Martın 15-də Naftalan şəhərindəki Heydər Əliyev Mərkəzində Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayevin sədrliyi ilə ölkəmizdə sağlamlıq turizminin inkişaf etdirilməsinə həsr olunan iclas keçirilib.
Əvvəlcə Naftalan Şəhər İcra Hakimiyyətinin başçısı Natiq Aslanov çıxış edərək şəhərin turizm potensialı barədə məlumat verib. Bildirib ki, sağlamlıq turizmi sahəsində tanınan Naftalan nefti ilə müalicə son illər daha da məşhurlaşmaqdadır. Bu da şəhərə gələn xarici turistlərin sayının ildən-ilə artmasına səbəb olur.
Sonra çıxış edən Mədəniyyət və turizm naziri Əbülfəs Qarayev respublikamızda turizm sənayesinin inkişafı istiqamətində görülən işlərdən danışıb. Vurğulayıb ki, ölkəmizdə iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru sahəsində əsas yerlərdən birini tutan turizm sənayesi daima Prezident İlham Əliyevin diqqət mərkəzindədir.
Azərbaycanda sağlamlıq turizminin, xüsusi ilə Naftalan nefti ilə müalicə üsullarının zəngin ənənələrinin olduğunu deyən nazir Qalaaltı, Naftalan və Duzdağda həyata keçirilən yenidənqurma işləri barədə məlumat verib. Bildirib ki, hazırda Naftalan neftinin beynəlxalq sertifikatlaşdırmadan keçməsi prosesinin sürətləndirilməsi, həmçinin Qalaaltı və Duzdağ üzrə müvafiq beynəlxalq sertifikatların əldə olunması istiqamətində işlər həyata keçirilir.
Ə.Qarayev ölkəmizdə sağlamlıq turizminin inkişaf etdirilməsinə Strateji Yol Xəritəsində də xüsusi yer ayrıldığını diqqətə çatdırıb. Onun sözlərinə görə, sənədin müvafiq bəndlərinin icrası üçün Turizm Şurası tərkibində Sağlamlıq turizmi üzrə İşçi qrupu (eləcə də Naftalan üzrə neft-tədqiqat qrupu) yaradılıb. Turizm Şurasının qərarına əsasən, Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, AMEA-nın Yusif Məmmədəliyev adına Neft-Kimya Prosesləri və akademik A.Qarayev adına Fiziologiya institutları və digər aidiyyatı qurumların nümayəndələrindən ibarət işçi qrupunun tərkibi təsdiq olunub.
Daha sonra Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov Naftalan neftinin institutda tədqiq olunması, nəticələri və müalicə əhəmiyyəti barədə çıxış edib. Alim Naftalan neftinin tərkibi, onun müalicəvi əhəmiyyəti haqqında ətraflı məlumat verib.
Tədbirdə Azərbaycan Həmkarlar İttifaqları Konfederasiyasının “Kurort” Səhmdar Cəmiyyətinin prezidenti Abil Ağasiyev, Azərbaycan Sağlamlıq və Termal Turizminə Dəstək Assosiasiyasının sədri Ruslan Quliyev çıxış edərək Azərbaycanın sağlamlıq turizminin imkanları, ölkəmizin bu sahədə beynəlxalq aləmdə tanıdılması ilə bağlı görülən işlər barədə məlumat veriblər.

Academician Vagif Abbasov attends a meeting on development of health tourism in our country
On March 15, a meeting on the development of health tourism in our country was held at the Heydar Aliyev Center in Naftalan under the chairmanship of Minister of Culture and Tourism Abulfas Garayev.
First, Naftalan City Executive Head Natig Aslanov spoke about the tourism potential of the city. He said that treatment with Naftalan oil, known in the field of health tourism, has become even more popular in recent years. This will increase the number of foreign tourists coming to the city every year.
Then, Minister of Culture and Tourism Abulfaz Garayev spoke about the work done to develop tourism industry in our country. He stressed that the tourism industry, which occupies one of the main places in the economy of the non-oil sector of our country, is always in the spotlight of President Ilham Aliyev.
A.Garayev noted the special place in the development of health tourism in our country on the Strategic Road Map. According to him, the Working Group on Health Tourism (as well as Naftalan Oil Exploration Group) was established within the Tourism Council for execution of the relevant paragraphs of the document. According to the decision of the Tourism Council, the composition of the working group consisting of the representatives of the Ministry of Culture and Tourism, the Petrochemical Processes named after Yusif Mammadaliyev were approved.
Then, director of the Institute of Petrochemical Processes, acad. Vagif Abbasov spoke about the Naftalan oil research, its results and the importance of treatment. The scientist gave detailed information about the composition of Naftalan oil and its therapeutic significance.
Speaking at the event, President of the Azerbaijan Trade Unions Confederation "Kurort" Abil Aghasiev, chairman of Azerbaijan Health and Thermal Tourism Association Ruslan Guliyev spoke about the opportunities of Azerbaijan's health tourism and the work carried out to promote the country in the international arena.