Rusiya Elmlər Akademiyasının “Nauka” nəşriyyatında “Azərbaycanlılar” kitabı çapdan çıxıb
Aprelin 5-də AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclasında Rusiya Elmlər Akademiyasının “Nauka” nəşriyyatında çap olunmuş “Azərbaycanlılar” kitabı müzakirə edilib.
İclasda çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, “Azərbaycanlılar” kitabının rəyçisi, akademik İsa Həbibbəyli Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutu ilə REA Etnoqrafiya və Antropologiya İnstitutunun birgə fəaliyyətinin nəticəsi olan bu nəşri müasir akademik elmin mühüm nailiyyəti kimi qiymətləndirib. Akademik bildirib ki, 708 səhifədən ibarət olan kitabda azərbaycanlı anlayışının formalaşma prosesi, xalqımızın tarixi təşəkkül mərhələləri, ədəbiyyat və incəsənəti, etnoqrafiyası, maddi və mənəvi mədəniyyəti, sosial-ictimai və dini münasibətləri yüksək professional elmi-nəzəri səviyyədə təqdim olunub.
İ.Həbibbəyli qeyd edib ki, nəşrdə Azərbaycan xalqının milli-mənəvi maraqları və azərbaycançılıq dəyərləri əsas kimi qəbul olunub, zəruri hallarda qarşılıqlı inteqrasiya prosesləri haqqında da obyektiv materiallar öz əksini tapıb. AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, kitabın xaricdə yaşayan azərbaycanlıların milli tərkibi, mənəvi dəyərləri haqqında xüsusi bölməsi azərbaycanlılar anlayışının müasir şəraitdə geniş təqdimatına imkan yaradır.
Bütün bunları nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti “Azərbaycanlılar” kitabını AMEA ilə REA kollektivlərinin qarşılıqlı əlaqələrinin səmərəli elmi nümunəsi kimi dəyərləndirib və kitabın yaradıcı kollektivinin əməyinin qiymətləndirilməsini qərara alıb.

Published "Azerbaijanis" book at "Nauka" publishing house of the Russian Academy of Sciences
The book "Azerbaijanis" published at the Nauka Publishing House of the Russian Academy of Sciences and it was discussed at the next meeting of the Presidium of ANAS on April 5.
Vice President of the ANAS, reviewer of the book "Azerbaijanis", academician Isa Habibbeyli evaluated this publication as an important achievement of modern academic science, which is a result of joint activities of the Institute of Archeology and Ethnography and the Institute of Ethnography and Anthropology of the RAS. 708 page book is presented in the high professional scientific-theoretical level, the process of formation of the Azerbaijanian concept, historical stages of our people, literary and art, ethnography, material and spiritual culture, social-public and religious relations of our people, academician underlined.
Taking all this into consideration, the Presidium considered the book "Azerbaijanis" as an effective scientific example of interaction between the ANAS and the RAS collectives and decided to evaluate the work of the creative collective of the book.