Naxçıvan Bölməsində yeni nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondunun qrant layihəsi çərçivəsində çap olunan “Böyük güclərin Azərbaycanla bağlı geosiyasi maraqlarında Naxçıvanın yeri”, “I Kültəpə və onun ətrafında arxeoloji araşdırmalar” və “Naxçıvan uşaq folklorundan örnəklər” adlı fundamental kitab və monoqrafiyaların təqdimatı olub.
Bu münasibətilə keçirilən tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafına göstərilən diqqət və qayğıdan danışıb. O, müstəqil Azərbaycan dövlətinin qurucusu və memarı, ümummilli lider Heydər Əliyevin 7 avqust 2002-ci il tarixli sərəncamı ilə yaradılan AMEA Naxçıvan Bölməsində 15 ildən artıqdır ki, elmin bütün sahələri üzrə ardıcıl və sistemli tədqiqatların aparıldığını bildirib. O, bölmədə ümumiləşdirici fundamental kitabların çap olunduğunu, elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin respublika və beynəlxalq səviyyəli elmi nəşrlərdə işıq üzü gördüyünü diqqətə çatdırıb.
2011-ci ildən etibarən bölmə əməkdaşlarının elmin müxtəlif istiqamətləri üzrə 20 beynəlxalq və respublika səviyyəli qrant layihələrində qalib gəldiyini xatırladan İ.Hacıyev layihənin yekunu olaraq 3 kitabın ərsəyə gəldiyini və Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən çap olunduğunu bildirib.
Daha sonra o, ölkədə müxtəlif elm sahələrində aparılan elmi-tədqiqatları dəstəkləmək məqsədilə Elmin İnkişafı Fondu tərəfindən elan olunan qrant müsabiqələri barədə məlumat verib.
Tədbirdə çıxış edən Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişaf Fondunun  icraçı direktoru, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru Elçin Babayev rəhbərlik etdiyi qurumda qrant müsabiqələrinə təqdim edilən fundamental və tətbiqi xarakterli elmi-tədqiqatlardan danışıb. İctimaiyyətə təqdim olunan nəşrlərin əhəmiyyətindən, müasir dövr üçün aktuallığından söz açan alim yeni kitabların çapdan çıxması münasibətilə müəllifləri təbrik edib.
Mərasimdə bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Fəxrəddin Səfərli “Böyük güclərin Azərbaycanla bağlı geosiyasi maraqlarında Naxçıvanın yeri”, həmin institutun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva “I Kültəpə və onun ətrafındakı arxeoloji abidələrin tariximizin öyrənilməsi üçün əhəmiyyəti” və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Naxçıvan uşaq folklorunun öyrənilməsində dəyərli bir töhfə” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Bildirilib ki, yeni nəşrlər dəyərli elmi əsərlər olmaqla yanaşı, müəlliflər tərəfindən aparılan çoxsaylı tədqiqatların nəticələrini özündə əks etdirib. Belə ki, akademik İsmayıl Hacıyev, tarix üzrə fəlsəfə doktorları Emin Şıxəliyev, Elman Cəfərli və Mehman Şabanovun həmmüəllifi olduqları “Böyük güclərin Azərbaycanla bağlı geosiyasi maraqlarında Naxçıvanın yeri” adlı monoqrafiyada Böyük Britaniya, Rusiya, Türkiyə və Azərbaycanın arxiv mənbələri və müxtəlif dillərdə nəşr edilmiş ədəbiyyat materialları əsasında böyük dövlətlərin Cənubi Qafqaz siyasətində Azərbaycan, eləcə də Naxçıvanın yeri kimi məsələlər araşdırılıb. Bu mənbələrin bir qismi elmi dövriyyəyə ilk dəfə gətirilib.
Diqqətə çatdırılıb ki, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyevin 3 dildə (Azərbaycan, rus, ingilis) hazırladığı “I Kültəpə və onun ətrafında arxeoloji araşdırmalar” adlı monoqrafiyada isə 2013-2014-cü illərdə I Kültəpə yaşayış yeri və onun ətrafında aşkar olunan yeni arxeoloji abidələr haqqında məlumat verilib. Filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Əkrəm Hüseynzadə, mərhum folklorşünas alim Rafiq Babayev və Şölə Əliyevanın həmmüəllifi olduqları “Naxçıvan uşaq folklorundan örnəklər” adlı kitabda isə muxtar respublikada folklor nümunələrinin toplanılması, nəşri və təbliği istiqamətindəki tədbirlərdən bəhs olunur. Qeyd olunub ki, Naxçıvan bölgəsinə məxsus uşaq folkloru örnəkləri ilk dəfə toplu şəklində təqdim olunur.
Tədbirdə Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru İlhami Əliyev, həmin institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Asəf Orucov və İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Elxan Məmmədov çıxış edərək kitablar haqqında fikirlərini bölüşüb, müəlliflərin zəhmətini yüksək dəyərləndiriblər.

В Нахчыванском отделении состоялась презентация новых изданий
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась презентация фундаментальных книг и монографий «Место Нахчывана в геополитических интересах великих держав относительно Азербайджана», «Кюльтепе I и археологические исследования вокруг него» и «Примеры из нахчыванского детского фольклора», изданных в рамках грантового проекта Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о заботе и внимании государства о развитии науки и образования в нашей стране. Он отметил, что в Нахчыванском отделении НАНА, созданном по Распоряжению основателя и архитектора независимого Азербайджана, общенационального лидера Гейдара Алиева от 7 августа 2002 года, более 15 лет ведутся последовательные и систематические исследования во всех сферах науки. Он сообщил, что в отделении издаются фундаментальные книги, а результаты научно-исследовательских работ публикуются в республиканских и международных научных изданиях.
Напомнив, что с 2011 года сотрудники отделения побеждали в более 20 международных и республиканских грантовых проектах в различных направлениях науки, И.Гаджиев сказал, что в результате проекта были написаны 3 книги, изданные Фондом развития науки при Президенте Азербайджанской Республики.
Затем он предоставил информацию о грантовых конкурсах, объявленных Фондом развития науки, для поддержки проводимых в стране научных исследований в различных областях науки.
Исполнительный директор Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, доктор философии по физико-математическим наукам Эльчин Бабаев рассказал о фундаментальных и прикладных научных исследованиях, представленных в грантовые конкурсы в руководимой им структуре. Говоря о значении и актуальности для современного периода представленных общественности изданий, ученый поздравил авторов с выпуском новых книг.
На мероприятии были заслушаны доклад «Место Нахчывана в геополитических интересах великих держав относительно Азербайджана» директора Института истории, этнографии и археологии отделения, члена-корреспондента НАНА Фахраддина Сафарли, «Значение Кюльтепе I и археологических памятников, расположенных на его окрестностях для изучения отечественной истории» заведующей Отделом археологической службы института, доктора философии по истории, доцента Зейнаб Гулиевой, «Ценный вклад в изучение нахчыванского детского фольклора» директора Института искусства, языка и литературы, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева.
Было отмечено, что новые издания отражают результаты многочисленных исследований, проведенных авторами. Таким образом, в книге «Место Нахчывана в геополитических интересах великих держав относительно Азербайджана», авторами которой являются академик Исмаил Гаджиев, доктора философии по истории Эмин Шихалиев, Эльман Джафарли и Мехман Шабанов, на основе архивных источников Великобритании, России, Турции и Азербайджана и литературы, изданных на разных языках, исследовано место Азербайджана, в частности, Нахчвывана в политике Южного Кавказа великих держав. Некоторые из этих источников были использованы впервые.
Было отмечено, что в подготовленную членом-корреспондентом НАНА Вели Бахшалиев на трех языках (азербайджанский, русский, английский) монографию «Кюльтепе I и археологические исследования вокруг него» вошла информация о поселении Кюльтепе I и обнаруженных там новых археологических памятниках. В книге «Примеры из нахчыванского детского фольклора», соавторами которой являются доктор философии по филологии Акрам Гусейнзаде, покойный фольклорист Рафиг Бабаев и Шоля Алиева, говорится о работах, связанных со сбором, публикацией и пропагандой образцов фольклора в автономной республике. Было отмечено, что образцы детского фольклора Нахчыванской области были впервые представлены в виде сборника.
Заведующий отделом Института истории, этнографии и археологии Ильхами Алиев, доктор философии по истории Асаф Оруджев и заведующий Отделом фольклористики Института искусства, языка и литературы, доктор философии по филологии Эльхан Мамедов рассказали о новых книгах и высоко оценили труд авторов.