AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının (GAMŞ) üzvləri Abşeron rayonunun Saray qəsəbəsində yerləşən “Alimlər şəhərciyi”ni (Science City) ziyarət edib, akademiya əməkdaşları üçün tikilən kooperativ yaşayış kompleksinin inşaat işləri ilə yerində tanış olublar.
Məlumat verilib ki, əsasən gənc alim və mütəxəssislərin mənzil şəraitinin yaxşılaşdırılmasına xidmət edən yaşayış kompleksi akademiya rəhbərliyinin ən uğurlu layihələrdən biridir və bu, istedadlı gənclərin elmə cəlb olunmasında mühüm həvəsləndirmə rolunu oynayacaq.
GAMŞ üzvləri “Science City”nin ekoloji təmiz havası olan ərazidə yerləşməsini, həmçinin kompleks ətrafında müvafiq sosial infrastrukturun tikintisinin planlaşdırılmasını yüksək qiymətləndiriblər.
Qeyd edək ki, 7 hektarlıq ərazidə reallaşdırılacaq layihə çərçivəsində ümumilikdə 18 bloklu binanın tikilməsi və 1928 mənzilin istifadəyə verilməsi nəzərdə tutulur. İlk binanın inşasının isə 2 ilə başa çatdırılması planlaşdırılır.

Члены Совета молодых ученых и специалистов (СМУС) НАНА посетили расположенный в поселке Сарай Абшеронского района «Городок ученых» (Science City), на месте ознакомились со строительными работами кооперативного жилого комплекса, построенного для сотрудников академии.
Было сообщено, что жилой комплекс, который служит улучшению жилищных условий молодых ученых и специалистов, является одним из самых успешных проектов руководства академии, который сыграет важную роль для привлечения талантливой молодежи в науку.
Члены СМУС высоко оценили расположение «Science City» на экологически чистой территории, а также планирование строительства соответствующей социальной инфраструктуры вокруг комплекса.
Отметим, что в рамках проекта, который будет реализован на территории площадью 7 гектаров, предусматривается строительство здания из 18 блоков и 1928 квартир. Строительство первого здания планируется завершить за два года.