Kənd Təsərrüfatı Nazirliyinin aparat rəhbəri İlham Bayramovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA-nın Yüksək Texnologiyalar Parkında (YT Park) olub.
YT Parkın direktoru, aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Vüqar Babayev görüşdə yüksək texnologiyaların kənd təsərrüfatında tətbiqindən söz açıb. O, iqtisadiyyatın davamlı inkişafı və rəqabət qabiliyyətinin artırılması, müasir elmi və texnoloji nailiyyətlərə əsaslanan innovasiya və yüksək texnologiya sahələrinin genişləndirilməsi məqsədilə birgə əməkdaşlığın zəruriliyini qeyd edib.
Sonra İ.Bayramov kənd təsərrüfatının inkişafında dövlət qayğısından danışıb, qabaqcıl texnologiyaların bütün sahələrdə olduğu kimi kənd təsərrüfatında da tətbiqinin vacibliyini bildirib, iki qurum arasında əməkdaşlığın gələcək perspektivlər üçün önəm daşıdığını vurğulayıb.
Daha sonra “Elm və Texnologiya Parkı” MMC-nin nümayəndəsi Fərəc Xalıkov pilotsuz uçan aparatların kənd təsərrüfatında tətbiqindən bəhs edib.
Sonda qonaqlar YT Parkın rezidentləri – "Təcrübə-Sənaye Zavodu" MMC və "Millers-Oils Azərbaycan" MMC-nin yağ istehsal sahələrinə baxış keçirib, pilotsuz uçan aparatların istehsal sahələri, Parkın Mərkəzləşdirilmiş analitik laboratoriyası və Radio ekoloji monitorinq sistemi ilə yaxından tanış olublar.

Делегация во главе с руководителем аппарата Министерства сельского хозяйства Ильхамом Байрамовым побывала в Парке высоких технологий (Парк ВТ) НАНА.
На встрече директор Парка ВТ, доктор философии по аграрным наукам Вугар Бабаев рассказал о применении высоких технологий в сельском хозяйстве. Он подчеркнул необходимость совместного сотрудничества в целях содействия устойчивому развитию и конкурентоспособности экономики, расширению сфер инноваций и высоких технологий на основе современных научно-технических достижений.
Затем И.Байрамов рассказал о государственной заботе о развитии сельского хозяйства и подчеркнул важность применения передовых технологий в сельском хозяйстве, выразил важность сотрудничества между двумя организациями для будущих перспектив.
Далее представитель ООО «Научно-технический парк» Фарадж Халиков рассказал о применении беспилотных летательных аппаратов в сельском хозяйстве.
В заключение гости совершили визит в ООО «Опытно-промышленный завод» и ООО «Миллерс-Ойл Азербайджан», ознакомились с производственными площадками беспилотных летательных аппаратов, Централизованной аналитической лабораторией и Системой радиоэкологического мониторинга Парка ВТ.