Rusiya Elmlər Akademiyasının “Nauka” nəşriyyatında “Azərbaycanlılar” kitabı çapdan çıxıb
Aprelin 5-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Rusiya Elmlər Akademiyasının “Nauka” nəşriyyatında çap olunmuş “Azərbaycanlılar” kitabı müzakirə edilib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycanlılar” kitabının rəyçisi, akademik İsa Həbibbəyli Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə REA Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun birgə fəaliyyətinin nəticəsi olan bu nəşri müasir akademik elmin mühüm nailiyyəti kimi qiymətləndirib. Akademik bildirib ki, 708 səhifədən ibarət olan kitabda azərbaycanlı anlayışının formalaşma prosesi, xalqımızın tarixi təşəkkül mərhələləri, ədəbiyyat və incəsənəti, etnoqrafiyası, maddi və mənəvi mədəniyyəti, sosial-ictimai və dini münasibətləri yüksək professional elmi-nəzəri səviyyədə təqdim olunub.
İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, nəşrdə Azərbaycan xalqının milli-mənəvi maraqları və azərbaycançılıq dəyərləri əsas kimi qəbul olunub, zəruri hallarda qarşılıqlı inteqrasiya prosesləri haqqında da obyektiv materiallar öz əksini tapıb. AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, kitabın xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli tərkibi, mənəvi dəyərləri haqqında xüsusi bölməsi azərbaycanlılar anlayışının müasir şəraitdə geniş təqdimatına imkan yaradır.
Bütün bunları nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti “Azərbaycanlılar” kitabını AMEA ilə REA kollektivlərinin qarşılıqlı əlaqələrinin səmərəli elmi nümunəsi kimi dəyərləndirib və kitabın yaradıcı kollektivinin əməyinin qiymətləndirilməsini qərara alıb.

В издательстве «Наука» Российской академии наук вышла в свет книга «Азербайджанцы»
5 апреля на очередном заседании Президиума Национальной академии наук Азербайджана была обсуждена книга «Азербайджанцы», вышедшая в свет в издательстве «Наука» Российской академии наук.
В своем выступлении вице-президент НАНА, рецензент книги «Азербайджанцы», академик Иса Габиббейли назвал это издание, которое является результатом совместной деятельности Института археологии и этнографии НАНА и Института этнографии и антропологии РАН, важным достижением современной академической науки. Академик сообщил, что в книге, состоящей из 708 страниц, на высоком профессиональном научно-теоретическом уровне представлен процесс формирования понятия «азербайджанец», исторические этапы становления нашего народа, литература и искусство, этнография, материальная и духовная культура, социально-общественные и религиозные отношения.
И.Габиббейли отметил, что в издании за основу были приняты национально-нравственные интересы азербайджанского народа и ценности азербайджанства, нашли свое отражение объективные материалы о взаимных интеграционных процессах. Вице-президент НАНА подчеркнул, что специальный раздел книги о национальном составе и духовных ценностях живущих за рубежом азербайджанцев дает возможность для широкого представления понятия «азербайджанцы» в современных условиях.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум высоко оценил книгу «Азербайджанцы», являющуюся плодотворным научным результатом сотрудничества творческих коллективов НАНА и РАН.