Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunda gənclərin elmi potensialının yüksəldilməsi məqsədi ilə “Açıq qapı” günü keçirilib.
“Açıq qapı” günündə Bakı Dövlət Universitetinin, Azərbaycan Memarlıq və İnşaat Universitetinin tələbələri və Hədəf Tədris Mərkəzinin şagirdləri iştirak ediblər.
Əvvəlcə tələbələr institutun kitabxanası, Torpaq muzeyi və laboratoriyaları ilə tanış olublar.
Daha sonra ali məktəb tələbələrinin iştirakı ilə elmi seminar keçirilib. İnstitutun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əlövsət Quliyev rəhbərlik etdiyi müəssisənin tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə gənclərə məlumat verib.
Tədbirdə institutun Torpaqların meliorasiyası laboratoriyasının rəhbəri, a.e.d. Mustafa Mustafayev “Torpaqların şorlaşma prosesi və onlarla mübarizə yolları” adlı məruzə ilə çıxış edib. Alim respublika torpaqlarında şorlaşma və şorakətləşmə proseslərinin yaranma səbəbləri, dərəcələrinə görə arealları barədə danışıb,  onların yaxşılaşdırılması məqsədilə aqromeliorativ və aqrotexniki tədbirlər sistemlərinin tətbiqinin zəruriliyini vurğulayıb.
Sonda ölkə ərazisində şorlaşmış və şorakətləşmiş torpaqlar, onların növləri, yaxşılaşdırılması yollarına dair videoçarx nümayiş etdirilib.

При совместной организационной поддержке Совета молодых ученых и специалистов и Объединенного профсоюзного комитета НАНА с целью повышения научного потенциала молодежи в Институте почвоведения и агрохимии прошел «День открытых дверей».
В «День открытых дверей» институт посетили студенты Бакинского государственного университета, Азербайджанского университета архитектуры и строительства и учащиеся Учебного центра “Hədəf”.
Сначала студенты ознакомились с библиотекой, лабораториями института и Музеем почв.
Затем с участием студентов состоялся научный семинар. Директор института, член-корреспондент НАНА Аловсат Гулиев рассказал молодежи об истории и деятельности возглавляемого им учреждения.
Руководитель Лаборатории мелиорации почв института, д.а.н. Мустафа Мустафаев выступил с докладом «Процесс засоления земель и способы борьбы с ним». Ученый рассказал о причинах процессов засоления и осолонцевания почв на территории республики и подчеркнул важность применения агромелиоративных и агротехнических мероприятий для улучшения их состояния.
В заключение мероприятия был продемонстрирован видео-ролик о засоленных и осолонцеванных почвах, их типах и способах их улучшения.