AMEA Torpaqşünaslıq və Aqrokimya İnstitutunun Qax şəhərində yerləşən Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzi ilə Almaniyanın “Rapunzel” şirkəti arasında niyyət protokolu imzalanıb. Sənədi Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin direktoru, professor Amin Babayev və “Rapunzel” şirkətinin prezidenti Jozef Vilhelm imzalayıblar.
Dünyada ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı hərəkatının yaradıcılarından və liderlərindən biri, Almaniyanın məşhur “Rapunzel” şirkətinin prezidenti Jozef Vilhelm martın 21-dən 23-dək Azərbaycanda işgüzar səfərdə olub. Səfərin əsas məqsədi Azərbaycanda kənd təsərrüfatı məhsullarının istehsalı və emalı üzrə Strateji Yol Xəritəsinin əsas prioritetlərindən biri olan “Ekoloji təmiz kənd təsərrüfatı istehsalının inkişaf etdirilməsi” məsələsi ilə əlaqədar “Rapunzel” şirkətinin bu sahəyə göstərdiyi strateji maraqlardan irəli gəlir. Səfər zamanı J.Vilhelmi “Rapunzel” şirkətinin ekspertlər qrupu müşayiət edib.
Ekoloji Təmiz Kənd Təsərrüfatı üzrə Regional Təcrübə və Resurs Mərkəzinin əvvəlcədən hazırlayıb “Rapunzel” şirkətinin rəhbərliyinə təqdim etdiyi və razılaşdırılmış proqram çərçivəsində Qax və Zaqatala rayonlarında fəaliyyət göstərən və istehsal prosesində ekoloji təsərrüfatçılığa keçid dövrünü yaşayan fermer təsərrüfatları və emal müəssisələrində görüşlər keçirilib. Almaniya nümayəndə heyəti regionun torpaq və iqlim şəraitini, fermerlərin ekoloji istehsala meyillərini və onların işgüzarlıq qabiliyyətlərini yüksək qiymətləndirib. Qonaqlar səfərin sonunda aparılan müzakirələr zamanı bu regionda bir neçə istiqamətdə layihələr həyata keçirmək istəyində olduqlarını bəyan ediblər.

German company intends to implement projects in the field of environmentally friendly agriculture in our country
A protocol of intent was signed between the Regional Experimental and Resource Center for Ecological Agriculture of the Institute of Soil Science and Agrochemistry of ANAS in Gakh and the German “Rapunzel” company. The document was signed by the director of the Regional Experimental and Resource Center for Environmentally Friendly Agriculture, Professor Amin Babaev and President of the Rapunzel Company Joseph Wilhelm.
March 21-23, one of the founders and leaders of the clean agricultural movement in the world - the president of the German company "Rapunzel" Joseph Wilhelm - was on a working visit to Azerbaijan. The main purpose of the visit comes from the strategic interests of the company "Rapunzel" related to the issue of "Development of organic agriculture", which is one of the main priorities of the Strategic Roadmap for the production and processing of agricultural products in Azerbaijan. During the visit, J.Wilhelm was accompanied by a group of experts from the company "Rapunzel".
Within the framework of a program prepared in advance by the Regional Experimental and Resource Center for Environmentally Friendly Agriculture and presented to the management of Rapunzel, meetings were held in farms and processing enterprises operating in the Gakh and Zagatala Districts and experiencing a transitional phase to the ecological economy in the production process. The German delegation highly assessed the land and climatic conditions of the region, the trends in the ecological production of farmers and their business skills. At the end of the visit, during the discussions, the German guests announced their intention to implement projects in the region in various directions.