Aprelin 5-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib.
İlk olaraq AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə gündəlikdə yer alan məsələlər haqqında məlumat verib.
Tədbirdə AMEA ilə Birləşmiş Nüvə Tədqiqatları İnstitutu (BNTİ) arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində həyata keçirilən işlərin vəziyyəti müzakirəyə çıxarılıb. AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İbrahim Quliyev bildirib ki, hazırda BNTİ-də Azərbaycandan 19 mütəxəssis çalışır. Natiq BNTİ-yə səfər çərçivəsində monitorinq keçirildiyini, azərbaycanlı əməkdaşların hesabatlarının dinlənildiyini söyləyib. Alimlərin fəaliyyətinin qənaətbəxş hesab olunduğunu deyən natiq əməkdaşlığın səmərəli davamı üçün bir sıra zəruri tədbirləri diqqətə çatdırıb.
Rəyasət Heyəti qeyd olunanları nəzərə alaraq, AMEA ilə BNTİ arasında bağlanmış əməkdaşlıq müqaviləsi çərçivəsində həyata keçirilən işlərin vəziyyətinin qənaətbəxş hesab edilməsini qərara alıb. Həmçinin Azərbaycan Respublikası hökumətinin BNTİ-dəki Səlahiyyətli Nümayəndəsi, AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Nazim Məmmədova müvafiq tapşırıqlar verilib.
Gündəlikdə yer alan növbəti məsələ AMEA-nın 2017-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabat məcmuəsi ilə bağlı olub. AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev bildirib ki, AMEA üzvlərinin, elmi bölmə və müəssisələrin, Rəyasət Heyəti aparatının idarə və şöbələrinin, müvafiq nazirliklərin elmi müəssisələrinin təqdim etdikləri materiallar əsasında hesabat məcmuəsinin layihəsi hazırlanıb. Hesabatda AMEA-da, eləcə də respublikanın digər elm və təhsil müəssisələrində 2017-ci ildə aparılmış fundamental və tətbiqi tədqiqatların mühüm nəticələri, Rəyasət Heyətinin elmi-təşkilati fəaliyyəti, akademiyanın fəaliyyətinin digər göstəriciləri yer alıb. Rəyasət Heyəti AMEA-nın 2017-ci ildəki fəaliyyəti haqqında hesabatın bəyənilməsi və AMEA-nın Ümumi yığıncağının müzakirəsinə təqdim olunması haqqında qərar qəbul edib.
Rəyasət Heyəti akademik Heydər Hüseyno­vun 110 illik, AMEA-nın müxbir üzvü Qaraş Mədətovun isə 90 illik yubileylərinin qeyd olunmasını qərara alıb, məsələlərlə bağlı müvafiq tapşırıqlar verib.
Sonda kadr məsələsinə baxılıb. Rəyasət Heyətinin qərarı ilə tarix üzrə elmlər doktoru, professor Maisə Rəhimova Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun direktoru vəzifəsinə təsdiq olunub.

5 апреля состоялось очередное заседание Президиума Национальной академии наук Азербайджана. Первым делом президент НАНА, академик Акиф Ализаде ознакомил присутствующих с вопросами, стоящими на повестке дня.
Следующим на рассмотрение был вынесен вопрос о состоянии работ, осуществленных в рамках договора о сотрудничестве между НАНА и Объединенным институтом ядерных исследований (ОИЯИ). Вице-президент НАНА, академик Ибрагим Гулиев отметил, что в настоящее время в ОИЯИ работают 19 специалистов из Азербайджана. Оратор сообщил, что в рамках визита в ОИЯИ был проведен мониторинг, заслушан отчет сотрудников-азербайджанцев. Сказав, что деятельность ученых была признана удовлетворительной, академик рассказал о реализованных необходимых мероприятиях, направленных на плодотворное развитие сотрудничества.
Учитывая все вышеизложенное, Президиум принял постановление, согласно которому состояние дел, осуществленных в рамках договора о сотрудничестве, заключенного между НАНА и ОИЯИ, было признано удовлетворительным. Также были даны соответствующие поручения уполномоченному представителю правительства Азербайджанской Республики в ОИЯИ, академику-секретарю Отделения физико-математических и технических наук НАНА, академику Назиму Мамедову.
Далее на повестке дня стоял вопрос об отчетном сборнике, отражающем деятельность НАНА в 2017 году. Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев сообщил, что проект отчетного сборника был подготовлен на основе материалов, предоставленных членами НАНА, научными отделениями и учреждениями, управлениями и отделами аппарата Президиума, научными учреждениями соответствующих министерств. В отчете нашли свое отражение важные результаты фундаментальных и прикладных исследований, проведенных в НАНА, а также прочих научных и образовательных учреждениях республики в 2017 году, научно-организационная деятельность Президиума и прочие показатели деятельности академии. Президиум принял постановление об одобрении отчета о деятельности НАНА в 2017 году и представлении его на рассмотрение Общего собрания НАНА.
Президиум принял постановления о праздновании 110-летнего юбилея академика Гейдара Гусейнова и 90-летнего юбилея члена-корреспондента НАНА Гараша Мадатова, дал соответствующие поручения.
В заключение был рассмотрен кадровый вопрос. Постановлением Президиума доктор исторических наук, профессор Маиса Рагимова была утверждена на должности директора Института археологии и этнографии НАНА.