолжить свою деятельность в соответствующих институтах и организациях НАНА в соответствии с областью своих исследований.
Следует отметить, что вступительные экзамены в докторантуру проводились на основе тестовых технологий в централизованном порядке в НАНА. В текущем году по программе подготовки докторов философии выделено 115 мест. В экзаменах, охвативших 19-21 февраля 2018 года, приняло участие в целом 187 человек.