AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Azərbaycan mədəniyyət tarixinin problemləri əlyazmalarda” mövzusunda XVI ənənəvi respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Konfrans Prezident İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il tarixli “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamına əsasən baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sözügedən sərəncam 31 mart soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə dərin hörmət və ehtiramın göstəricisidir. Alim erməni millətçilərinin müxtəlif vaxtlarda “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəkləşdirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımlar həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırıb. O, 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Stepan Şaumyan və Andranik Ozanyanın rəhbərlik etdiyi erməni daşnak silahlı dəstələrinin Şamaxı, Quba, Lənkəran, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə on minlərlə azərbaycanlını amansızcasına qətlə yetirdiyini, tarixi, mədəni abidələrimizi, məscidlərimizi dağıtdıqlarını söyləyib.
Akademik İ.Həbibbəyli hadisələrə ilk siyasi qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini və 1998-ci il martın 26-da ulu öndərin imzaladığı fərmanla 31 martın “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildiyini deyib. O, bu fərmandan sonra ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi faciələrin araşdırılması və dünyaya yayılması işinin geniş vüsət aldığını, tədqiqat işlərinin, kitabların ərsəyə gəldiyini bildirib.
Alim ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımı ilə bağlı silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bir sıra kitabların nəşr edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək XX əsrdə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı dörd dəfə soyqırım aktının törədildiyini və deportasiyaların həyata keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, 1905-1907, 1917-1920, 1948-1953 və 1988-1994-cü illərdə on minlərlə azərbaycanlı qətlə yetirilib, soydaşlarımız öz tarixi torpaqlarından didərgin salınıblar.
T.Kərimli soyqırım faktının hələ 1918-ci ildə təhqiqat və istintaq materialları ilə sübuta yetirildiyini və bu gün həmin sənədlərin tam şəkildə ortaya qoyularaq dünya ictimaiyyətinə çatdırıldığını vurğulayıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. professor Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin “Erməni vandalizmi”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d., professor Paşa Kərimovun “1918-ci ilin mart hadisələri sənədlərdə (Əlyazmalar İnstitunun materialları əsasında)”, fil.ü.e.d., professor Kamandar Şərifovun “Məhv edimiş kitabxana”, fil.ü.e.d. professor Nailə Səmədovanın “Qanlı hadisələrin xatirələrdə əksi”, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfovun “Mirzə Ağadadaş Münirinin “Bahar ağlayışı” şeirində mart soyqırımı faktları” adlı məruzələri dinlənilib.

В Институте рукописей НАНА имени М.Физули состоялась XVI традиционная республиканская научно-теоретическая конференция «Проблемы истории азербайджанской культуры в рукописях».
Конференция прошла в соответствии с Распоряжением Президента Азербайджана «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» от 18 января 2018 года.
Выступавший на мероприятии вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что упомянутое распоряжение является признаком глубокого уважения и почтения к памяти жертв геноцида 31 марта. Академик довел до внимания, что с целью реализации идеи «Великая Армения» армянские националисты в разное время проводили этнические чистки, депортации и геноциды против наших соотечественников.
С 30 марта - 3 апреля 1918 года армянские дашнакские вооруженные группы во главе с Степаном Шаумяном и Андраником Озаняном жестоко убили десятки тысяч азербайджанцев, разрушали исторические, культурные памятники, мечети в Шамахе, Губе, Ленкоране, Зангезуре, Карабахе, Нахчыване и других регионах.
Иса Габиббейли отметил, что первая политическая оценка этим событиям была дана общенациональным лидером Гейдаром Алиевым и 26 марта 1998 года указом великого лидера 31 марта был объявлен «Днем геноцида азербайджанцев». Он довел до внимания, что после этого указа исследование и доведение до общественности трагедий, совершенных армянами против нашего народа, изданы исследовательские работы и книги.
Академик сообщил, что, исходя из Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О 100-летии геноцида азербайджанцев 1918 года» в отделениях Гуманитарных и Общественных наук НАНА были проведены конференции, изданы книги.
Затем академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, директор института академик Теймур Керимли отметил, что в двадцатом веке армяне совершили четыре акта геноцида против азербайджанцев и депортации. Подчеркивалось, что в 1905-1907, 1917-1920, 1948-1953 и 1988-1994 гг. десятки тысяч азербайджанцев были убиты и изгнаны со своих исторических земель.
Т.Керимли в 1918 году факт геноцида был доказан следственными материалами, которые и сегодня полностью раскрываются, и доводятся до международной общественности.
Затем были заслушаны доклады заместителя директора института по научной работе, д.ф.н., профессора Айбениз Алиевой-Кенгерли «Армянский вандализм», заместителя директора института по научной работе, д.ф.н., профессора Паши Керимова «Мартовские события 1918 года в документах (на основе материалов Института рукописей», д.ф.н., профессора Кямандара Шарифова «Уничтоженная библиотека», д.ф.н., профессора Наили Самедовой «Отражение кровавых событий в воспоминаниях», доктора философии по филологии, доцента Азизаги Наджафова «Факты мартовского геноцида в стихотворении «Плач весны» Мирзы Агададаша Мунира».