Fevralın 23-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində “Azərbaycan Şirvanşahlar dövləti” sərgisi açılıb.
Tədbirdə mədəniyyət və incəsənət xadimləri, tarixçi alimlər, muzey əməkdaşları, muzeyin “Gənc muzeysevərlər və muzeyşünaslar klubu”nun üzvləri iştirak ediblər.
Açılış mərasimində çıxış edən muzeyin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı sərginin məqsədinin tariximizin önəmli səhifələrindən olan Şirvanşahlar dövlətinin siyasi, inzibati, iqtisadi, hərbi xüsusiyyətlərini, əldə etdiyi nailiyyətləri tamaşaçılara çatdırmaq olduğunu bildirib.
Sonra sərginin kuratoru, muzeyin Elmi-ekspozisiya və sərgilərin təşkili şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Səbuhi Əhmədov sərgi barədə qonaqlara ətraflı məlumat verib. Bildirib ki, IX-XVI əsrlərdə mövcud olmuş Şirvanşahlar dövləti barədə sərgi Azərbaycan tarixində ilk dəfə təşkil edilir. Sərgidə muzeyin fondlarında qorunan 225 eksponat nümayiş olunur.
Diqqətə çatdırılıb ki, Bakı, Şamaxı, Şabran və digər ərazilərdə aparılmış arxeoloji qazıntılarda aşkarlanmış materiallar muzeyin bərpa laboratoriyasında təmizlik-bərpa işləri aparılandan sonra sərgidə nümayiş olunur. Həmçinin muzeyin sualtı arxeologiya tədqiqat qrupu tərəfindən Xəzər dənizində aşkar edilmiş eksponatlar da ziyarətçilərə təqdim olunur. Şirvanşahlar dövlətinin xüsusiyyətlərini izah etmək məqsədilə sərgidə 25 informasiya - məlumat paneli qurulub. Burada yazılı məlumatla bərabər sxemlər, rəsmlər təqdim edilir. Sərgidə qurulmuş monitorda dünya muzeylərində qorunan və Şirvanşahlar dövlətinə aid edilən eksponatların fotoşəkilləri göstərilir.

Открылась выставка, посвященная истории азербайджанского Государства Ширваншахов
23 февраля в Национальном музее истории Азербайджана НАНА открылась выставка под названием «Азербайджанское Государство Ширваншахов».
В мероприятии приняли участие деятели искусства и культуры, ученые-историки, сотрудники музея, члены «Клуба молодых любителей музея и музееведов» музея.
На церемонии открытия директор музея академик Наиля Велиханлы сообщила, что цель выставки – доведение до посетителей сведений о политических, административных, экономических и военных качествах государства Ширваншахов, которое является одной из самых важных страниц нашей истории.
Затем куратор выставки, руководитель Отдела организации научной экспозиции и выставок музея, доктор философии по истории Сабухи Ахмедов дал подробную информацию о выставке. Он сказал, что выставка, посвященная государству Ширваншахов, существовавшему в IX-XVI веках, организована впервые в истории Азербайджана. На выставке демонстрируются 225 экспонатов, охраняемых музейными фондами.
Было отмечено, что материалы, найденные при археологических раскопках в Баку, Шамахе, Шабране и других регионах страны, экспонируются в музее после уборки и реставрации в Реставрационной лаборатории музея. Также представлены посетителям экспонаты, найденные в Каспийском море группой исследователей подводной археологии. На выставке установлены 25 информационных панелей в целях информирования посетителей об особенностях Государства Ширваншахов.