AMEA-nın Məhəmməd Füzuli adına Əlyazmalar İnstitutunda “Azərbaycan mədəniyyət tarixinin problemləri əlyazmalarda” mövzusunda XVI ənənəvi respublika elmi-nəzəri konfransı keçirilib.
Konfrans Prezident İlham Əliyevin 18 yanvar 2018-ci il tarixli “1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımının 100 illiyi haqqında” Sərəncamına əsasən baş tutub.
Tədbirdə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, sözügedən sərəncam 31 mart soyqırımı qurbanlarının xatirəsinə dərin hörmət və ehtiramın göstəricisidir. Alim erməni millətçilərinin müxtəlif vaxtlarda “Böyük Ermənistan” ideyasını gerçəkləşdirmək məqsədilə soydaşlarımıza qarşı etnik təmizləmə, deportasiya və soyqırımlar həyata keçirdiklərini diqqətə çatdırıb. O, 1918-ci ilin 30 mart - 3 aprel tarixlərində Stepan Şaumyan və Andranik Ozanyanın rəhbərlik etdiyi erməni daşnak silahlı dəstələrinin Şamaxı, Quba, Lənkəran, Zəngəzur, Qarabağ, Naxçıvan və digər ərazilərdə on minlərlə azərbaycanlını amansızcasına qətlə yetirdiyini, tarixi, mədəni abidələrimizi, məscidlərimizi dağıtdıqlarını söyləyib.
Akademik İ.Həbibbəyli hadisələrə ilk siyasi qiymətin ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən verildiyini və 1998-ci il martın 26-da ulu öndərin imzaladığı fərmanla 31 martın “Azərbaycanlıların Soyqırımı Günü” elan edildiyini deyib. O, bu fərmandan sonra ermənilərin xalqımıza qarşı törətdiyi faciələrin araşdırılması və dünyaya yayılması işinin geniş vüsət aldığını, tədqiqat işlərinin, kitabların ərsəyə gəldiyini bildirib.
Alim ölkə başçısının Sərəncamından irəli gələrək AMEA-nın Humanitar və İctimai Elmlər bölmələrində 1918-ci il azərbaycanlıların soyqırımı ilə bağlı silsilə tədbirlərin keçirildiyini, bir sıra kitabların nəşr edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, institutun direktoru, akademik Teymur Kərimli çıxış edərək XX əsrdə ermənilər tərəfindən azərbaycanlılara qarşı dörd dəfə soyqırım aktının törədildiyini və deportasiyaların həyata keçirildiyini söyləyib. Bildirib ki, 1905-1907, 1917-1920, 1948-1953 və 1988-1994-cü illərdə on minlərlə azərbaycanlı qətlə yetirilib, soydaşlarımız öz tarixi torpaqlarından didərgin salınıblar.
T.Kərimli soyqırım faktının hələ 1918-ci ildə təhqiqat və istintaq materialları ilə sübuta yetirildiyini və bu gün həmin sənədlərin tam şəkildə ortaya qoyularaq dünya ictimaiyyətinə çatdırıldığını vurğulayıb.
Sonra institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d. professor Aybəniz Əliyeva-Kəngərlinin “Erməni vandalizmi”, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, fil.ü.e.d., professor Paşa Kərimovun “1918-ci ilin mart hadisələri sənədlərdə (Əlyazmalar İnstitunun materialları əsasında)”, fil.ü.e.d., professor Kamandar Şərifovun “Məhv edimiş kitabxana”, fil.ü.e.d. professor Nailə Səmədovanın “Qanlı hadisələrin xatirələrdə əksi”, fil.ü.f.d., dosent Əzizağa Nəcəfovun “Mirzə Ağadadaş Münirinin “Bahar ağlayışı” şeirində mart soyqırımı faktları” adlı məruzələri dinlənilib.

Conference on "Problems of the history of Azerbaijani culture in manuscripts" held
Institute of Manuscripts of ANAS held the 16th traditional republican scientific and theoretical conference on "Problems of the history of Azerbaijani culture in manuscripts".
The conference was held in accordance with the Order of the AR President of Azerbaijan "On the 100th anniversary of the genocide of Azerbaijanis of 1918" dated January 18, 2018.
Speaking at the event, Vice-President of ANAS, academician Isa Habibbeyli  said that, the order is a sign of deep respect and respect for the memory of the victims of the genocide on March 31". Academician brought to attention that, with the aim of realizing the idea of "Great Armenia" Armenian nationalists at different times conducted ethnic cleansing, deportations and genocides against our compatriots.
From March 30 to April 3, 1918, Armenian Dashnak armed groups led by Stepan Shaumyan and Andranik Ozanyan brutally killed tens of thousands of Azerbaijanis, destroyed historical, cultural monuments and mosques in Shamakhi, Guba, Lenkoran, Zangezur, Karabakh, Nakhchivan and other regions.
Isa Habibbayli noted that the first political assessment of these events was given by the national leader Heydar Aliyev and on March 26, 1998 by the decree of the great leader March 31 was declared "Day of genocide of Azerbaijanis". He brought to the attention that after this decree, research and publicizing the tragedies committed by Armenians against our people, published research papers and books.
Academician said that, based on the Order of AR President Ilham Aliyev "On the 100th anniversary of the genocide of Azerbaijanis of 1918", conferences were held in the departments of the Humanitarian and Social Sciences of ANAS, books were published.
Then, Academician-Secretary of the Department of Humanitarian Sciences of ANAS, director of the institute academician Teymur Kerimli noted that, in the twentieth century, Armenians committed four acts of genocide against Azerbaijanis and deportations. It was emphasized that in 1905-1907, 1917-1920, 1948-1953 and 1988-1994, tens of thousands of Azerbaijanis were killed and expelled from their historical lands.
T.Kerimli in 1918 the fact of genocide was proved by investigative materials, which are still fully disclosed today, and are brought to the international community.
Then, were listened reports by Deputy Director of the Institute for Scientific Affairs, Doctor of Philology, Professor Aybeniz Aliyeva-Kengerli on "Armenian Vandalism", Deputy Director of the Institute for Scientific Affairs, Doctor of Philosophy, Professor Pasha Kerimov on "March events of 1918 in documents (based on the materials of the Institute of Manuscripts, Doctor of Philosophy, Professor Kamandar Sharifov on "Destroyed Library", Doctor of Philosophy, Professor Naila Samedova on "Reflection of Bloody Events in Memories", Ph.D. in Philology, Associate Professor Azizaga Najafov on "The facts of the March genocide in the poem "Lament of Spring" by Mirza Aghadadash Munir".